Министър-председателят Румен Радев обяви преди началото на заседанието на Министерски съвет, че на 3 юни Европейската комисия ще започне процедура по прекомерен дефицит срещу България, информират от Нова телевизия. По думите му причината е, че бюджетният дефицит на страната надхвърля 3 процента, което ще доведе до засилен мониторинг, ограничителни мерки и възможни санкции.
„Това е резултат от тежкото наследство, което получаваме – популизъм, некомпетентност, волунтаризъм и грабеж“, заяви Радев. Той посочи, че през следващата седмица Министерството на финансите ще представи подробен брифинг по темата.
Премиерът отчете и положителни резултати след срещите си в Брюксел. По думите му България е успяла да отблокира 370 милиона евро по Плана за възстановяване и устойчивост още преди окончателното приемане на законите за Антикорупционната комисия и реформата при главния прокурор. „Това е резултат от доверието към правителството“, подчерта той.
Радев заяви още, че „Мини Марица-изток“ и ТЕЦ 2 ще продължат да функционират до 2038 година. По думите му страната ни е успяла да убеди Европейската комисия в необходимостта от плавен преход в енергетиката и поетапна рекултивация на въглищните райони.
Премиерът обяви и договорен напредък по реформата във ВиК сектора, като според него ще бъдат защитени интересите на българските общини. „Очаквам при много усилена работа да успеем да усвоим огромна част от средствата по ПВУ, но това означава никаква ваканция за Министерския съвет до края на август“, заяви Радев.
Той съобщи още, че след дълги години забавяне Европейската комисия ще даде зелена светлина за екологичната оценка на язовир „Яденица“, което ще отвори пътя за разширяване на проекта с европейско финансиране и увеличаване на енергийния капацитет.
По отношение на Фонда за справедлив преход премиерът посочи, че страната може да привлече значителни средства за въглищните региони, ако работата по проектите бъде ускорена. „На следващото заседание каня кметовете на Стара Загора, Перник и Кюстендил, за да направим така, че тези средства да стигнат до хората чрез нови работни места и индустриални зони“, каза той.
Радев заяви, че е договорил с председателя на Европейската комисия възможност България, Гърция и Румъния да разработят съвместни трансгранични инфраструктурни проекти, за които да бъде осигурено европейско финансиране. „Следващата седмица очаквам в България премиера на Гърция, както и представител на румънското правителство, за да продължим тези разговори“, посочи министър-председателят.
Той коментира и темата за отпадането на визите за български граждани за САЩ. Радев заяви, че е поставил въпроса пред американския президент, но до момента няма положителен отговор. Премиерът съобщи още, че Министерският съвет ще удължи до края на юни престоя на самолетите-цистерни на летище София, за да даде време на съюзниците ни да пренасочат действията си.
В края на изявлението си Радев акцентира върху успехите на младите българи и поздрави ученика от Софийската математическа гимназия Никола Веселинов за спечеленото първо място в престижен международен конкурс в областта на науката и инженерството. „Това е огромен успех за България, който ни носи гордост и надежда за бъдещето. Наш дълг е да създадем условия тези млади хора да реализират таланта си в България“, заяви премиерът.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Последния Софиянец
Коментиран от #11, #62, #66
10:41 29.05.2026
2 А бе
Коментиран от #79
10:46 29.05.2026
3 ДрайвингПлежър
ВЪН ОТ ПРЕСТЪПНИЯ КОЧАК!
а като гледам колко е хрисимо натовското генералче пред Урсулите - вън и Радев!
10:47 29.05.2026
4 🇧🇬БАЙ Х@Й‼️
Но тогава това не им пречеше❗
Сега сте в евро кошарата и питайте гърците, как ги усмириха когато решиха да тропнат с крак❗
Коментиран от #7, #29
10:49 29.05.2026
5 Ами Да !
Към България !
Рязко Скочи !
Ти Си !
Наред !
Коментиран от #8
10:50 29.05.2026
6 военен неможач
10:52 29.05.2026
7 🇧🇬БАЙ Х@Й‼️
До коментар #4 от "🇧🇬БАЙ Х@Й‼️":
За КЕ-лешите ПО ПЕЙКИТЕ, след като гърците решиха да стачкуват срещу решение на ЕсеС-ЕЦБ спря всички разплащания по банков път в магазини и заведения, а едновременно с това наложи лимит теглене само на 30€ за 24 часа❗
Може да имаш 100 000 € в сметката си,
но еврогосподсрите решават, че на ден можеш да харчиш САМО 30€❗
Коментиран от #20, #32
10:53 29.05.2026
8 Да Не Беше !
До коментар #5 от "Ами Да !":
Спал !9 Години !
10:53 29.05.2026
9 За какъв популизъм говорите бе
Коментиран от #15
10:59 29.05.2026
10 Въпрос На малко Акъл !
Но !
Когато Ги НЯМА ! ?
11:01 29.05.2026
11 Пламен
До коментар #1 от "Последния Софиянец":
Сто пъти по добре от бг чиновници11:05 29.05.2026
12 БРАВО РАДЕВ НАПРАВИ ГО.
11:05 29.05.2026
13 Вие нали си запазихте заплатите...
Коментиран от #67
11:06 29.05.2026
14 икономист
11:06 29.05.2026
15 Излагаш се
До коментар #9 от "За какъв популизъм говорите бе":
Като не разбираш от тази материя , по-добре е да не се изказваш. Някой ти е напълни главата с глупости.Коментиран от #21
11:06 29.05.2026
16 факуса
11:07 29.05.2026
17 МунчоЛЕТ
11:08 29.05.2026
18 Йес
11:10 29.05.2026
19 Румка ей,
11:10 29.05.2026
20 12345
До коментар #7 от "🇧🇬БАЙ Х@Й‼️":
Така е, когато си само келнерчето на масата на богатите. къде е онзи химик-банкер да се изкаже.... Или носът му вече се влачи по земята от лъжи. Вредата е, че няма отговорност - ако всеки, който лъже народа и му слага брукселскозелски хомот - на ббесилката....11:12 29.05.2026
21 Този коментар е премахнат от модератор.
22 Този коментар е премахнат от модератор.
23 Турил Ми !
Гълъб Донев !
И Петко Салчев !
Тези !
Които Не могат !
Да си Вържат Гащите !
За Другите не знам !
Защото !
Не Знам !
Какво са Направили !
11:13 29.05.2026
24 Този коментар е премахнат от модератор.
25 Феникс
11:15 29.05.2026
26 Цомчо Плюнката
11:15 29.05.2026
27 А бе
11:15 29.05.2026
28 Този коментар е премахнат от модератор.
29 Перо
До коментар #4 от "🇧🇬БАЙ Х@Й‼️":
Слава Украина и президент Зеленски11:16 29.05.2026
30 az СВО Победа 81
Честит ви шиткойн!
Няма и пет месеца и лъжата лъсна в целия си блясък!
Когато някои казваха, че не трябва да влизаме, веднага ги обявяваха за "руски агенти", сега явно ще ни разправят, че не Брюксел, а Путин ще ни наказва! 🤣🤣🤣
Коментиран от #35
11:16 29.05.2026
31 Този коментар е премахнат от модератор.
32 Я пъ тоа
До коментар #7 от "🇧🇬БАЙ Х@Й‼️":
Гърция през 2023г. Немаше ли 580 милиарда евро ВЪНШЕН ДЪЛГ.Коментиран от #39, #43
11:18 29.05.2026
33 Факт
11:19 29.05.2026
34 Как така
11:19 29.05.2026
35 🤡🤡🤡🤡🤡
До коментар #30 от "az СВО Победа 81":
Ама хлебеца си го купуваш с евро.🥳.Иначе глад мале.😜11:20 29.05.2026
36 И пилота почна да се оправдава
11:20 29.05.2026
37 ЗабеляЗЪЛ
11:22 29.05.2026
38 Павел Пенев
11:22 29.05.2026
39 🇧🇬БАЙ Х@Й‼️
До коментар #32 от "Я пъ тоа":
Пиши си с ИИ и не ме занимавай как с нарастване на температурата ти нараства АйКю-то❗Коментиран от #47
11:24 29.05.2026
40 Този коментар е премахнат от модератор.
41 така е
Коментиран от #49
11:25 29.05.2026
42 Ами сега?
11:26 29.05.2026
43 аве
До коментар #32 от "Я пъ тоа":
немаше11:26 29.05.2026
44 Атина Палада
Коментиран от #52, #54
11:27 29.05.2026
45 Сандо
11:28 29.05.2026
46 Т.КОЛЕВ
СИГОРНО се присмиват на правителствата управниците че им дават няколко хиляди с ПАЧКИ евро за заплати.А реално повечето даже и минимална заплата не заслужават
ВСИЧКО ЧИТАВО И РАЗУМНО ГЛЕДА ДА НАПУСНЕ БЪЛГАРИЯ ЗАРСДИ ТИЯ.
11:28 29.05.2026
47 Я пъ тоа
До коментар #39 от "🇧🇬БАЙ Х@Й‼️":
Тия 580 милиарда ЕВРО не требваше ли гърците да ги връщат.Затова не можеха да теглят повече от 30 ЕВРО.
Ама ти откъде да знаеш.
Коментиран от #95
11:29 29.05.2026
48 PyмбуРаг
11:29 29.05.2026
49 кой разбрал, разбрал...
До коментар #41 от "така е":
Ами проблема е точно, че ги избрахте, а не, че са същите апаши като предишните, че и още по големи.11:30 29.05.2026
50 Мнение
Коментиран от #70
11:32 29.05.2026
51 Истинско обещание 🇮🇷
11:32 29.05.2026
52 като питаш, да ти кажа!
До коментар #44 от "Атина Палада":
Ти по добре протестирай пред Акропола при вас в Гърция да върнат драхмата. Там ще ти обяснят всичко което не си разбрала.11:33 29.05.2026
53 Този коментар е премахнат от модератор.
54 разбира се че го връщаме
До коментар #44 от "Атина Палада":
Сега без валутния борд едно умрело Евро е около 2600 горди български лева. Всичките ще станем милионери!11:33 29.05.2026
55 Бихте ли изяснили, ако обичате, моля
11:37 29.05.2026
56 Този коментар е премахнат от модератор.
57 Арда не е собственост на булгария
До коментар #53 от "БУКВАТА "Ч"":
Мръсни цървули, временно мърдащи горната страна на калта11:38 29.05.2026
58 курумпел
11:39 29.05.2026
59 Този коментар е премахнат от модератор.
60 ЕКзащо
11:43 29.05.2026
61 Този коментар е премахнат от модератор.
62 Народе????
До коментар #1 от "Последния Софиянец":
Какво излезе? Възраждане бяха прави за всичко!11:47 29.05.2026
63 Някои
11:48 29.05.2026
64 ХиХи
11:51 29.05.2026
65 Генерал Радев
11:51 29.05.2026
66 Хаха хаха ха
До коментар #1 от "Последния Софиянец":
Блондинката Рая влиза в магазин и се обръща към продавача:– Добър ден, бих искала да закупя GSM.
– Модел? – пита продавачът.
– О, благодаря за комплимента, но аз не съм модел. Куртизантка съм на Борисов.
По-точно, курдържанка съм.
11:52 29.05.2026
67 НЕ НЕГОВИ СА ТЕЗИ
До коментар #13 от "Вие нали си запазихте заплатите...":
Калинки а на ваши шиши и тууупи. Те ги създадоха и 16 години не ги пипнаха а само си ги ДУНДУРКАХА. СЕГА РАДЕВ ВИ ВИНОВАТ11:52 29.05.2026
68 Факти
11:53 29.05.2026
69 Този коментар е премахнат от модератор.
70 Сандо
До коментар #50 от "Мнение":
Докато не разберете,че грешката е в системата,ще избирате и ще ни управляват едни и същи престъпници,макар и с различни имена.А вие търсите обяснение на глобални причини с дреболии на битово ниво.11:57 29.05.2026
71 И още мисирки ООД
11:58 29.05.2026
72 Този коментар е премахнат от модератор.
73 Оправдава се
Това да регулира Радев не да шикалкави!
Коментиран от #77
12:02 29.05.2026
74 Този коментар е премахнат от модератор.
75 Този коментар е премахнат от модератор.
76 Кремък
12:09 29.05.2026
77 Тъпак
До коментар #73 от "Оправдава се":
Дали пък не забрави бб и дп?+ Държанките им и мъжките им секретарки, които са ит среден пол
12:19 29.05.2026
78 ООрана държава
12:19 29.05.2026
79 МОЛЯ ТЕ
До коментар #2 от "А бе":
Само не настоявай за заплатите, като на унгарците, защото макар намалени двойно техните заплати са почти двойно по-високи от на нашите политици.12:21 29.05.2026
80 Роки
12:29 29.05.2026
81 Този коментар е премахнат от модератор.
82 радеф
12:30 29.05.2026
83 🦁ЩЩД🦁
До коментар #53 от "БУКВАТА "Ч"":
Хубаво си ги изредил.Но си пропуснал двамата Главни "айдуци", както и безумното харчене за оръжия,които на всичко отгоре не са за нашата армия,както и безумните "помощи дадени,за да се строят на морето цели градове!И никой ни чул,ни видял !12:30 29.05.2026
84 Този коментар е премахнат от модератор.
85 Нищо ново,просто поредният еничар!
12:35 29.05.2026
86 🦁ЩЩД🦁
До коментар #84 от "БУКВАТА "Ч"":
Един,НАИСТИНА УМЕН БЪЛГАРИН,не напуска току-така Родината си ! Защото,за разлика от простия,или много отчаяния,ЗНАЕ,че на запад нито е Рай,нито Точно него го чакат с Бъклицата и пачките мангизи !12:38 29.05.2026
87 Този коментар е премахнат от модератор.
88 Този коментар е премахнат от модератор.
89 Този коментар е премахнат от модератор.
90 Вижте
12:50 29.05.2026
91 хмммм
12:56 29.05.2026
92 Този коментар е премахнат от модератор.
93 Aлфа Вълкът
И пак бях прав, че ще се оправдава цял мандат с предишните правителства, а те 5 бяха негови лични.
13:00 29.05.2026
94 Стари Вицове
1 Намери външен враг и хвърли вината върху него.
2 За всички неуспехи изкарай виновен предишния управник.
3 Сядай и пиши твоите 3 писма.
Чудя се защо Радев започна директно с второто? Вероятно външният фактор в лицето на Брюксел е опасно да се плюе?
14:16 29.05.2026
95 🇧🇬БАЙ Х@Й‼️
До коментар #47 от "Я пъ тоа":
Не е заради това❗АМА ТИ ОТКЪДЕ ДА ЗНАЕШ,
нали все с ИИ се съветваш❗
16:10 29.05.2026
96 Изчезвай
16:47 29.05.2026
97 „Бях точен с парите“
22:32 29.05.2026
98 Ани
00:25 30.05.2026