„За мен тук няма никаква логика, защото нито като институция - Руската православна църква, нито особено като личност руският патриарх е показвал уважение към България. Точно обратното. Български министър-председател се поставя в ролята на човек - да не кажа прислуга, но в някаква степен обслужва и институцията, и персоната“.
Това коментира в „Тази сутрин“ политологът проф. Румяна Коларовa в отговор на въпрос дали България защитава православието, или влиза в старата роля на Орбан като защитник на Москва?
„Православни са както Украйна, така и Русия. Освен това Вселенската патриаршия също е православна. Румъния също е православна“, посочи тя.
„Да се позоваваш на идентичност, когато става дума точно за тази личност и точно за тази институция, е див популизъм. Когато нямаш други аргументи — нито логически, нито политически. Единственото, което остава, е да се позовеш на идентичност. Да кажеш: „Сърцето ти какво говори?“ Но ако човек има не само сърце, а и глава, и достойнство, това е последното нещо, което би направил. Освен това — защо сърцето ти не боли за Украйна? Това също са православни хора“, попита Коларова.
„Политически това е унижение. От всяка една гледна точка — персонално унижение, институционално унижение и национално унижение“, заяви тя.
"Специално по този въпрос за руския патриарх - за мен гафът или унижението е равностойно на онова голо рамо и кръстосания гол крак на външния министър". Това са действия във външната политика, които са изключително унизителни за България. Това означава да паднеш на колене, да сведеш глава и да кажеш: „Ето, това е", отбеляза още Румяна Коларова.
„Мисля, че действието на Европейския съюз да наложи санкции върху патриарх Кирил е чисто политическо. Отговорът от наша страна също е политически. Ние неслучайно сме във византийската зона на развитие и влияние. Ние сме другият Рим. И в условията на византийската традиция църквата винаги служи на държавата и е свързана с държавата“, коментира политологът проф. Мария Пиргова.
„Църквата извършва много важна дипломатическа функция. Ние сме се запазили благодарение на църквата и благодарение на това, че Руско-турската война се е състояла с повика да бъдат спасени братята православни от мюсюлманите. Това е основното, което носят в себе си войниците, които отиват да воюват и падат на Балканите“, припомни тя.
„Защитата от страна на нашия министър-председател — искането патриархът да бъде изваден от санкционния списък, както и Вагит Алекперов, има както политическо, така и икономическо значение“, посочи Пиргова.
„Ние не можем да продължим с тези замразени отношения с Русия. Ние губим много. На път сме да загубим и делото с „Лукойл“, отбеляза политологът.
По думите ѝ действията на Румен Радев са много икономически.
„Това са много малки стъпки, малки знаци от страна на България, че тя се бори за своя суверенитет в рамките на Европейския съюз и се бори за своето славянство, за своята азбука и за своята православна идентичност в рамките на един огромен католически свят“, коментира Пиргова.
„Темата наистина е много дълбока. Ако погледнем пропагандата, много често тя намира своята гореща точка в религията — в случая православието. Според мен това е логично, доколкото религията е код, който формира нациите. Тя е дълбоко заложена в идентичността. Затова и пропагандните усилия в тази посока не са от вчера“, смята социологът Елена Дариева.
„Отдавна има проникване между политическите държавни структури и религиозните водачи. Наскоро си припомних една книга, която се нарича „Геният и неговият наставник“ на Цветан Стоянов, която разглежда в дълбочина взаимоотношенията между Победоносцев и Достоевски. Победоносцев в този период е съветник на руския император Николай. Той, заедно с други славянофили, много отдавна налага тезата, че всичко, което е руско, е православно, а следователно всичко, което не е руско, не е православно. Това е фалшива по своята логика дихотомия, но за съжаление има много силен пропаганден ефект“, отбеляза тя.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 Този коментар е премахнат от модератор.
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 Иво
Коментиран от #20, #28
10:35 22.06.2026
5 Витя
Коментиран от #26
10:35 22.06.2026
6 Наблюдател
10:36 22.06.2026
7 Абе,
10:39 22.06.2026
8 Този коментар е премахнат от модератор.
9 явер
Коментиран от #17
10:41 22.06.2026
10 Дориана
Коментиран от #19, #64, #79
10:46 22.06.2026
11 Този коментар е премахнат от модератор.
12 Хубаво Критикарите !
Българския Народ !
------------------------
Долни Пошлами !
36 Години !
Гледаме !
Само Гадини !
Коментиран от #14
10:48 22.06.2026
13 Абсурдистан
10:48 22.06.2026
14 Защо
До коментар #12 от "Хубаво Критикарите !":
Си спрял хапчената?10:49 22.06.2026
15 Поп киро КГБ-то
10:50 22.06.2026
16 колар румянов
10:50 22.06.2026
17 Дориана
До коментар #9 от "явер":
Вие сами си признахте, че сте от грешната страна , щом корупцията, мафията, политическата зависимост, санкциите, агресията превъоръжаването и подготовката за война са вашите приоритети.Точно Радев и Прогресивна България ще начертаят Правилната посока на развитие за България за ваш ужас.И още нещо- Бангаранга Не е България.Коментиран от #37
10:51 22.06.2026
18 ичке
До коментар #2 от "Пич":
и много хамили ли обслужваш?а хамилари?Коментиран от #25
10:51 22.06.2026
19 Доказано е, че
До коментар #10 от "Дориана":
Коларова е на преклонна възраст. Старостта не прощава никому. Просто я оставете е без внимание. Губи само телевизионно време.10:52 22.06.2026
20 Който Плаща !
До коментар #4 от "Иво":
-- -- -- -- !10:53 22.06.2026
21 Чочо
От теб става само гледачка на овце.(по примера на любимеца ти, Борисов).
Не ставаш за аналитик, защото си пристрастна, а не гледаш на фактите и като защита на нац. интереси.
Страната ни има нужда от силна икономика, с не поклонничество !
Коментиран от #29
10:55 22.06.2026
22 ООрана държава
10:56 22.06.2026
23 Какво да правим
10:56 22.06.2026
24 Кой е Румен Радев???
така опасно до Диктатурата на Путин ???
Имаме ли идеологическа картина на Българския Премиер влязъл в Българската политика ,
с мълчание и вдигнат юмрук, през "задната врата" , като борец за свобода стил.. Че Гевара????
Или това е "завещанието " на Борисов и Пеевски ни предлат, като преспивателно лекарство днес???
10:56 22.06.2026
25 Пич
До коментар #18 от "ичке":
Само държа мъжката камила, докато й надуваш кларнети, да не те сгази!10:56 22.06.2026
26 Сила
До коментар #5 от "Витя":
Що , Гундяев къв е !!!Къщи в швейцарски ски курорти , банкови сметки пак в швейцарски банки , яхта на Лазурния бряг , апартаменти в Париж и Лондон ....
Много родолюбиво и православно , в гнилия Запад , в леговището на Сатаната ....??!
Коментиран от #67
10:57 22.06.2026
27 Тичам към студиото
10:58 22.06.2026
28 Зависи
До коментар #4 от "Иво":
Тя така си говори, на всяка манджа, мерудия. Много се дразни ако се говори против НПО.11:00 22.06.2026
29 Чочо
До коментар #21 от "Чочо":
тичай към Кремъл да завържеш връзките на обувките на някой от върхушката там, че до Путин така или иначе няма как да се добереш. Ама като ги връзваш бъди с гръб към "големеца" и силно наведен напред.11:00 22.06.2026
30 Ей такива
Изключително НИСКОИНТЕЛИГЕНТНИ персони, с явен лобистки уклон в изказванията ...
Коментиран от #62
11:02 22.06.2026
31 Кривоверен алкаш
11:04 22.06.2026
32 Розовите обхванати от бесове
Коментиран от #51
11:05 22.06.2026
33 дедожви
11:05 22.06.2026
34 МнОжко
11:06 22.06.2026
35 Г-жа коларова
11:08 22.06.2026
36 Дърта пърхуда
Коментиран от #61
11:09 22.06.2026
37 Цял живот
До коментар #17 от "Дориана":
Уйдан е видиш!11:09 22.06.2026
38 Този коментар е премахнат от модератор.
39 Абсурдистан
Коментиран от #48
11:10 22.06.2026
40 Този коментар е премахнат от модератор.
41 Този коментар е премахнат от модератор.
42 Този коментар е премахнат от модератор.
43 Този коментар е премахнат от модератор.
44 Язе
11:15 22.06.2026
45 България
Всичко е организирано от КГБ от руското посолство, затова и товариш посланичката години наред му дишаше във врата.
И разберете: България вече не е демокрация - България е под управлението на Балканското поделение на КГБ.
Коментиран от #68
11:16 22.06.2026
46 СВО
11:17 22.06.2026
47 хихи
11:17 22.06.2026
48 ленин
До коментар #39 от "Абсурдистан":
е 4ifут-дворянин, както дървено желязо напр.11:17 22.06.2026
49 Добре де, да ви попитам
11:17 22.06.2026
50 Обикн. читателка
11:17 22.06.2026
51 Клети, нещастни копейки 🤪
До коментар #32 от "Розовите обхванати от бесове":
Ами то точно розовите защитават БПЦ и РПЦ - евгени минчев, устата, мирянов, шварек (той май вече е BI), слави василев. ти ...Коментиран от #73
11:18 22.06.2026
52 Този коментар е премахнат от модератор.
53 Този коментар е премахнат от модератор.
54 Анонимен
До коментар #52 от "Софиянец":
А онази червената е от изкопаемите червените бкп от ерата на неандерталците11:21 22.06.2026
55 съвет
Коментиран от #59
11:21 22.06.2026
56 Анонимен
До коментар #53 от "Обективен":
Коларова а онази червената от коя фертилност е 53 нагъл лъжец си и то срещу жена липса на елементарно уважение11:23 22.06.2026
57 хихик
11:23 22.06.2026
58 Този коментар е премахнат от модератор.
59 Анонимен
До коментар #55 от "съвет":
Радев е АУТ Избори вън на червените другари СвободаКоментиран от #71
11:24 22.06.2026
60 Бай той Толстой
11:24 22.06.2026
61 Анонимен
До коментар #36 от "Дърта пърхуда":
Факти все пак елементарна култура тук дали има Явно НЕ11:25 22.06.2026
62 Този коментар е премахнат от модератор.
63 Този коментар е премахнат от модератор.
64 Анонимен
До коментар #10 от "Дориана":
Модел съветски другари откъде изпълзяхте Огладнели сте и ето сега се нахвърлихте на демократичното изобилие България е демокрация а съветските другари са АУТ Избори и свобода да си върнем държавата ни от изгладнелите комунисти Избори11:28 22.06.2026
65 пояснение за голото рамо
11:28 22.06.2026
66 Само да добавя
11:29 22.06.2026
67 Ти отде
До коментар #26 от "Сила":
знаеш???????Коментиран от #75
11:29 22.06.2026
68 Ма то това от нас зависи
До коментар #45 от "България":
Унгарците и Румънците изметоха слугите на руската гняс.Коментиран от #77
11:30 22.06.2026
69 Да питаме
Защо бе Радев не се захвана с мафиотите от ГЕРБ и ДПС и такива като Коларова, заради което 1.4 мил. гласуваха, ами тръгна да защитава руските ДЖИХАДИСТИ-талибани и попа дето ти казва в лицето, че животът ти принадлежи на Путин.
В момента даже управлява с мафиозите и олигарсите.
11:31 22.06.2026
70 Професорката
11:34 22.06.2026
71 офицера
До коментар #59 от "Анонимен":
Анонимнико, при нови избори Радев ще има не 131, а 180 депутата. Останалите ще са на Възраждане. А ПП/ДБ и ГЕРБ ще са извън парламента, защото народът вече вижда как обслужват единствено интересите на Урсула и Зеленски в тотална вреда на България и нейния народ. Ако от тях зависи, директно и във война ще ни вкарат. Народът не прощава такива работи, да го знаете - нито на извършителите, нито на слугите им. Знам, че ви е много страх и затова сега пищите като настъпени, но един ден ще носите отговорност за това национално предателство пред български съд. Затова си трайте и си кротувайте, че следващите избори ще са като огън и стихия за вас.Коментиран от #78
11:34 22.06.2026
72 Тази изкуфелница
11:34 22.06.2026
73 Не напъвай се толкова, розов!
До коментар #51 от "Клети, нещастни копейки 🤪":
Пази си хемороидите, не е добре за тях, че толкова се напиняш11:34 22.06.2026
74 С ПБ към Петрохан
11:34 22.06.2026
75 Анонимен
До коментар #67 от "Ти отде":
А ти откъде познаваш лично този руският и защо го защитаваш твой близък ли е ти си от Русия ли какво те боли теб а и Радев бълг мин председател ли е или е от друга държава Оставка избори да си върнем държавата на българите сега11:35 22.06.2026
76 Роклята с яката беше много хубава
11:35 22.06.2026
77 не лъжи
До коментар #68 от "Ма то това от нас зависи":
Така си мислиш. Преди два дни румънския съд измете слугите на урсулската гняс. А новия унгарски премиер не се съобразява с урсулите и Зеленски много повече даже от Радев11:35 22.06.2026
78 Анонимен
До коментар #71 от "офицера":
А аз не искам обслужване на Русия толкова е просто А тук има още много много истински българи а не путинисти А ти и Радев и всичките при руските там ви е мястото Оставка и избори Демокрация свобода11:38 22.06.2026
79 Разделяй и владей
До коментар #10 от "Дориана":
Да, ти и другите русофили много се кефите когато някой напада вашия месия! А Коларова си я знаем, че е фурнаджийска лопата, тя е за тези, които са на власт, важно да си пълни джобетата!🤣🤣11:38 22.06.2026
80 Маринов
Свиквайте в Радев. Ще си изкара пълния мандат. И опит за паветниците да направят преврат няма да помогне. Е, има и за корекции. Тази външна министърка не е на мястото си. Наистина има дипломатически протокол и трябва да го спазва. Или да си ходи.
11:39 22.06.2026