Предстои среща между Румен Радев и сръбския президент Александър Вучич, на която ще бъдат обсъдени двустранните отношения и евентуални проблеми в региона, съобщават от БГНЕС.
Повод за изявлението са предупреждения в редица западни медии, че Сръбската православна църква (СПЦ) играе дестабилизираща роля за сигурността в държавите от Западните Балкани.
Запитан за позицията си относно влиянието на духовните институции, Радев е категоричен, че не бива да се допуска смесване на двете сфери.
„Аз не искам да се меся в работата на никоя църква. Не искам да смесвам политиката с религията. Затова е и моята позиция за санкциите срещу духовно лице“, посочва премиерът.
Според него всички спорни въпроси в региона трябва да се решават изцяло на институционално и дипломатическо ниво, а не чрез религиозен натиск.
Решението на възникващите казуси ще бъде търсено в директни разговори с държавното ръководство на съседната страна.
„Предпочитам да ги решаваме на високо политическо ниво с президента Вучич. В обозримо бъдеще ми предстои среща с него. Ако имаме някакви проблеми, ще ги споделим“, допълва Радев.
През последните месеци авторитетни международни издания като Би Би Си, „Икономист“, „Файненшъл таймс“, „Монд“ и „Нойе Цюрихер Цайтунг“ публикуваха поредица от задълбочени анализи. Те разглеждат ролята на СПЦ по време на протестите в Черна гора, връзката между сръбската държава и църквата, както и цялостното им влияние върху регионалната политика.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Последния Софиянец
Коментиран от #7, #13, #36, #49, #55
20:10 26.06.2026
2 Без майтап
Коментиран от #17, #38
20:12 26.06.2026
3 Гориил
20:12 26.06.2026
4 мунчо
20:13 26.06.2026
5 Нищо ново на Балканите
Коментиран от #50
20:14 26.06.2026
6 Анонимен
Коментиран от #63
20:14 26.06.2026
7 Нафърфорий
До коментар #1 от "Последния Софиянец":
Амин. Дай боже20:14 26.06.2026
8 Яшар
20:14 26.06.2026
9 ако бяхте гласували с 10
Коментиран от #15, #16
20:14 26.06.2026
10 АГАТ а Кристи
20:15 26.06.2026
11 Един от русенско
20:16 26.06.2026
12 Този коментар е премахнат от модератор.
13 3680-РР
До коментар #1 от "Последния Софиянец":
Ти па с прегорелите манджи за какъв се вземаш?Коментиран от #19
20:17 26.06.2026
14 Вихрогон
20:18 26.06.2026
15 3680-РР
До коментар #9 от "ако бяхте гласували с 10":
Включи си внимавалката да не висиш и да пишеш обяснения!Коментиран от #18
20:18 26.06.2026
16 ....
До коментар #9 от "ако бяхте гласували с 10":
"Заведението" ти е САМО за ЕДИН ЧОВЕК, "последен" ...20:18 26.06.2026
17 Безродника
До коментар #2 от "Без майтап":
не е български избирател! Българският избирател е избрал!20:20 26.06.2026
18 Този коментар е премахнат от модератор.
19 "Заведението"
До коментар #13 от "3680-РР":
му е на Централна и е весе. А манджите - кафяви и редки. Друго заведение няма.20:22 26.06.2026
20 Гориил
20:22 26.06.2026
21 Изчезвай ти
До коментар #18 от "изчезвай в раша":
Тук е България, а не цигански коптор за отпадъци лъжливи и крадливи!Коментиран от #22
20:24 26.06.2026
22 тук е Европейска България!!!
До коментар #21 от "Изчезвай ти":
ТУК НЕ Е макцква!!!Коментиран от #40, #56
20:25 26.06.2026
23 Кой
20:27 26.06.2026
24 Арестанта
20:29 26.06.2026
25 Регулирайте си жценките
Глупаво отношение от страна на който
Или трият или намаляват посочените оценки
Власти в крак времето
20:33 26.06.2026
26 Какво
20:37 26.06.2026
27 Шапкарят
20:37 26.06.2026
28 Генерал БОТАШ
ИСКАМ само да Защитя Вярата .
Хаха хахахахаха хахахахаха
КОГАТО СЪС ЙОТОВА
МУ ЦЕЛУВАХТЕ РЪЦЕТЕ И КРАКАТА
И ВИ БИЕШЕ КОМБАЛИ
ЗАЩО НЕ МУ ГО КАЗА
БОТАШОВ?
20:37 26.06.2026
29 Ердоган !
20:38 26.06.2026
30 Смешен си другарю Крадеф!
Коментиран от #64
20:38 26.06.2026
31 ТРЪМП НАРЕДИ
ТРЯБВА ДА БЪДЕ ПРОДЕН ЛУКОЙЛ.
МУНЯ ЩЕ СПРЕ ЛИ СДЕЛКАТА,
ЩЕ НАЛОЖИ ЛИ ВЕТО
НА ТРЪМП?
ХАХА ХАХАХАХАХА ХАХАХАХАХА
ЧИЙ ЛУКОЙЛ?
На ВАГИТ ЛИ ?
20:40 26.06.2026
32 Добри Дядо
20:48 26.06.2026
33 Косьо
20:52 26.06.2026
34 Фют
Може да ме почешете с няколко милиона евра.
20:57 26.06.2026
35 Браво!
Коментиран от #65
20:57 26.06.2026
36 Мухахаха
До коментар #1 от "Последния Софиянец":
Ще излезете една торба кокали21:01 26.06.2026
37 Само
21:02 26.06.2026
38 Ехо муции
До коментар #2 от "Без майтап":
Българите сме с РадевКоментиран от #42
21:02 26.06.2026
39 Любо Кисьов
Радев и хората му имат нулево желание и воля за реформите, които предполагам и голяма част от избирателите им искаха.
За сметка на това, Радев и хората му са:
Поне една идея по-некадърни и от тия на Борисов.
Също толкова зависими от олигархията.
Значително по-свидливи, когато иде реч за хората и значително по-разточителни, когато става въпрос за тях. Залагат 1,5 млрд € повече административни разходи.
И понеже си залагат ненужно голяма сума (+ 3 млрд €) за капиталови разходи и значително по-крадливи!
ПП. Все неща, за които хората имаха точно обратните очаквания. Дори аз, който никога и през ум не ми е минавало да гласувам за Радев не очаквах, че ще е толкова страхлив, зависим и лаком!
21:03 26.06.2026
40 Този коментар е премахнат от модератор.
41 Само Радев
21:05 26.06.2026
42 Генчо
До коментар #38 от "Ехо муции":
Ясно, от калайджиите си.21:06 26.06.2026
43 Голямо признание за българите
21:07 26.06.2026
44 Боби Бобиев
21:08 26.06.2026
45 гражданин на републиката
21:09 26.06.2026
46 МАХНЕТЕ ГО ВЕЧЕ РАДЕВ !!!
21:11 26.06.2026
47 Старшина Боташ
21:15 26.06.2026
48 Лошото е
21:27 26.06.2026
49 Кой
До коментар #1 от "Последния Софиянец":
Кой ще дойде, освен пак Бойко , който от втори, ще стане първи с ромски гласове. Над 15 години кражби, не ви ли стигнаха. Населението се стопи на 5 милиона.21:29 26.06.2026
50 Я пак!
До коментар #5 от "Нищо ново на Балканите":
Ти па кога стана християнин, че започна да разбираш и от различните християнски вероизповедания? Я там у Анадола да се молиш на Аллах за дъжд! Нищо, че Аллах не е турска дума, а арабска, но присвоена от дьонметата които не говорят турски а ползват всякакви чужди думи, в това число и много български. До скоро се опитваха да ни убеждават, че по време на Османската окупация в българския език са навлезли много турцизми, но истината е точно обратна, турците са възприели и внедрили повече думи в езика си от местното население на Балканите отколкото обратното. Езика в днешна Турция не есъдържа много малко тюркски, но за сметка на това е голяма амалгама от арабски, тракийски, славянски, сирийски, гръцки, арменски, грузински и много други народи завладяни от Османската империя. Такова е и населението, което по време на Османския бейлик в края на 12 век е било малобройно, но наемайки го като съюзник от Константинопол завладява огромни територии и включва в империята си най различни етноси.21:31 26.06.2026
51 Ами сега?,
21:34 26.06.2026
52 АНТИ-КОМУНИ$Т
ИЗМЪЧИХМЕ СЕ НА БАЛКАНИТЕ С Т€ЗИ КОМУНИ$ТИЧ€$КИ КА ЛЪ ФИ, ИЗМЪЧИХМЕ СЕ!
ЛУСТРАЦИЯ! ЛУСТРАЦИЯ! ЛУСТРАЦИЯ, ДА СПАСИМ БЪЛГАРСКАТА НАЦИЯ!
21:35 26.06.2026
53 Стига
21:41 26.06.2026
54 НА 73 ГОДИНИ
СЕРГЕЙ ИВАНОВ.
БЛИЗЪК СЪРАТНИК
НА ПУТИН.
КОЙ ЛИ ЩЕ БЪДЕ СЛЕДВАЩИЯ
73 ГОДИШЕН ДЪРТАК
КОЙТО ЩЕ РИТНЕ КАМБАНАТА?
СЕРГЕЙ ИВАНОВ ИМА
Едно познато НАБОРЧЕ.
21:47 26.06.2026
55 А50
До коментар #1 от "Последния Софиянец":
И идва Баце да ни довърши. Но едва ли ще съберете и 500 човека21:50 26.06.2026
56 Ти не прочете ли
До коментар #22 от "тук е Европейска България!!!":
че тук е България, а не цигански коптор за лъжливи и крадливи отпадъци.21:50 26.06.2026
57 господин Радев
21:54 26.06.2026
58 Тъпото руско говедо Румен
Някой съмнявал ли се е че Румен Радев е срам за България, послушен русофил калнящ се на Путин. Само мизерии за България ще останат след него, като от Жан Виденов.
Коментиран от #66
21:55 26.06.2026
59 Реноме
21:56 26.06.2026
60 Квадрат13
21:57 26.06.2026
61 Квадрат 13
22:06 26.06.2026
62 Що па с него
22:06 26.06.2026
63 Оли..
До коментар #6 от "Анонимен":
..гофрен22:39 26.06.2026
64 Не знаех,
До коментар #30 от "Смешен си другарю Крадеф!":
че да си подлога на крадливата корумпирана Урсула и на просяка фашист наркоман е по-престижно.22:45 26.06.2026
65 Дали пък
До коментар #35 от "Браво!":
да си брюкселска подлога е престижно!???22:48 26.06.2026
66 Ходи се кланяй
До коментар #58 от "Тъпото руско говедо Румен":
на Урсула бе.Може и да ти боцне някой фалшив бустер.22:53 26.06.2026