Министърът на вътрешните работи Йордан Бакалов и еврокомисарят по реакцията при кризи и хуманитарна помощ Кристалина Георгиева се запознаха на място с оперативната обстановка, работата на екипите, условията, при които са настанени евакуираните и нанесените щети от наводнението в Мизия.
Те на практика видяха и работата на новата техника на ГД "Пожарна безопасност за населението", получена по европейски проекти и програми, която доказа своята ефективност в критичната ситуация. Заместник-директорът на ГД "Пожарна безопасност за населението" и командир на спасителната операция Васил Василев даде за пример факта, че само за три дни, с помощта на хидромоторните помпи, от засегнатите райони на града вече са изпомпани 1 милион и 100 хиляди кубични метра вода.
След запознаване в детайли, оценката на еврокомисар Георгиева е, че първите действия в помощ на пострадалите хора веднага след бедствието, са били добре организирани. Тя благодари на пожарникарите, спасителите, полицаите, Червения кръст и местната власт, които по думите й, са обединили усилия за преодоляване на последствията. Според нея, това, което е важно в този момент, е да се подготви комплексна програма за възстановяване и превенция.
По думите на Йордан Бакалов, дошъл отново в Мизия, за да се увери на място за темповете, с които вървят възстановителните работи, дейността е организирана много по-добре. „Нашите действия тук продължават докато се възстанови нормалният живот на хората“, увери вътрешният министър. Той допълни, че паралелно с отводнителните дейности, приоритетна задача на ОДМВР-Враца е превенция на посегателствата върху имуществото на хората. Министър Бакалов съобщи, че утре предстои първото извънредно заседание на Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане. На него комисията ще се запознае с приетите до този момент решения, свързани с преодоляване на бедствената ситуация в пострадали от наводненията райони. Ще се обсъждат и възможностите за допълнително подпомагане на засегнатите от последните поройни дъждове населени места в Северозападна България. Той припомни, че една от първите стъпки, предприета от служебното правителство бе деблокирането на държавния резерв, откъдето са осигурени помощни средства и инструменти за разчистването на района.
Фактите до този момент сочат, че България много активно помага чрез европейските механизми за гражданска защита на други страни, засегнати от бедствия, и е по-малко активна, когато трябва да се ползва от солидарността на този механизъм. Пример за това е фактът, че от 2007 г. досега страната ни 13 пъти е предоставила материална и експертна помощ и 4 пъти е ползвала такава помощ. В този смисъл е наложително България да инвестира средства от ЕС в техника и обучение, така че страната ни да е подготвена в посрещането на подобни предизвикателства. “Опитът сочи, че при всички случаи превенцията изисква много по-малко ресурси от реакцията“, поясни еврокомисар Кристалина Георгиева. Тя детайлно се спря на необходимите стъпки за задействане на Европейския механизъм за гражданска защита. Това става по искане на засегнатата страна при особено мащабни бедствия, които надхвърлят капацитета за реакция на тази страна. На помощ идват спасителни екипи и техника от страните-членки, като Комисията осигурява координацията и финансира голяма част от транспортните разходи. Относно финансовата помощ от Комисията, когато щетите надхвърлят 0.6 % от брутния национален доход или 1.5 % от брутния продукт на засегнатия регион, страната може да кандидатсва за помощ от Фонда за солидарност (който може да разпределя до 500 милиона евро годишно). Само незастраховани обществени загуби могат да бъдат обект на компенсация от Фонда за солидарност. Молбата за кандидатсване трябва да бъде внесена до 12 седмици след бедствието и утвърждаването й отнема около 3-4 месеца. С новия регламент, който въведе регионалния критерий, също е възможно да се получи авансово част от помощта“, поясни еврокомисарят.
Ежедневно екипи от повече от 100 пожарникари и спасители от 11 областни управления на ГД "Пожарна безопасност за населението" отводняват частни дворове и къщи. Те работят със 75 помпи, 4000 моторни модула и 29 автомобила. Към тях се присъединиха и огнеборци от Столичната пожарна, които са свободни от дежурство и са пожелали да положат доброволен труд. До този момент са отводнени 700 къщи. Евакуираните хора получават топла храна от кухнята, организирана от ГД „Пожарна безопасност и защита на населението” и Министерството на вътрешните работи. Българският червен кръст осигурява пакетирана храна, вода и медикаменти за пострадалите от наводнението, а медицински екип от ВМА продължава да оказва нужното медицинско обслужване. В почистването на засегнатите от водната стихия жилища се включиха и доброволните формирования към общините Вълчедръм, Гулянци, Белоградчик, Никопол и Белене. Затворници на лек режим от Врачанския затвор започнаха да разчистват двете училищни сгради в Мизия.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА