Кметът на община Борован, обл. Враца, инж. Десислава Тодорова потърси право на отговор във всички печатни и електронни медии по повод на тиражираните в публичното пространство причини за бедствието в град Мизия – а именно, че той е бил „удавен от два язовира“ със скъсани стени на територията на с. Борован.
“Това заключение е направено от представилия се като експерт от общинската администрация на Мизия г-н Николов, който успява да назове само единия от тях и то с грешно име, а името на втория дори не посочва”, коментира инж. Тодорова. Факти.бг също отбеляза, че относно причините за потопа съществува спор между експертите и общинарите от Мизия и от областна управа във Враца. Първите твърдят, че има язовири със скъсани стени или най-малкото преливащи, а вторите – че дъждът е виновен за водното бедствие.
„Като кмет на община Борован искам да се възползвам от правото си на отговор и да опровергая изцяло публично оповестените непроверени твърдения на тези псевдоексперти, които по неизвестни причини отново търсят вината някъде другаде, а не при себе си”, продължава Тодорова.
Хронологията на тези непочиващи на никакви факти твърдения, започват още в първите дни на бедствието в Мизия, когато кметът на града изтъква като причина за събитията язовирите в с. Нивянин и с. Малорад. След като разбира, че на практика тези язовири няма как да са създали или помогнали за това бедствие, кметът спира с тиражирането на тези свои твърдения, припомня инж. Тодорова.
Кметът на Борован изтъква следните доказателства за това, че язовирите на община Борован не могат и не са причинили бедствието в град Мизия:
1. Истинското име на цитирания язовир "Стубел", всъщност е "Стубеля", на който стената според експертите е повредена след поройните дъждове. Той, както и останалите язовири, без тези, които се стопанисват от концесионери, бяха празни, без капка вода.
1.1.Този язовир е с площ 19.111 дка и събира вода 52 000 куб.м
1.2. Този язовир и останалите пет в с. Борован, също малки, се вливат в по-големия язовир "Братковец", който е с площ - 233 дка и обем 1 152 000 куб.м вода.
С други думи, каквото и да се случи с язовир "Стубеля" или с който и да е от петте други язовира, цялото количество вода ще бъде поето от големия язовир - "Братковец". Той е даден на концесия и нивото му винаги е на 50% от неговинте възможности. Постоянното наблюдение от общинската администрация и концесионера са гарант, че с него проблеми не могат да възникнат. При него всички съоръжения са изправни - стена, преливник, мокър и сух откос.
1.3.Язовир "Братковец", който както казахме събира водите на всички язовири в Борован, след преливане на водата от преливника минава през с. Добролево и се влива в язовира на с. Добролево, а оттам отива в язовира на с. Сираково, откъдето се влива в р. Бързина.
Ако това, което твърди псевдоекспертът, е вярно, би трябвало преди да стигне до град Мизия водата да залее изцяло с. Добролево. Фактите обаче са ясни, селото не е залято, а за двете села Добролево и Сираково дори няма обявено бедствено положение, категорична е инж. Тодорова.
“Изводът е, че всичко това е една грозна и цинична лъжа, изречена пред цяла България. Въпросът е защо?”, пита тя.
“Аз призовавам всички контролни органи в държавата - следствието, прокуратура, басейнова дирекция, да извършат необходимите действия, за които ние ще съдействаме. Само така истината за причините за бедствието в град Мизия и виновниците за това най-после ще станат ясни на всички”, апелира Тодорова.
“Въпреки тези явни клевети, ние стриктно спазваме указанията на областната администрация и язовирите на територията на община Борован в момента са със затворени изпускателни устройства, като целта е по-малко вода да се влива в град Мизия и под непрекъснато наблюдение”, уверява това.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА