Приетите правила за избор на управител на БНБ не дават гаранции, че този избор няма да бъде политически. Както се видя, процедурата за избор страда от доста сериозни пропуски. На първо място, е този, че се дава възможност кандидатури да бъдат издигани единствено от парламентарните групи на партиите и коалициите, представени в парламента, и на независими депутати.
„Още в този аспект е нарушена Конституцията на България – чл. 87 ал.1, която казва, че всеки народен представител може да внася закони и съответно да предлага кандидатури за различни институции в държавата. Това нарушава и самия правилник на НС“, заяви по БНР финансовият експерт Юлиан Войнов.
Според него начинът, по който е приета процедурата, говори, че състезанието между кандидатите ще бъде "проформа" и най-вероятно ще бъде избран кандидатът, предложен от ГЕРБ – Димитър Радев.
„Основната неизвестност, която е свързана с тази кандидатура, ще бъдат заместник-управителите, които г-н Радев ще предложи на Народното събрание. Най-вероятно този пазарлък вече е протекъл, тъй като процедурата беше подкрепена с гласовете на ГЕРБ и ДПС, вместо от официалните коалиционни партньори, които управляват държавата“, заяви той.
Участието в процедурата е възможност за останалите кандидати да изразят позиции и да заявят себе си в публичното пространство, коментира Войнов. Той направи паралел между процедурата по избор на управител на БНБ и тази за избор на главен прокурор, при която беше избран Сотир Цацаров.
„За съжаление, вкусът, който остава, е за поредната задкулисна договорка и явно се тръгва по пътя на политическо налагане на тази процедура. Това е важно за ГЕРБ, тъй като те се опариха от процедурата по избора на Иван Искров. За тях е важно, все пак, да имат кандидатура, на която вярват, че ще предприеме съответните действия и ще води БНБ в следващия мандат“, каза още Войнов.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА