Оставката на министъра на правосъдието беше една предизвестена смърт. Това заяви пред журналисти председателят на ВКС Лозан Панов преди днешното заседание на ВСС.
„Предизвестена от т.нар. „исторически компромис“, който е най-окастреният вариант на идеите, които фигурираха в актуализираната стратегия за продължаване на реформата в съдебната система. Вчера бях в парламента и министър Христо Иванов ми се видя много самотен – сам, оставен там. Когато се гласуват промени на Конституцията, когато това има огромно значение за цялата страна, нормално е той да има подкрепата и на кабинета, и на представители на кабинета. Аз поне не я видях. Г-жа Янева и г-жа Ченалова сега спокойно могат да бъдат избрани за генерални адвокати, за да може всичко да се успокои”, заяви Панов. По думите му това е приличало на етюд, в който всеки е имал предварително определена роля. „При много окастрени промени, следващата стъпка е да се направят допълни стъпки назад”, каза още Лозан Панов.
Панов подчерта, че Венецианската комисия нееднократно е заявявала, че в колективния орган на съдиите трябва да има мнозинство от съдии. „Ще се върна малко по-назад във времето. Още на ниво „исторически компромис” стана ясно, че се отправя питане до Конституционния съд, което очевидно беше предварително по въпрос, който дори не е приет от НС. Мога да продължавам да отстоявам принципите, които за мен са важни, а именно върховенство на закона, независимост на магистратите съдии”, обясни Панов.
Той допълни, че Законът за съдебната власт е другата част, която е много важна за продължаване на реформата. „Говорихме вече за няколко стъпки и етапа. Говорихме за конституционните промени, Закона за съдебната власт, процесуалните закони, които са изключително важни, законите които предвиждат материално правни норми, промените в образованието, както и много други стъпки, които трябва да направи България”, каза още Лозан Панов.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА