Министърът на правосъдието Христо Иванов подаде оставка. Това заяви самият Христо Иванов от парламентарната трибуна. По-късно, след среща с премиера Бойко Борисов, Иванов заяви, че неговата оставка е приета от министър-председателя. Приети са оставките и на тримата му заместници - Петко Петков, Вергиния Мичева-Русева и Андрей Янкулов.
Иванов се качи на трибуната в Народното събрание и направи заявление, след като парламентът запази ревизирания вариант на разпределението на квотите в магистратската и парламентарна квоти в съдийската и прокурорската колегии на Висшия съдебен съвет.
"Аз се обърнах към вас преди гласуването, че става дума за ценностен въпрос. Гласуването ясно показа по този въпрос какво е мнозинството. И символично, и политически отправихме послание за това, че независимостта на съда не е достатъчно ценена", подчерта Христо Иванов. Въпреки че днес е ден, в който ще бъдат направени важни стъпки в посока на върховенството на правото, сега с това гласуване, стана символична стъпка към съмнението, че в България все повече може да се говори за върховенството на главния прокурор. Аз, с голямо облекчение мога да заявя, че вече няма да продължа да упражнявам правомощията на министър на правосъдието”, заяви той.
Министър Христо Иванов имаше и все още има подкрепа на парламентарната група на ГЕРБ.Ние сме го доказали няколкократно. Това каза пред журналисти Цветан Цветанов, председател на ПГ на ГЕРБ, по повод на подадената оставка. „През последните дни бяха направени много консултации. Най-съществени бяха консултациите, които бяха направени във формат парламентарно мнозинство – ГЕРБ, РБ, ПФ, АБВ. Позицията на ПФ и АБВ изцяло подкрепяше решението на комисията, което беше гласувано миналата седмица и в никакъв случай механичният сбор между ГЕРБ и РБ не можеше да промени нищо в това гласуване”, посочи Цветанов. По думите му, текстовете заложени в първоначалния вариант на законопроекта за изменение на Конституцията в пленарна зала са получили над 200 гласа. „Бяха направени много взаимни компромиси. При внасянето на законопроекта, направените промени предвиждаха тайно гласуване и никой не говореше за явно. Сега предстои гласуването за явния вот. Знаете, избирането на парламентарната квота с мнозинство от две-трети вече е факт и също така председателстващ на пленума ще бъде министърът на правосъдието”, обясни още Цветанов.
|
По-късно пред журналисти в кулоарите на парламента Иванов заяви: "Очаквам Коледа и по-хубав коледен подарък не бих могъл да си направя".
На въпрос кога е взел решение, че трябва да подаде оставка, той заяви, че това е станало още в деня на клетвата му като министър. "Казах, че поемам този пост, за да свърша конкретни неща и кауза. Голяма част от тези неща се реализират, но за мен въпросът, който поставих от трибуната, е ценностен - дали в България политическата система може да постави интересите на независимостта над съда над зависимостта си под различни форми от свръховластената фигура на главния прокурор. Както и заради цялостната ситуация в последните седмици, мисля, че няма да има политически ресурс за провеждане на реформа оттук нататък и сега ще си подам оставката пред премиера", заяви Иванов.
Той благодари на всички политически сили за подкрепата и за работата, която е свършена "сега и дотук".
"Не е личен въпрос дали аз съм предаден, въпросът е в една кауза, която беше дефинирана. Оттук нататък следват важни решения да се вземат за това дали наистина ще се продължи в тази посока, която очертах. Надявам се, че моята оставка ще послужи за преосмисляне от някои хора на тази посока. Единствената ми емоция е огромно облекчение," посочи Иванов.
Според неофициална информация на "Капитал" се очаква оставка да подаде и министърът на здравеопазването Петър Москов.
Днес парламентът запази ревизирания вариант в разпределението на парламентарната и магистратската квота в бъдещите две колегии на Висшия съдебен съвет (ВСС).
Поправката подкрепиха 204 депутати (всички парламентарни групи без Реформаторския блок и 3 независими), 12 бяха против, 11 се въздържаха.
Прокурорската колегия ще се състои от 11 души, като ще има един избраник на парламента по-малко, т.е. петима, а не шест, както беше гласувано на първо четене. Останалите членове на прокурорската колегия ще са шест - четирима избрани от прокурорите, един - от следователите, плюс главния прокурор, така съотношението между парламентарна и прокурорска квота става 5 на 6. Това означава, че главният прокурор ще има мнозинство в колегията, защото и прокурорите, и следователят са му подчинени. На този вариант държаха ДПС и АБВ, според тях паритетът, който бе приет на първо четене според историческия компромис, застрашавал независимостта на прокуратурата.
В съдебната колегия ще има 14 души - шестима избрани от съдиите, шестима от парламента плюс двамата председатели на върховните съдилища.
Петър Славов от Реформаторския блок предложи редакционна поправка, с която да се върне предложението на вносителя, но то бе отхвърлено с гласовете на ГЕРБ, ДПС, БСП, Патриотичния фронт, БДЦ, "Атака" и АБВ.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 mediator37
Тоя палячо Цацаров с топ не могат го отместят.Факт.
16:05 09.12.2015