Етичната комисия на Висшия съдебен съвет (ВСС) се е самосезирала във връзка с изнесените списъци на вложители в КТБ и имената на магистрати в тях. Това съобщи днес председателят на комисията Ясен Тодоров, цитиран от „Правен свят“.
На заседанието на комисията в понеделник ще бъдат обсъдени действията, които трябва да се предприемат. Но на първо време ще бъдат поискани оригиналните списъци от синдиците на КТБ, защото стана ясно, че в тях има корекции, както и информация от Сметната палата за несъответствия между декларираното там имущество и сумите на влоговете в банката.
Ако се окаже, че има несъответствия, това е дисциплинарно нарушение и ще се пристъпи към образуваното на дисциплинарни производства, стана ясно още от думите на Ясен Тодоров. Защото за престъпление не се сещам, поясни още председателят на комисията на въпрос дали ще сезират прокуратурата. По принцип има текст в НК - чл. 313, ал.1, по който е привлечен като обвиняем и бившият зам.-шеф на НС Христо Бисеров. Текстът гласи: "Който потвърди неистина или затаи истина в писмена декларация или съобщение, изпратено по електронен път, които по силата на закон, указ или постановление на Министерския съвет се дават пред орган на властта за удостоверяване истинността на някои обстоятелства, се наказва с лишаване от свобода до три години или с глоба от сто до триста лева." Въпреки това практиката на съда е в друга посока - че недекларирането на имущество не е престъпление, а имат уведомителен характер.
Важен момент е, че в списъка на синдиците са посочени максималните суми, които някога са фигурирали по сметките в КТБ. Те са варирали през различните години, а пред Сметната палата се обявява наличността по влога към момента на подаване на декларацията. Т.е. възможно е дори да няма точно съответствие между изнесеното от синдиците и декларацията пред Сметната палата, магистратът да не е извършил нарушение.
По повод думите на депутата от ГЕРБ Даниела Атанасова, че по някакъв начин КТБ е била банка на властта, но на съдебната власт, Ясен Тодоров днес заяви: "Това са внушения. Освен магистрати, видях, че има много други вложители и от изпълнителната власт, и техни роднини. Не мисля, че масовите вложители са магистрати. Право на личен избор е кой къде ще си държи спестяванията. Хора от Министерството на правосъдието ми споделиха, че КТБ е била обслужваща банка и заради това там са си държали парите".
Преди два дни синдиците на КТБ публикуваха списък с лицата на висши държавни длъжности техните роднини, които са имали влогове в КТБ, както и сумите в сметките. Сред тях фигурираха имената на много магистрати. Някои от тях имат внушителни спестявания.
Така например сред имената са и тези на двама членове на Висшия съдебен съвет – Васил Петров и Румен Георгиев. Първият е имал в КТБ 97 776,99 лева, 64 373,47 евро и 13 057,41 долара. А вторият – 209 101,46 лева.
По този повод Ясен Тодоров заяви, че проверката на Етичната комисия ще обхваща всички - магистрати, членове на съвета и инспектори и няма да работи избирателно. Но сподели и мнението си – двамата му колеги били хора с богат опит.
В списъка фигурира и инспекторът от ИВСС Албена Костова, която има два влога на стойност общо 199 762,16 евро.
Бившият военен следовател от Плевен, сега в следствения отдел на ОП - Враца, Валери Кръстев пък фигурира в списъка с влогове на обща стойност 732 048,03 лева и 7 162,60 долара.
А бившият заместник - градски прокурор Роман Василев пък е имал на влог 307 494,20 евро.
Ясен Тодоров се надява проверката на Етичната комисия да приключи за месец.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА