Заместник-председателят на Парламентарната група на БСП Ангел Найденов заяви, че българската армия по границата трябва да е въоръжена и под ръководството на Министерство на отбраната.
„Към момента има изградени 50-60 километра от оградата по границата, а са вложени 65 млн. лв. При темповете, с които нараства, цената може да скочи над 1 млн. лв. на линеен километър”, заяви Найденов пред Би Ти Ви.
Той направи сравнение с 2014 г., когато от края на февруари до края на месец юни българската армия е изградила 30 км. на цена 250 хил. на линеен километър. Бившият военен министър подчерта, че изграденият от армията участък е бил с повишена трудност, поради силната си пресеченост. Той обясни, че в този участък е имало трудности за забелязване и регистриране от термовизьорите на бежанците, опитващи се да преминат границата.
„Броят на военнослужещите, които биха били изпратени на границата, за да подпомагат МВР, зависи от дължината на граничната линия, която трябва да охраняват”, заяви Ангел Найденов. Той подчерта, че въпреки приетите вчера от парламента промени, регламентиращи възможността армията да подпомага МВР за охрана на границата, водещата роля си остава на вътрешното министерство.
Зам.-председателят на ПГ на левицата обаче подчерта, че се повдигат няколко основни въпроса - под чие ръководство ще действат разпределените да охраняват границата; дали ще бъдат въоръжени българските военнослужещи; ще могат ли те да използват оръжие при необходимост. По думите му отговорите на тези въпроси по закон трябва да се дадат с акт на Министерски съвет.
„Няма съмнение, че военнослужещите трябва да са под командването на министъра на отбраната, на началника на отбраната и командирите на съответните формирования, участващи в тези задачи. Военнослужещите трябва да бъдат с личното си оръжие”, категоричен бе Найденов.
Той каза също, че правилата за употребата на сила и на оръжие също трябва да бъдат ясно разписани от министъра на отбраната по предложение на началника на отбраната. По думите му рисковете са от неправомерната употреба на сила. „Когато се пристъпва към използване на въоръжени формирования, трябва да си даваме сметка, че всичко това върви с определени последици”, заяви Найденов.
Найденов заяви, че оценката му за настоящия министър на отбраната Николай Нечев е негативна. Той подчерта, че има редица скандали в министерство на отбраната, които фокусират негативно внимание върху министерството, а в последните години то е било предпазено от скандали. Като друг проблем Найденов посочи лошата комуникация на министерството.
Като пример за това той даде излязлата информация за създаване на военни списъци. Бившият военен министър обясни, че териториалните структури на Централното военно окръжие водят на военен отчет към момента 4 категории български граждани – хората, сключили договори за служба в резерва; хората с военна подготовка, притежаващите образование и специалност от интерес за въоръжените сили, миналите през служба във въоръжените сили, които са се уволнили или пенсионирали, но не са навършили пределната възраст за служба в резерва – 63 г. Според него от информацията на Министерство на отбраната става ясно, че ще бъдат водени на военен отчет всички младежи, мъже и жени до 32 години.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА