25 Октомври, 2011 17:34 1 915 0

Депо за ядрени отпадъци ще ги пази 300 години

  • ядрени отпадъци-
  • козлодуй-
  • депо-
  • трайков
Депо за ядрени отпадъци ще ги пази 300 години - 1
Снимка: МИЕТ

През 2015 година България ще има трайни решения за безопасното съхранение на всички видове радиоактивни отпадъци. Тогава ще завърши изграждането на Националното хранилище за ниско и средноактивни радиоактивни отпадъци в близост до АЕЦ „Козлодуй“, в което в продължение на 60 години (до 2075 г) ще можем да депонираме отпадъци и да ги съхраняваме безопасно след това в продължение на 300 години. Това заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, в чието присъствие бе подписан договор за разработване на технически проект и анализ на безопасността на съоръжението. Подпис под документа поставиха мениджърите на Държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци" и на консорциум от международния консултант Westinghouse Electric Spain в партньорство с DBE Technology, Германия и ENRESA, Испания.  


Освен евтината енергия от АЕЦ „Козлодуй“, експлоатирането на една ядрена мощност е свързано с отговорности за неутрализирането и погребването на ядрените отпадъци. Те са също толкова важни, а понякога и по-важни за околната среда, от оперативното й обслужване и управление, подчерта министърът. По думите му този проект ще ни позволи да изпълним по най-модерния технологичен начин безопасното депониране и съхранение на радиоактивни отпадъци.
В хранилището ще бъдат инвестирани 120 млн. евро по Международния фонд Козлодуй. Привлекли сме едни от най-силните компании в този сектор, които спечелиха конкурса за проектиране на съоръжението с най-добра оферта като качество и цена. Разчитаме на тяхната експертиза и опит, за да имаме сигурно и надеждно хранилище, съобразно всички ядрени и екологични стандарти, допълни министърът.


Избраната технология е най-модерната в момента. Ще се изгражда многобариерно съоръжение от модулен тип, което позволява последователно изграждане на отделните елементи и постепенно да увеличаване капацитета на хранилището, според нуждите за депониране. Ще се строи отговорно и качествено, с изключително строг контрол, така че всички да са спокойни за природата и здравето на хората в региона, категоричен беше Трайков.  


В хранилището ще могат да се съхраняват до 138 200 куб. метра (345 500 тона) отпадъци. За сравнение – за 2010 г. АЕЦ “Козлодуй” е генерирала и предала за обезвреждане и съхранение 1400 куб. метра ниско и средноактивни радиоактивни отпадъци.
„С изграждането на Национално хранилище за погребване на ниско и средно радиоактивни отпадъци България ще изпълни критериите на Международната агенция за атомна енергия за устойчиво управление на радиоактивни отпадъци и ще продължи традицията да бъде добър пример в управлението на ядрени съоръжения“, подчерта министър Трайков.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА