"При инвестирани до момента над 3 милиарда лева в проекта АЕЦ „Белене" и оборудването, което стои на площадката, не знам кой би поел отговорност нищо да не се предприеме". Това каза пред bTV енергийният министър Теменужка Петкова, където коментира доклада на БАН във връзка с проекта „Белене".
„Това, което БАН прави като извод в доклада, е, че най-лошият сценарий е, ако нищо не се предприема", каза Петкова.
„БАН смята, че продажбата на оборудването трябва да бъде последната опция, която трябва да бъде разгледана", изтъкна министърът. „Предишното старо оборудване за проекта АЕЦ „Белене" беше върнато обратно на руската страна и беше продадено за жълти стотинки", припомни тя.
„БАН не разглежда вариант, в който ще се наложи допълнителна инвестиция от страна на държавата. Ние разполагаме с най-ценното за този проект - с площадка, която е лицензирана, с оборудване, което сме платили, и с нотификация на проекта", подчерта Петкова.
„10,5 млрд. евро са червената линия, която БАН смята, че не трябва бъде прекрачвана от гледна точка на разходите, които трябва да бъдат инвестирани в проекта.Отделно от това БАН казва, че лихвата трябва да е под 4,5%, а съотношението дълг - собствен капитал да е 70:30", поясни министърът.
„БАН определено казва, че има варианти, в които проектът е финансово жизнеспособен", изтъкна тя.
Енергийният министър поясни, че БАН разиграва няколко сценария. Единият е с максимален размер на разходите, с лихва над 4,5% и съотношение дълг – собствен капитал, различно от това, което БАН посочва. Там са разиграни 90 комбинации. „Когато разходите са максимално завишени, тогава проектът е финансово нежизнеспособен в нито една от 90-те комбинации. Но в другите сценарии се оказва, че проектът е финансови жизнеспособен", разясни Петкова.
Ако започнем да изграждането на АЕЦ „Белене" през 2019 г., тя ще бъде готова през 2028 - 2029 г., стана ясно още от думите на енергийния министър.
Според нея не се изключва нито един вариант, а без „Росатом" този проект няма как да бъде реализиран. „Все пак „Росатом" е конструктор на проекта, те са производители на това оборудване и без „Росатом" много трудно бихме направим каквото и да било", каза Петкова.
Тя допълни, че съхранението на оборудването се осъществява на площадката на АЕЦ „Белене" и не изисква кой знае какви инвестиции или специални знания и умения. „Но за да бъдем абсолютно сигурни, че то ще се съхранява по начин, който ще гарантира неговото качество, НЕК ще подпише договор с „Атомстройекспорт", който да ни гарантира, че те ще правят преглед и надзор по отношение на съхранението на оборудването", посочи енергийният министър.
Тя изрази надежда скоро тези разговори.да започнат, за да има яснота по темата в обозримо бъдеще.
Петкова не се съгласи с твърденията на бившия енергиен министър Румен Овчаров, че оборудването за АЕЦ „Белене" стои под открито небе.
„Оборудването се съхранява, както е разписано в стандартите на заводите производители, така че опасенията са напълно неоснователни", категорична беше тя.
„Съществува вариантът с използването на реакторите, или на единия от тях, за седми блок на АЕЦ „Козлодуй", но това трябва да бъде следващ вариант, ако първият не се реализира успешно", отбеляза енергийният министър.
„Мисля, че цената на електрическата енергия ще остане такава, каквато регулаторът я е определил", заяви тя във връзка в началото на зимния отоплителен сезон.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Русенец
Трябваше да е готова през 2015г. и да струва 5милр. евро.
Боко я спря заради американците и сега ще излезе 10милр. евро.
Дано я завършат през 2029, защото иначе ще минам на свещи !
13:21 21.11.2017
2 Различен
-Ало, Трайков где така?
- Бързам бате, за слуга!
13:22 21.11.2017
3 Свободен
13:35 21.11.2017
4 ултра
14:09 21.11.2017
5 Реалист
15:07 21.11.2017
6 1234567
Докато не се приемат закони за носене на персонална материална отговорност от всички управляващи, които вземат решения за харчене на публични средства така ще бъде. Внуците ни ще продължават да плащат за измислени проекти.
15:17 21.11.2017
7 гост
16:01 21.11.2017
8 Варна
От Общо 2 меморандума и 14 анекса към първият. Борисов подписва 9 анекса и един нов меморандум за строеж. После решава да я спре!
Настоящата Министърка като шеф на Държавната Финансова Инспекция, след като Борисов спря проекта заяви, че ням ада има дело и няма да ни осъдят понеже нямало договор... - После Арбитража показа друго!
Сега прибрахме част от оборудването и нарочно се бави каквото и да е действие за да дойде момента, в който оборудването ще се каже че е негодно или пък морално остаряло и ще бъде продадено на Руснаците обратно срещу комисионна, но пък на цената на старо желязо. - Стара схема! - Този филм вече сме го гледали, само дето стоим като зрители, все едно не ни засяга!
Какво обаче да очакваме в Бъдеще?
- До няколко години ще трябва да затворим всички ТЕЦ или да плащаме парникови емисии. ТЕЦ-те в страната произвеждат около 50% от електроенергията... - Каквито и простотии да говорят, че нямаме нужда сега Ви питам ние произвеждаме ли с 50% повече от нужното ни енергия? - Отговорът е не! Следователно ще имаме огромна нужда от ток. Какво ще правил? - Ще купуваме газ и ток от Турците? - Ми да назначаваме Ердоган за чорбаджия защото и без това тоя откровен тъпанар и партията му ни направиха роби на турци, американци, немци, французи и който се сетите
16:17 21.11.2017
9 Темида
17:05 21.11.2017
10 Шаран БГ
Тя и магистрала "Хемус" ще е готова 2050 година !
Магистрала "Черно море" ще е... само ще и усвоим парите.
И ще изчакаме един хубав български град да се унищожи поне наполовина ! Тогава и до Русе ще има магистрален път.
АЕЦ Белене като стане и тока ще е на цена като преди 40 години !
И това го знаем.......
17:32 21.11.2017