Решението на правителството за АЕЦ "Белене" е компромисно, балансирано и разумно. Слага се край на един сюжет, дъвкан политически от много години. Считам, че всичко върви добре. Това каза регионалният мениджър за Европа и Централна Азия на Световния енергиен съвет и експерт към ООН Слав Славов пред БНР.
Русия в енергийната си политика и подход към преговаряне с други страни, постъпва много различно от всички други. Това е така, защото силните енергийни компании в Русия са още свързани с държавата, обясни Славов.
Според експертът България ще бъде облагодетелствана от участието си в проекта "Южен поток", тъй като освен, че ще се възползва от газа, ще бъде и коридор към Европа за доставка на газ. Няма някакви големи бариери поставени пред проекта 'Южен поток". Той е разработен поне териотичекси от руската страна. Не трябва в никакъв случай да се поставя някаква бариера. Този проект ни дава на нас една възможност да копиране германския модел, т.нар. "Северен поток". Даже България ще бъде в по-изгодна позиция от Германия, защото България ще може да ползва една част и освен това да го предава към другите – тя ще бъде и консуматор, но и коридор към Европа, обясни Славов.
Отказът на Българея от АЕЦ Белене е изход от задънената улица, в която попадна проектът. Това каза бившият заместник-министър на атомната енергетика на Русия Булат Нигматулин:
Мисля, че това е правилно решение, защото става дума не за отказ от проекта, а за неговото трансформиране в по-обоснован и по-изгоден в икономическа гледна точка. Строежът на два атомни ядрени блока в Белене щеше да излезе твърде скъпо на българската икономика, докато в Козлодуй има развита мрежа, останала след затварянето на първите четири блока на централата. Тези съоръжения така или иначе бяха предназначени и за износ на електроенергия и след време балканските страни ще могат да се възползват от новия седмия блок на АЕЦ "Козлодуй".
Винаги съм смятал, че проектът за атомна централа в България не е най-изгодният за Русия. Един от основните проблеми при нас е, че Русия няма съгласувана външна политика между различните големи компании и затова "Росатом" влиза в противоречие на логиката за развитие на "Газпром". Това наблюдаваме и в Турция, и в България. Абсолютно съм убеден, че трябва да продължаваме борбата за българския газов пазар и неизвестно защо вместо това, ние упорито предлагаме на българите атомна централа. От икономическа гледна точка за Русия този проект беше изключително неизгоден, затова смятам, че ако България се издължи и плати предвидените неустойки, то закриването на проекта "Белене" за Русия далеч не е най-лошият вариант, коментира експертът Константин Симонов.
Според анализатора за Европа и Азия на агенция СТРАТФОР Юджийн Чаусовски България е поела курс към отдалечаване от Русия и към енергийна диверсификация.
Не съм изненадан от това решение, ако съдим по последните събития и наложената забрана за добив на шистов газ, бихме казали, че България увеличава енергийната си зависимост от Русия, но в същото време страната предприема други стъпки за разнообразяване на източниците си, като например плановете за тръбопровод с Турция, който да докара азербайджански газ, също така междусистемните газови връзки с Румъния и Гърция. Всички те водят до намаляване на руската енергийна зависимост. Затова по-скоро смятам, че България е поела курс към отдалечаване от Русия и към енергийна диверсификация, обясни той.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 иво
11:21 31.03.2012
2 кик
12:12 31.03.2012
3 кик
12:42 31.03.2012
4 СССР
19:34 01.04.2012