Висшият съдебен съвет избира един от тримата "големи" в съдебната власт. Това е шестата процедура за главен прокурор на България след идването на демокрацията. Мандатът на настоящия обвинител №1 Сотир Цацаров изтича през януари догодина.
Няколко месеца след откриването на процедурата, днес кадровиците на съдебната власт ще направят решаващата стъпка, с която ще определят ръководството на държавното обвинение за следващите 7 години. Именно постът на главния прокурор е един от ключовите в държавата, от една страна заради огромните правомощия, предвидени от Конституцията, а от друга - заради липсата на механизъм за контрол на действията му.
Днес Висшият съдебен съвет ще изслуша единствения кандидат за поста и досегашен заместник-главен прокурор Иван Гешев, припомня радио „Дарик“.
Кандидатурата му бе издигната и подкрепена единодушно от всички 11 членове на прокурорската колегия на съвета. Тя остана единствена, тъй като правосъдният министър Данаил Кирилов не се възползва от правомощията си да номинира друг претендент. И въпреки че самият Гешев, месеци наред отричаше слуховете, че ще бъде номиниран за поста, когато това се случи, той прие с аргумента, че не може да си позволи да излъже доверието на колегите си. Тогава заместникът на Цацаров прогнозира още, че процедурата ще бъде "кална, тъй като залогът е голям".
И в действителност, номинацията на Гешев предизвика сериозна полемика. Серия от протести, единият от които в навечерието на вота, настояха процедурата да бъде прекратена, тъй като няма реално състезание и изборът на единствения претендент е предизвестен. Появиха се и въпроси около опита и качествата на кандидата, част от които зададе именно един от "тримата големи" в съдебната власт - председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов.
В подкрепа на Иван Гешев чрез официални становища до ВСС пък се заявиха редица представители на структури на прокуратурата в цялата страна, на областни дирекции на МВР, ДАНС, университетски ректори и др.
За да бъде избран за главен прокурор претендентът за поста трябва да събере подкрепа от минимум 2/3 от членовете на пленарния състав на съвета.
Т. е. за него да гласуват най-малко 17 от общо 25 кадровици. А за да встъпи официално в длъжност избраникът, е необходимо президентът формално да даде съгласието си за това, подписвайки или не указ за назначаването му.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Истина зла
Коментиран от #7
08:41 24.10.2019
2 усрахте се бе мафия
08:57 24.10.2019
3 Които и да изберете тои е смъртен
09:03 24.10.2019
4 БГ681
09:11 24.10.2019
5 компрометирахте правосъдната система
Коментиран от #6
09:13 24.10.2019
6 Йосарян
До коментар #5 от "компрометирахте правосъдната система":
Целта е да НЯМА кой да ги съди. Вече сме в Официална диктатура. От тук насетне започва Кьочека. И както знаем сме Мишоци и ще си траеме.09:47 24.10.2019
7 Този коментар е премахнат от модератор.
8 психопрокуратура
10:39 24.10.2019