ОЛАФ ще анализира присъдата по делото „САПАРД”. Присъдите трябва да бъдат прочетени, анализирани и проучени. Това каза на пресконференция генералният директор на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) Джовани Кеслер след среща с премиера Бойко Борисов и вицепремиера Цветан Цветанов.
Според Кеслер има нещо притеснително в този случай. Случаят беше български, но и германски, тъй като измамата е извършена едновременно и в двете държави. Вече има транснационални въпроси, а не национални. По този случай вече е наложено наказание в Германия – за едно и също събитие, едни същи доказателства. В България лицето беше осъдено на първа инстанция, оправдано на Апелативен съд и сега зависи от Касационния съд, посочи Кеслер. Има поука, която може да се извлече и преди ОЛАФ да е обсъдил делото. И това е, че няма причини за един и същи факт да има две съдебни процедури, това е загуба на ресурс и време и може да доведе до нечестно решение или в България, или в Германия. Няма здрав разум за това. Ето защо е необходимо Европа да има прокурор, което ще се обсъжда в Европарламента и Европейската комисия, каза Кеслер. Този въпрос той е обсъдил днес и с премиера Бойко Борисов и Цветан Цветанов.
По този повод Борисов заяви, че това е негова стара идея, която е поставял на европейския съвет. В Европа трябва да има европейски прокурор и това го налага фактическата обстановка, каза Борисов. Поех ангажимент да го представим отново в европейския съвет този въпрос, допълни премиерът.
По повод на делото САПАРД Бойко Борисов не пропусна да припомни, че подсъдимите Марио Николов и Людмил Стойков са били спонсори на БСП.
Кеслер смята, че съдебната система трябва да е независима от правителството. За това трябва да се разбере - как по едни и същи доказателства в една държава едни лица са осъдени, а в друга не са. Трябва да се разбере дали проблемът е в законодателството на една държава или в съдебната система, посочи той.
Кеслер похвали България за предотвратяването на контрабандата с цигари. Според него това е явление, което засяга бюджета на държавите в Европа – възлиза на над 10 милиарда евро годишно. По думите на Кеслер ОЛАФ има много добро сътрудничество с АФКОС към МВР в разследването на измами. Установили сме през годините, че нараства капацитетът на българската следствена система да реагира на корупцията и трансационалната престъпност, каза Кеслер.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА