Не мисля, че формулировката е, че президентът е объркал плановете. След като излезе, че има над 500 000 подписа за свикване на референдум, то суверенът е народът и той трябва да реши. Това каза пред „Тази сутрин“ по бТВ Доброслав Димитров, член на Комисията по енергетика и депутат от ГЕРБ.
"Това е над компетенцията на НС. Ние сме длъжни като влезе информация да реагираме спрямо нея. Факт е, че криво ляво БСП успяха да съберат толкова подписи. Друг е въпросът, че шумната им подписка от 800 000 стана на 500 000 подписа. Това е друг въпрос и теза, която е хубаво да бъде обсъдена, тъй като БСП започва винаги с това, че ние манипулираме изборите, а те имат 25% невалидни подписи. В тези 540 000 подписа, които са валидни, друг е въпросът колко хора знаят, че са се подписали там, дали някой друг не ги е подписал. Но това няма как да бъде проверено.
Въпреки това, в ГЕРБ нямаме различни за провеждането на референдума", заяви Димитров. Той е категоричен, че ГЕРБ ще спази закона. "Според закона за референдумите до 3 месеца трябва да бъде проведен референдум от внасянето на обсъждането в парламента. Зимата определено ще бъде интересна. Или през декември, или през януари ще има референдум", обясни Димитров.
Той каза, че на референдума трябва да се отговори как ще бъде построена тази централа, кой ще я финансира. "Хората, които искат да построят АЕЦ "Белене", те трябва да знаят на лично ниво какво ще им коства. Когато някой задава въпроса искате ли проект "Белене", веднага трябва да се отговори на въпроса: при ето тези условия. Сложна е ситуацията с този референдум. БСП подходи доста безотговорно по такава тема, да я направи политическа теза, с която да си провери електоралните нагласи. Много държави например се отказаха от ядрената енергетика. Но не конкретно ще затворим тази или тази централа, а просто няма да развиваме ядрена енергетика в Германия и точка.
Когато става дума за стратегически проекти трябва ясно да се дефинира въпрос, дали с "да" или "не" на ядрена енергетика и конкретно ако е въпросът за проекти, трябва да е ясно кой ще плати. Трябва да има обяснения във въпроса как ще бъде финансиран проектът - с дълг, с частен инвеститор или с данъци. Ще има сериозен дебат в парламента по въпроса", каза Димитров.
"ГЕРБ има ясно решение, че държавата не може да си позволи да участва в този проект, ние не можем да си позволим този разход. Бъркат се печалбите с приходите, тъй като една централа има и разходи. За пример при АЕЦ "Козлодуй" 50-100 млн. на година са печалбите, как точно стигаме до милиарди печалби на година", попита реторично Димитров.
Според него, има три въпроса, които трябва ясно да бъдат подчертани. "Защо този проект не е бил изгоден преди 5 г., а сега е изгоден, когато някой друг трябва да го подписва. Второ, наистина ли е необходимо в момента държавата да плати близо 40 млн. лева за провеждането на референдум, за да направим проучване за електоралните нагласи в БСП. И трето, кой ще плати за един такъв проект", отбеляза Димитров.
Той каза и че 20-30 години поне ще се изплаща този проект. "Когато загробваме държавата с нещо, което трябва да се изплаща поне 20-30 години, не мисля, че трябва да се смесва с парламентарните избори, които са за 4 години. И не може да има въпрос на референдума "да" или "не" за "Белене", тъй като трябва да се отговори кой ще плаща", уточни още Димитров.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Възмутен
09:34 02.10.2012
2 евала бате
09:57 02.10.2012
3 АЗ
10:50 02.10.2012
4 минаващ
1. Да излезе ли България от ЕС?;
2. Да излезе ли България от НАТО?;
3. Да се развали ли договора за ЕРП - тата?;
4. Да включим ли 1, 2, 3, и 4 блок на АЕЦ " Козлодуй "?;
5. Да има ли АЕЦ " Белене "?
6. Да се намали ли броят на депутатите и с колко?
12:01 02.10.2012
5 123
Дано ерата на болните мозъци преключи по-бързо!!!
12:14 02.10.2012
6 До 123
12:45 02.10.2012
7 кик
14:24 02.10.2012