Прокуратурата ще предложи отнемане на лиценза на ЧЕЗ. Това заяви на пресконференция прокурор Георги Камбуров, който е участвал в проверката на дейността на ДКЕВР.
По отношение на системните нарушения на отделните ЕРП-та, стигнахме до извода, че трябва да се направи предложение от прокуратурата да бъде открито производство за отнемане на лиценза на ЧЕЗ – и на двете дружества, обясни Камбуров.
Той каза още каза: „Целта на проверката е да се установи законността на дейността на ДКЕВР и ЕРП-тата. При проверката са установени редица нередности, свързани с контрола по приемането на инвестиционните разходи, тези разходи пряко се отразяват на цената на електроенергията”.
На този етап проверката на Върховната административна прокуратура на дейността на ДКЕВР е установила, че няма механизъм за контрол на инвестиционните процеси на всяко от ЕРП-тата. Проверката на Прокуратурата е показала, че приватизационните договори на електроразпределителните дружества са по пазарна цена, каза на пресконференцията вторият наблюдаващ прокурор по случая Веселин Найденов.
Проверява се и дали това, което реално е инвестирано от всяко дружество, съвпада с това, което е декларирано пред ДКЕВР, обясни Найденов.
Ако контролният орган съблюдаваше закона, и го спазваше, българският гражданин нямаше да получи такава висока сметка - обясни той.
На въпрос, по какъв начин ще бъде санкционирана ДКЕВР, Найденов обясни: „Ние нямаме правомощия по назначения и освобождаване на членове на ДКЕВР”.
Стана ясно, че на фона на проверката на Прокуратурата, е изискан и докладът на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ). На база на този доклад, се констатира, че ЧЕЗ системно заобикаля правилата за възлагане на обществени поръчки.
Установено е, че при подмяната на електромери, дружеството не съставя констативни протоколи за това какво трябва да бъде сменено и какво е сменено.
Прокуратурата счита, че законът е нарушен и с предложенията, които даваме, караме ДКЕВР да спазва закона, и да действа според закона.
Ако ДКЕВР не изпълни препоръките, ще бъдат сезирани съответните органи. Ще се изпрати предложение за образуване на наказателно производство, както и ще бъде сезиран Министерски съвет.
„Ние по закон сме длъжни, ако констатираме нарушение, да направим предложения, няма нужда да се поставят под съмнение констатациите, нека видим какво ще реши ДКЕВР”, каза Камен Михов.
Евентуалното отнемане на лиценз на ЧЕЗ може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд.
Може би днес следобед ще стане ясно дали ще има отнемане на лицензи на ЕРП-тата, посочи Юлиана Иванова, която подаде оставка като председателя на енергийния регулатор пред журналисти в ДКЕВР.
От прокуратурата излязоха по-късно и с официално съобщение в сайта си. Факти.бг ви предлага текста:
"ВАП отчете резултатите от извършената до момента проверка.
Изводите на прокуратурата са, че в хода на проверката са установени редица слабости в контролната дейност на ДКЕВР над ЕРД, свързани с:
- Приемането и контрола върху инвестиционните разходи на ЕРД.
- Нарушение на механизма за разглеждане на жалбите от граждани и юридически лица пред ДКЕВР, с което на практика се утвърждава монополно положение, което води до нарушение на чл.19 от Конституцията на Република България.
- Контрола по качеството на доставяната електрическа енергия и качеството на обслужване на енергийните мрежи.
- Контрола по изпълнение на задължението на ЕРД да отчитат ежемесечно изразходваната от крайните потребители електроенергия, в съответствие с общите условия на енергийните дружества и Решение 157 от 13.10.2008 г. на ДКЕВР.
За установените до момента нарушения ВАП отчете че са внесени две предложения до ДКЕВР по реда на чл.145 от ЗСВ, с които предлага на контролния орган:
- Да образува административни производства за всеки констатиран случай, при който трите ЕРД са отчели за крайните потребители потребената от тях енергия за срок по-голям от един месец.
- Да открие производство по отнемане лицензиите на „ЧЕЗ ЕЛЕКТРО БЪЛГАРИЯ” АД и „ЧЕЗ РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ БЪЛГАРИЯ” АД на основание чл.59, ал.1, т.2 и т.3 от ЗЕ и чл.75, ал.1, т.2 от Наредбата за лицензиране на дейностите в енергетиката, като бъде назначен особен търговски управител и на двете дружества по реда на чл.56, ал.4 от ЗЕ.
Проверката продължава, като за нейната пълнота и обективност са изискани материали от проверки и на други контролни органи като Комисията за защита на потребителите, Комисията за защита на конкуренцията, Агенцията за държавна финансова инспекция Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол".
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Батиста
12:11 19.02.2013
2 бади
12:14 19.02.2013
3 Rogi
12:56 19.02.2013
4 пловдив
13:01 19.02.2013
5 варна
15:01 19.02.2013
6 Трайчо
17:07 19.02.2013
7 дядо пешо
18:13 19.02.2013
8 СССР
21:07 19.02.2013
9 ЧЕЗАРИ
г-н Андрей Живков, ръководител на направление „Столично“ в дирекция „Експлоатация и поддържане“, и Красимир Биджов, ръководител на звено „РЗ Витоша 3“ в същата дирекция.
Ръководството обръща внимание на всички служители, че не толерира поведение и действия, нарушаващи правилата и уронващи доброто име както на „ЧЕЗ Разпределение България“ АД, така и на останалите дружества от Групата ЧЕЗ в България.
16:32 20.02.2013