Last news in Fakti

1 Октомври, 2021 04:21 2 666 40

1 октомври 1888 г. Основан е Софийският университет „Св. Климент Охридски”

  • алма матер-
  • софийски университета св. климент охридски

Това е най-старото и най-голямото висше учебно заведение в България

1 октомври 1888 г. Основан е Софийският университет „Св. Климент Охридски” - 1
Снимка: БГНЕС

На 1 октомври 1888 г. е основан е Софийският университет „Св. Климент Охридски”.

През 1880 г. Министерството на просвещението внася в Народното събрание проект за Основен закон за училищата в княжество България.

Това припомня сайтът на Алма матер.

В него се предвижда „след изпълване курса на реалните и класическите гимназии да се отвори българско висше училище (университет), което да обхване юридическите, философските, естествените, медицинските и техническите науки“. През 1887 г. министърът на просвещението Т. Иванчев издава Наредба за откриване на педагогически клас към Първа мъжка гимназия в гр. София. Занятията започват на 1 октомври 1888 г. На 8 декември 1888 г. Народното събрание взема решение за преобразуването му във Висше училище, който влиза в сила на 1 януари 1889 г., когато е публикуван Указ № 159 в Държавен вестник. За пръв Ректор е избран Александър Теодоров-Балан. В приетия временен правилник се предвижда функционирането само на Историко-филологическо отделение. През учебната 1889/1890 г. се открива Физико-математическото отделение, а през 1892 г. се открива Юридическият факултет.

През 1894 г. е приет нов закон за Висшето училище и с указ се преобразува в университет под името „Български университет братя Евлогий и Христо Георгиеви от Карлово” с три факултета: Историко-филологически, Физико-математически и Юридически. В периода от 1918 до 1923 г. се откриват 4 нови факултета - Медицински, Агрономо-лесовъден, Богословски, Ветеринарно-медицински. През 1938 г. Софийският университет вече има 7 факултета, 72 института, клиники, семинари, значителен библиотечен фонд и собствено научно списание. Софийският университет „Св. Климент Охридски“ става един от авторитетните научни центрове на Балканите.

В периода 1947-1952 г. Народното събрание приема закони, с които отделя факултети и институти от структурата на университета. Някои от тях поставят началото на нови, самостоятелни висши училища като Висшия икономически институт, Медицинска академия, Ветеринаро-медицинския институт, Селскостопанската академия, а други преминават в системата на БАН. През последните години някои от тези звена са възстановени в структурата на университета (Богословски факултет, Медицински факултет). Образуван е и нов Стопански факултет. През 2012 г. Химически факултет е преобразуван във Факултет по химия и фармация.

През 1900 г. е приет и правилникът за Библиотеката при Висшето училище. През 1905 г. започва да излиза Годишник на Университета с официален и научен дял, в който се публикуват закони, правилници, разписи за лекции и научни трудове на университетските преподаватели. Университетската библиотека „Св. Климент Охридски” е първата университетска и най-голямата научна библиотека в България. През 1925 г., с приемането на Закона за депозита, тя става третата библиотека в страната, която получава безплатен екземпляр от всяко издание.

Днес Университетската библиотека притежава богат многоотраслов фонд, който наброява над 2 510 000 библиотечни единици – научна и учебна литература, редки и ценни издания, периодика, електронни носители на информация и др. Изключително богата е сбирката от старопечатни, редки, ценни и уникални издания. Ежегодно се набавят над 20 000 библиотечни единици и се обслужват повече от 30 000 читатели с над 340 000 библиотечни материали. Тя предлага услуги, съчетаващи традициите и модерните технологии, които изграждат облика ѝ на съвременен библиотечно-информационен, културен и образователен център. Нейната мисия е библиотечно-информационно осигуряване на всички свои читатели, креативно участие в развитието на Софийския университет и във формирането на информационната компетентност на многобройните си потребители.

От 1902 г. е учреден празникът на патрона на университета св. Климент Охридски. В Правилника на Университета от 1905 г. за пръв път е записан текстът, че 25 ноември, денят на св. Климент Охридски, става патронен празник на Университета. От 1916 г. в резултат на официалното приемане на Григорианския календар в България годишният празник на Университета започва да се чества на 8 декември. Така с годините най-старото и престижно висше учебно заведение в България създава и утвърждава 8 декември като символна дата на университетската празничност.

От началото на 1935 г. Софийският университет официално започва да носи името на своя патрон. След 1968 г., когато Българската православна църква връща стария стил на Юлианския календар, денят на св. Климент Охридски отново става 25 ноември и от 90-те години на ХХ в. е патронен празник само на Софийския университет. Осми декември остава светска дата и продължава да обединява българското студентство в страната с изключително популярния му празник. Преподавателите и студентите от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ честват два академични празника – патронния и общостудентския, съдържащи общ произход.

Постепенно Софийският университет „Св. Климент Охридски“ става един от авторитетните научни центрове на Балканите, напълно развит европейски тип университет. Днес Софийският университет „Св. Климент Охридски“ е най-големият и престижен учебен и научноизследователски център в страната. Той обхваща 16 факултета със 119 специалности.

В структурата на Софийския университет са включени следните основни звена: Факултет по славянски филологии, Факултет по класически и нови филологии, Исторически факултет, Философски факултет, Юридически факултет, Факултет по журналистика и масова комуникация, Факултет по педагогика, Факултет по науки за образованието и изкуствата, Геолого-географски факултет, Физически факултет, Факултет по математика и информатика, Факултет по химия и фармация, Биологически факултет, Стопански факултет, Богословски факултет, Медицински факултет, Департамент за информация и усъвършенстване на учители, Департамент за езиково обучение и Департамент по спорт.

В рамките на СУ „Св. Кл. Охридски“ функционират няколко самостоятелни звена, които са: Университетска бибиотека, Университетско издателство с печатница, Университетски център за информационни и комуникационни технологии, Научноизследователски сектор (НИС), Университетски ботанически градини. Също така са създадени и няколко центъра: ЦСВП „Проф. Иван Дуйчев“; Център за образователни услуги; Център за източни езици и култури; Център по кореистика; Кариерен Център; Културен център; EURAXESS център за мобилност на учените; Мрежова Cisco Академия при СУ; Център за изследване на патристичното и византийското духовно наследство; Институт Конфуций в София; Approved Test Centre for the Oxford Test of English; Университетски център за изследване на религиите; Френско-германски център за приложни изследвания по икономика и управление; Център за дистанционно обучение; Университетски център за управление на качеството; Център на технологии на информационното общество; Център за икономически теории и стопански политики; Високотехнологичен бизнес център към СУ „Св. Климент Охридски“; Център за икономика и политика на Китай; Рехабилитационни центрове; Център за полярни изследвания. Освен действащи са радио и телевизия „Алма Матер“, театър-лаборатория @лма @лтер, Музей на СУ; Музей по палеонтология и исторична геология; Mузей по минералогия, петрология и полезни изкопаеми

Софийският университет „Св. Климент Охридски“ е образователна и научна институция, избрала пътя на развитие на изследователски университет. Възприет е принципът, че високото ниво на научноизследователската дейност е задължителна стъпка в осъществяването на ефективно взаимодействие между образователен процес, наука, технологично развитие и иновационна политика. В Софийския университет „Св. Климент Охридски“ работят голяма част от най-добрите български специалисти във всички области на природо-математическите и хуманитарните науки. Научноизследователската дейност на преподавателите от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ е съставна част от учебния процес със студентите.

Научната дейност в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се развива в съответствие с утвърдената от академичната общност Стратегия за развитие на научните изследвания (2009-2014). Тя дефинира приоритетните изследователски области, като едновременно с това спазва традицията на СУ да осигурява свобода на преподавателите в избора на конкретните изследователски цели и задачи. Стратегията за научните изследвания в СУ „Св. Кл. Охридски“ цели да създаде условия за устойчиво развитие на университетския научен потенциал, които да гарантират успешното му участие в пазара на научни продукти. Тя очертава дългосрочния план за систематични действия, чрез който да се даде отговор на неотложната необходимост от сериозни социални реформи. Стратегията за научните изследвания утвърждава като основен инструмент за финансиране на научноизследователската работа проектното финансиране. Днес в Софийския университет се разработват проекти, финансирани от национални и европейски програми, от министерства, национални агенции, неправителствени организации и стопански предприятия. Мисията на СУ е да развива образователния, научния и културен потенциал на България, като новият акцент е да създава модели на обществено развитие, както чрез демонстрация на вътрешната си способност за институционална промяна, така и чрез обществения резултат от тази промяна: ново равнище на научната продукция, на образователните резултати, на обществената експертиза. Реализацията на тази специфична мисия е в пряка зависимост от постигането на стратегическата цел на научното развитие в СУ.

Сградата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, построена със средствата на двамата дарители – братята Евлоги и Христо Георгиеви, е една от архитектурните забележителности на София. Днес тя заема 36 000 кв. м разгърната застроена площ, има 324 помещения, от които 65 аудитории с 6000 места.

Като самостоятелен раздел от глобалната стратегия на Университета е развитието на международната дейност. Чрез нея в значителна степен се стимулират научните изследвания и се подпомага и усъвършенства учебният процес. Университетът има договорни отношения с над 80 университета от различни страни, стотици съвместни участия в международни проекти от различен тип и многостранни контакти с учени от целия свят.

Софийският университет е водещ в страната по брой участници в студентската и преподавателската мобилност и утвърждаването на европейското пространство на висшето образование.


Поставете оценка:
Оценка 4.7 от 6 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Сссс

    18 4 Отговор
    Дарителите братя Георгиеви ако са знаели какви МЕРЗАВЦИ бълва университета биха се замислил дали да даряват пари!

    Коментиран от #2, #9, #21

  • 2 реплика

    5 13 Отговор

    До коментар #1 от "Сссс":

    Матряла бълва всякакви!
    Не търси вината в Софийския университет!
    Училището, дето ти си учил, не се гордее с теб! Ако ти пука!

    Коментиран от #3

  • 3 ????

    10 5 Отговор

    До коментар #2 от "реплика":

    От тебе също, поне се научи "материала", а не матряла.

    Коментиран от #6

  • 4 ГРАД КОЗЛОДУЙ

    9 1 Отговор
    през СУ минаха ВЕЛИКИ ХОРА а без НАУКА
    няма СПОЛУКА
  • 5 привет

    13 0 Отговор
    Една от първите, хубави придобивки на освободена България!
  • 6 отговор

    10 4 Отговор

    До коментар #3 от "????":

    Това е автентичния изказ на Баце!

    Коментиран от #7

  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 нашия

    10 2 Отговор

    До коментар #1 от "Сссс":

    не винаги е било това да бълва измекяри,като в последно време....но тези в университета получава и продължават изкривяването на материала който им е доставен от средните училища в които пък работят техни изкривени кадри....така ,че веригата се затваря....тъжна тема.....

    Коментиран от #12

  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 12 Сссс

    7 2 Отговор

    До коментар #9 от "нашия":

    Точно това имах предвид, но има много функционално неграмотни, които не разбират написаното, а може и така да им изнася.

    Коментиран от #25

  • 13 Пльонтек

    4 5 Отговор
    И от къде намерихме толкова пари за тва нещо 10тина години има от """освобождението ни"".
  • 14 до ха ха

    5 3 Отговор

    До коментар #7 от "Ха, ха":

    Къде ти е чувството за хумор?
    Това, че цитирам някой, не значи че го харесвам?
    Казах го, както например, един голям футболист беше казал: Който играй- пичели, който не играй...

    Коментиран от #15

  • 15 Ха, ха

    2 3 Отговор

    До коментар #14 от "до ха ха":

    Простак се имитира само, когато се идентифицираш с него, колкото до другия, който също не се отличава с интелект, него обаче Господ му е дал крак!

    Коментиран от #16

  • 16 въпрос

    2 2 Отговор

    До коментар #15 от "Ха, ха":

    Май не правиш разлика между цитиране,имитиране и идентифициране!

    Коментиран от #22

  • 17 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 18 мнение

    6 4 Отговор
    Човек е такъв, с каквото го е дарила природата и каквото са успели да добавят родителите му до 7 годишна възраст!
    Университетите дават възможност да се обогатиш със знания, които ти помагат да прогресираш професионално!
    Мерзавецът излязъл от университета е бил такъв и преди да стане студент!

    Коментиран от #24

  • 19 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 20 неразбрал

    3 11 Отговор

    До коментар #17 от "гадно":

    Подкрепям Герджиков и не съм от ГЕРБ! Вярвам, че и още много други ще го направят, независимо какви партийни пристрастия имат!
    Зaщo вceки, кoйтo нe oдoбрявa Рaдeв, трябвa дa e фeн нa Бoриcoв?
    В тия прeзидeнтcки избoри, кaквo дa избирaмe-caмo Рaдeв или Бoриcoв?

    Коментиран от #27, #37

  • 21 туй то

    6 3 Отговор

    До коментар #1 от "Сссс":

    Ами знаели са, и въпреки това са дали тези пари , и това прави делото им наистина велико и безсмъртно. Но малко предистория. Братята преплуват Дунава с кратунки под мишниците. захващат земеделие , наемат хора , работят и ядат с тези хора заедно . Нещо като земеделска комуна . Замогват се , започват да подсигуряват руската армия с хранителни продукти по време на Руско-Турската Освободителна война. Стамболов идва при тях да иска пари за някакво революционно дело , и позорно изгонен с думите - Ти ли ще освобождаваш България разбойнико , само ще я потопите в кръв, марш на вън , пари няма да получиш. След Освобождението , новосъздаденият парламент търси да назначи консул в Румъния , и всички погледи се спират на братята , като най -подходящи . Но Стамболов се изправя в парламента и остро се противопоставя на тяхното назначение . Евлоги става нахлузва си калпака , изплюва се на плочките в парламента , с което показва своето отношение и излиза . Малко след това дарява своето богатство за този университет с писменото завещание - НЕКА СЕ УЧАТ БЪЛГАРЧЕТАТА , ДА БЪДАТ УМНИ , ЗА ДА НЕ ГИ ЛЪЖАТ ПОЛИТИЦИТЕ.
  • 22 Ха, ха

    0 0 Отговор

    До коментар #16 от "въпрос":

    Успокоявай се така!
  • 23 Сссс

    8 1 Отговор
    "Да не ги лъжат политиците" Лъжат, лъжат и крадат, а много българи продължават да им вярват! Да не говорим как непочтени преподаватели ще учат на почтеност! Ужас български!

    Коментиран от #30

  • 24 нашия

    6 0 Отговор

    До коментар #18 от "мнение":

    не изключвай индоктринирането на децата в училище и след това в университета където ги превръщат в способни хора да теглят "каруцата" в неправилната посока......
  • 25 мнение

    4 2 Отговор

    До коментар #12 от "Сссс":

    Мерзавецът си е бил такъв, преди да влезе да учи!
  • 26 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 27 Питам

    1 0 Отговор

    До коментар #20 от "неразбрал":

    Тоя Герджиков има ли общо с оня Герджиков - царския ???

    Коментиран от #32

  • 28 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 29 РАДЕВ СА СПИЧА

    1 3 Отговор
    Как ша отбележиш юбилея на университета....не на казармата
  • 30 несъгласен

    1 1 Отговор

    До коментар #23 от "Сссс":

    Непочтенни хора има навсякъде!
    Аз не съм съгласен, че университетите ги създават!
  • 31 РАДЕВ СА СПИЧА

    1 3 Отговор
    Тоа ша ма изпържи
  • 32 съвет

    1 0 Отговор

    До коментар #27 от "Питам":

    Питай чичко Гугъл!
  • 33 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 34 хаберих

    0 0 Отговор
    В мащабно изпитание ваксината на „АстраЗенека“ има 74% ефикасност.
  • 35 Поклон пред

    7 0 Отговор
    Евлогий и Христо Георгиеви.
  • 36 Да опита професора, ще получи

    3 1 Отговор
    Компенсация за морални вреди в Някоя Овшорка, Нека Играе!! Няма дае на загуба, поне 2 мил ЩЕЕ спазарил за Участието!!

    Коментиран от #38

  • 37 брей брей

    3 5 Отговор

    До коментар #20 от "неразбрал":

    Уууу, много минус, много фен на летеца!
    Той фърчи, ама вече се оглежда, къдей копчето за катапулта!
  • 38 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 39 Nostradamus

    6 2 Отговор
    На най-старото и най-голямото висше учебно заведение в България, вчера един Боклук му сложи кръст. Неговото име е герджикоФ - подлогата на Мутрата борисоф.
  • 40 БСП за България и Радев

    3 2 Отговор
    Ректорът Герджиков, ако излезе срещу най-великият президент който България е имала и някога ще има - генерал Румен Радев, то ще донесе само срам за Алма матер. Този университет ще трябва да бъде сринат
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове