Д-р Момчева пред ФАКТИ: Въпреки достъпа до ревматолог, има закъснение при поставяне на точната диагноза

24 Януари, 2025 09:01 1 594 7

  • д-р момчева-
  • ревматолог-
  • бургас-
  • пациенти-
  • комисия-
  • лекари

Причината от една страна е самолечението, особено при младите хора, а от друга – лутането между различни специалисти, казва медикът

Д-р Момчева пред ФАКТИ: Въпреки достъпа до ревматолог, има закъснение при поставяне на точната диагноза - 1
Снимка: Личен архив
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Отделението по ревматология в УМБАЛ Бургас посрещна своята 15 годишнина. То е създадено на 1 януари 2010 г., като преди това в Бургас ревматология не е имало. Първоначално отделението работи само с един лекар - създателят му д-р Иван Казмин и старшата сестра Бисера Райчева. На 1 януари т.г. д-р Иван Казмин излезе в заслужен отдих. Отделението вече се ръководи от д-р Ирина Момчева, д.м., специалист по вътрешни болести и ревматология и главен асистент в Медицински факултет на Бургаския държавен университет "Проф. д-р Асен Златаров". Какви предизвикателства са ревматоидните заболявания… Пред ФАКТИ говори д-р Ирина Момчева.

- Д-р Момчева, Отделението по ревматология в УМБАЛ Бургас вече има всички специализирани комисии, които издават и продължават протоколи на пациенти, които се лекуват с биологична терапия по НЗОК в извънболнична помощ. Какъв успех е това?
- Успехът има няколко страни. Едната от тях е поредната стъпка, която Отделението по ревматология на УМБАЛ Бургас прави в своето развитие и доближаване до университетските клиники в Пловдив, София и Варна. Това е логичният ход в развитието на отделението и мястото му в историята на бургаското здравеопазване. На второ място – това е сериозен принос към подобряване на грижата за пациентите. Допреди да имаме тези комисии, ние лекувахме пациентите, помагахме в подготовката на документите, но за самите протоколи те трябваше да пътуват до други градове. Да разясня на хората, които не са запознати с процедурата за изписване на биологична терапия – това е нова, съвременна, скъпоструваща терапия, която доказано подобрява състоянието на пациентите. Тя се прилага в домашни условия, т.е. пациентът взима лекарствата си от аптеката, както е например при диабета, при сърдечносъдовите заболявания. Тъй като терапията е скъпоструваща, необходимо е пациентът да мине комисия и да получи протокол, за да получава лекарствата си по Здравна каса. Именно тази комисия беше липсващото звено в нашето отделение.

- Какво спестявате на пациентите от Бургас и региона?
- На пациентите спестяваме пътуване до Варна, Пловдив, София, където досега бяха одобрените специализирани комисии за изписване на протоколи за биологична терапия. От април миналата година имаме комисии за възпалителни ставни заболявания – ревматоиден артрит, псориатичен артрит, Болест на Бехтерев. От началото на тази година имаме и комисия за системен лупус. По този начин, осигуряваме и по-добър достъп и комуникация с нас, лекуващите им лекари. Цялата амбулаторна процедура по започване или продължаване на лечението за тези хора вече отнема не повече от час. Създали сме организация, за да спестим време, средства и усилия на пациентите.

- Колко са пациентите, които обслужвате?
- Обслужваме около 400 пациенти на биологично лечение, но тази бройка нараства с всеки месец. Има и хора от други градове, които по една или друга причина предпочитат нашата комисия. Годишно за лечение през отделението преминават над 1200 пациенти.

- Направете паралел как се увеличават пациентите с ревматологични заболявания през годините?
- Информираността на болните в годините расте, а с това и търсенето на ревматологична помощ, съответно и пациентооборотът. За съжаление, въпреки добрия достъп до ревматолог, в България има закъснение при поставяне на точната диагноза. Причината от една страна е самолечението, особено при младите хора, а от друга – лутането между различни специалисти. Доказано е, че при ревматоидния артрит диагнозата закъснява с 8-9 месеца, а при Болестта на Бехтерев могат да минат и 9 години. А колкото по-рано се открие това заболяване и се назначи лечение, толкова по-голям е шансът пациентът да има добро качество на живот. Ако лечението се забави, инвалидизацията е неминуема. Освен, че се губи работоспособност, човек не може да се обслужва сам и трябва някой от близките да се грижи за него. Много често особено по-младите мислят, че могат да се справят сами с помощта на обезболяващи без рецепта. Това е сериозна заблуда. Медикаментите за тези заболявания са специфични, в последните години медицината постигна забележителен напредък с биологичната терапия. Лечението се провежда в зависимост от възрастта, от пола, от това дали жената е със запазени фертилни функции. Ревматологичните заболявания, за които се сформираха тези специализирани комисии, са имуномедиирани, протичат с обостряния и ремисии. И дебютират предимно в млада възраст и при липса на лечение или неадекватно такова, с напредване на структурната увреда инвалидизират болните.

- Какво отключва ревматологично заболяване…
- Медицинската наука все още не е открила конкретна причина за поява на ревматични заболявания, но е известно, че при пациенти с генетична предразположеност при въздействие на най-различни външни фактори – включително и емоционални, могат да се появят симптоми. Ако в рода ви има болен от артрит, консултацията с ревматолог е задължителна. Разпространен мит е схващането, че ревматичните заболявания възникват само при хората на тежкия физически труд или се причиняват от влажния въздух. Какво може да предотврати заболяването? Природосъобразният начин на живот, хранене с природни продукти, избягване на консерви, на пушени меса. Поддърженето на нормално тегло обезпечава добро състояние на носещите стави. Физическа активност, избягване на инфекциозни заболявания и стресови въздействия от негативен характер. И още при първите оплаквания – болки, схващания, сковавания, особено сутрин, хората да се обърнат към медицински специалист. Това може да бъде и личният лекар. В някои европейски държави се счита за успех, ако успееш да стигнеш до ревматолог 4 месеца след първите симптоми. Тук, в Бургас, можеш да се консултираш с такъв специалист до седмица. Много е важно лечението да започне навреме, вече все по-рядко срещаме пациенти с трайно деформирани стави или гръбначен стълб именно благодарение на съвременните противоревматични болестопроменящи средства.

- Как се справяте с кадрите?
- На 1 януари тази година Отделението по ревматология навърши 15 години. То е създадено само с един лекар и една медицинска сестра. Днес функционира като самостоятелна структура, добре оборудвано е и с пълен кадрови състав, база за специализация и учебна база за студенти по медицина. Тук работим четирима лекари със специалност.

- Има ли интерес от младите медици към ревматологията?
- Трима от ревматолозите в отделението са асистенти по ревматология и интересът на студентите към дисциплината определено расте.


Поставете оценка:
Оценка 3 от 5 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Пич

    7 3 Отговор
    От вас се иска само да отидете на лекар ! Колкото и да сте здрави , те задължително ще намерят от какво сте болни ! Ама ха..... това , че " нищо ви нема " съвсем не означава , че няма да ви "излекуват" от поне няколко болести !!!
  • 2 Град Козлодуй

    6 6 Отговор
    Пази Боже да не се Разболеете нямате ли средства късмет връзки до там
  • 3 един грип е трудно познаваем

    2 1 Отговор
    докато го засекат и още 2-3 зарази хваща пациента . така е по вероятно да плаща повече . а и заразяват докторите . та те и на тях не могат да определят какъв им е грипа . има ковид, свински, конски , кокоши . най лесно се изкарва сегашния . за 3 дни и си ок . няма повръщане, няма охрачване . кенеди навремето е бил много болнав . даже освалд го удря с 6 в 10 ката но от кашляне е подскачал . ту напред, ту назад . и освалт е кашлил и кихлил . та и двамата подскачали .
  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 малък град

    3 1 Отговор
    Излесте от София и тогава анализирайте защо. Пред лекарския кабинет има по 20 човека през целия ден. Ни ще ти постави точна диагноза, нито ще ти проследи заболяването. Примерно са 4000 човека на един личен лекар. Касичка с такса е само.
  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.