2 Май, 2010 00:00 7 893 52

Надценени ли са българските имоти

  • цени-
  • надценени-
  • индекс

След началото на кризата редица анализатори коментираха, че спадът в цените при недвижимостите не се дължи толкова много на проблемите в световната икономика, колкото в това, че те са надценени.

Един от начините да се разбере дали дадено жилище например, се продава на реалната си стойност или на доста по-висока, е т.нар. “позволимост на покупката”. Този модел на сравнителен анализ започва да придобива все по-голяма популярност по света. Изчислява се като цената на квадратен метър се раздели на брутния вътрешен продукт на глава от населението и се умножи по 100. Колкото по-голямо е полученото съотношение, толкова по-вероятно е имотите да са надценени.

Къде е границата между реална и по-висока цена е трудно да се определи. Ако се вземат развитите пазари на някои европейски държави, ще се види, че най-много до реалните цени се доближат страни, в които този индекс е около или над 5х. Като база за изчисление, анализаторите на Globalpropertyguide, са взели жилищните имоти разположени в централните части на големите европейски столици.

Най-реални са цените в държавите със стабилни икономики като Люксембург, Норвегия, Швеция, Холандия и Кипър. Тук спада и Германия, където пазарът на недвижими имоти почти не усети световната икономическа криза, тъй като преди нейното настъпване имотите не отчетоха рязко покачване, респективно надценка.
Най-високото ниво на индекса “позволимост” в Европа е в Русия. В центъра на Москва той е 108.91х. На следващо място е Украйна със 63.67х. Третата позиция се заема от съседна Румъния - 42.2х.

За центъра на София индексът “позволимост” е 14.50х, което е три пъти по-високо в сравнение с нормалните граници. Близки до тези са нивата в престижните столични квартали Иван Вазов, Лозенец, Изток и Оборище. Дори и в най-евтините райони индексът “позволимост” е над 5х. В Обеля, Левски и някои микрорайони на Люлин този показател е 6х, а в Надежда, Толстой и Дружба той е 7х.

 

Индекс "позволимост" при покупката на недвижими имоти*
Люксембург 3.9
Германия 4.98
Норвегия 5.24
Белгия 5.44
Швеция 5.62
Холандия 5.69
Кипър 5.85
Финландия 10.39
Словения 10.6
Ейре 10.79
Испания 11.81
Естония 13.5
Гърция 13.64
България 14.5
Хърватска 16.46
Италия 18.29
Чехия 18.9
Франция 19.43
Македония 22.42
Литва 26.29
Полша 26.86
Великобритания 27.54
Латвия 32.82
Румъния 42.2
Украйна 63.67
Русия 108.91


Източник: Globalpropertyguide
* данните са за централните градски части на столиците в съответните държави

Текст и снимки:
Милена Богданова
[email protected]


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Yoi

    49 5 Отговор
    Много хора взели на кредит жилища (с цел инвестиция забележете) не могат вече да връщат вноските и се надяват да продадат на нереалните цени от преди 2 години ... през това време отдават под наем
  • 2 Имоти

    62 17 Отговор
    Изключително надценени. Цените трябва да паднат минимум на половина за да са в нормалните нива и то не в криза. В криза цените стигат до крайно ниски нива. Тъй като все още има глупци които се опитват да задържат ценови нива - продажби няма как да има. Да не говорим че няма потенциални купувачи. По-скоро няма нуждаещи се - тоест нчма ли търсене - тези имоти са непродаваеми а това само по себе си е предпоствка за тотален крах на цените.
  • 3 nabluidatel

    40 18 Отговор
    Horata iskat,no opredeleno ne mogat da si pozvoliat zakupuvaneto na jilishte na tozi etap i nai-veche e nemislimo ot fakta,che cenite na imotite sa bezbojni v sravnenie s tova,koeto poluchavame kato zaplata.Tova e ludost.
  • 4 Alex

    15 47 Отговор
    ce koi e kazal ce apartamenti se kupuvat s pari ot bulgarski zaplati!? idete navun, porabotete, spestete i si kupete v BG, stiga ste plakali! a i zashto si mislite ce vseki s niska zaplata triabva da ima zilishte? da si zivee pod naem kato niama pari.
  • 5 analizator

    22 21 Отговор
    Temata e dulga, a statiqta kusa i sudurja predimno newreni izwodi. Ot tablizta se wijdat nqkolko nesta . 1. Pri po bednite durjawi ( po nisuk GDP) ima izmestwane na toq indeks dostupnost kum po wisoki stoinosti zatowa razwitite dyrjawi sa w nachaloto sus niskite stoinosti 2. Ako gornoto e werno srawneniqta Germaniq-Bulgariq nqmat nikakuw smisul 3. Ako nqkoj ste analizira dali nqkude imotite sa dostupni ili ne to toi trqbwa da strawnqwa dyrjawata sus podobni durjawi. Toest moje da se kaje che ima balon wyw Irlandiq (10.79) i gigantski balon w UK (27) zastoto srednoto za razwitite durjawi e kum 7-8. 4. Germaniq ( 5)e eftina i podzenena, a ne normalna... 5. Bulgariq (14) ne e balon zastoto Rumuniq (42) Latwiq (32)i Hurwatiq (16) i dori nastatstna Makedoniq (22) . Toest Bulgariq e dori dosta podzenenna ( Opa, kakwa iznenada za nqkoi!?) . Moeto lichno mnenie e che problema na Bulgariq e pesimizma i chernogledstwoto na naselenieto, koito ne pozwolqwat naduwane na istinski balon, no dori i towa nqma da nakara zenite da slezat nadolu ot towa niwo zasoto ima masa bulgari rabotesti po sweta koito sa wijdali imoten balon directno lize w lize za da razbirat che Bulgariq e mnogo eftina kolkoto i towa da zwuchi eretichno na nqkoi zabludeni dushi...
  • 6 Йордан

    26 9 Отговор
    Гледай колко взима средния българин и тогава анализирай. Най-правилно според мен е да се гледа % печалба на продавачите. Повече от 30-40% не е нормално и даже е много, а според мен се залагат повече от 100%.
  • 7 Kosta

    9 12 Отговор
    Zenite v BG vzeha da padat po malko, triabva o6te da se iz4aka, za da po4ne da se kupuva otnovo. Ako pak bankite zapo4nat da otpuskat jil. zaemi, to bulgarinat 6te kupuva, vapreki, 4e 6te ima problemi pri izpla6taneto na zaema.
  • 8 УЯ

    19 5 Отговор
    'АЙДУЦИ.
  • 9 !

    36 57 Отговор
    Като ви чета тъпите коментари ,разбирам,че повечето сте прошляци без 1 лев в джоба...Надявайте се да падат цените и да купите ,нещастни селяни...В София цените ще паднат,когато си върнете по родните си места...до тогава живейте в панелните гета и сънувайте мокри сънища за собствен имот.А най смешен е оня тъпанар дето твърди че няма търсене...Хахахаха...
  • 10 lkvsm

    12 58 Отговор
    Тия па...Надценени били....Абе селтаци,като нямате пари ,що търсите жилище?!Искате хората да продават имотите си без пари ,за да угодят на бедняци като вас?Отивайте в Северна Корея-там са камунистите.Ще ви дадат по една сламена колиба.
  • 11 Генерала

    20 10 Отговор
    Въпреки спада в цените на м2 от над 30%, в момента сделки почти няма, което е показателно за обезпеченото търсене на имоти в България. Ваканционните имоти, които генерираха голям първоначалн капитал, реалзират най-големите загуби в момента и тренденцията ще се запази дълго време. Жилищният пазар може да се възтанови, но най-рано след 2 години.
  • 12 Статистик

    54 22 Отговор
    Цената на кв.м изчислена за България не е съпоставима с цената на кв.м в Германия, защото в България в цената влизат тераси, стени и общи части. Ако гледаме само чиста жилищна площ (както в Германия), реално стойността на този индекс позволимост за България е около 30.
  • 13 Баламата

    37 3 Отговор
    Цените се регулират от пазара,а не от дървените тарикати.
  • 14 Да

    60 127 Отговор
    Ще падат цените поне още 3 години. А после какво .... ами ще падат още - то на глава от населените се падат по 2 жилища вече - за какви цени говорим, а данъците и поддръжката кой ще ги плаща?
  • 15 Yoi

    10 9 Отговор
    Всъщност големият проблем е лошото устройство : нисък стар център и панелки около него ... да не говорим колоко много празно пространство има за музеи ... администрация, безумни паркове, които обаче се обитават от бездомни кучета ... в същото време ходим да бачкаме на майната си в Бизнес центрове които трябва да са в центъра, а не извън града ... Анкх Морпорк
  • 16 Мистрията

    42 5 Отговор
    Цените падат.Парцели не се търсят.Инвеститорите вече много трудно дават повече от 10% обезщетение.Пазара е пренаситен.Агенциите за недвижими имоти в лакомията си да печелят,приемат за продажба явно непродаваеми имоти.Преди повече от 2 год. панелен двустаен вървеше около 30 000 евро,и само за броени месеци цените достигнаха незнайно защо 70 000 евро.Цените падат така,както се повишаваха,и само пазара ги определя.Себестойноста на кв.м. е не повече от 250 евро.Коректни строители продават на цена по-малко от 500 евро,като всичко се плаща поетапно,на вече построено.Всичко останало са глупости,и е въпрос на време да бъде разбрано.
  • 17 СОФСТРОЙ

    9 32 Отговор
    Цените няма да паднат толкова много, че да се продават жилища н ацените от 2002-2003 г. Който разбира поне малко от икономика знае - оттогава само лихвите по паричната маса и електронните пари /М2 и М3/ са раздули количеството на парите в обръщение няколко пъти! Срещу това колосално количество пари стоят нарастналите с 10 % оттогава жилищен фонд и същото като тогава колиечество земя. Борсите се сринаха, златото е специален контролиран пазар и в какво остава да се влага? Поне имотите са тук и няма да се преместят никога /ако няма земетръс/. Реалният сектор рядко отговаря стойностно на натрупаните пари и агрегати. Хората с пари (не тоя дето е продал панелка, добавил 10 000 евро и си търси четиристаен в центъра с гара) и корпорациите влагат в инвестиционни портфейли, когато фондовете се сринат, дълговите книжа са съмнителни, суровините се колебаят, остават имотите. В този смисъл не се надявайте на безкраен спад в сектора - няма да ви огрее. Спадът с 40-50 % спрямо 2007-8 - да. Спад със 100 и нагоре проценти - не! Всичко зависи от кой момент спекулантите с големия ресурс ще решат че спадът е достатъчен, потенциала за печалба е изчерпан и за почнат да купуват. Тогава тия мишоци дето се оглеждат за по 150 евро на квадрат в софия изведнъж ще останат без никаква надежда, ако не са си купили нещо. Нашата корпорация притежава имоти в страната за няколко десетки милиона евро. В момента предлагаме наистина с 30% отстъпка от цените в 2008 г. По надолу няма да слезем, защото нямаме необходимост от принудителни продажби. Същевременно следим и продажбите, и ако нещо се продава наистина изгодно, ще го купим преди да стане смешно ниско, повярвайте.
  • 18 ИСТИНА

    20 10 Отговор
    ЦЕНА НА ЖИЛИЩЕ = 100 НАЕМА НА ТОВА ЖИЛИЩЕ
  • 19 Мишока

    14 16 Отговор
    СОФСТРОЙ написа:Спадът с 40-50 % спрямо 2007-8 - да. Спад със 100 и нагоре проценти - не!.......100% спад е равен на подарък,а повече от 100%....подарък с доплащане ?!?!?!......идиотска работа.
  • 20 Сейрджия

    12 3 Отговор
    СОФСТРОЙ - че вие не сте ли фалирала фирма или само собственика ви е фалирал?
  • 21 vlp

    8 28 Отговор
    Софстрой е прав а вие мишоци си плащайте редовно наема,че да не ви изгони хазяиката защото ако санувате нощем,че купувате апартамент за 100евр. то това ще е само сън.Ако бяхте малко по умни от това което сте,щяхте да отидете да миете клозети в развитите страни и да спестявате за вноска да си купите апартаментче в България."Всеки има право да си въобразява" Дик Марчинко книгата е "Свирепия".
  • 22 sds

    11 7 Отговор
    Икономиките на развитите страни продължават да затъват и всички които имат близки в Америка,Англия,Франция знаят това.Интересното предстои.
  • 23 John

    26 7 Отговор
    Мишоци са тези които се натискат в дупките си и ги лансират на цени за палати находящи се в западна европа. Съдбата им е да си ги имат завинаги - а те нека се плюнчат по форумите. Купувачите се свършиха - останаха само набълбукани собственици - излъгани овчарчета.
  • 24 vlp

    7 11 Отговор
    До John.Има строители които са построили 17-18 кооперации за период от 5-6 години и са им останали към 10-20 апартамента непродадени дори и тези с повече непродадени мислиш ли че ги бърка след като са реализирали толкова много.Затруднение изпитват малките предприемачи.Факт е че цените бяха надути и то основно от спекулантите на пазара.И без кризата цените щяха да се корегират.Всеки си научи урока.Тепърва София ще се развива и този път нещата ще са по спокойни защото наистина времето на бум в строителният сектор отмина.Сега ще се гони качество на добри цени,но да си въобразявате че ще има цени от 200-300 евро в добри райони е повече от наивно.За една година новата продукция в строителният сектор е спаднала и това ще се отрази на пазара.
  • 25 sds

    19 4 Отговор
    Сега само банките удържат тоталния срив в строителството,затова цените ще падат плавно.При по голям натиск от необеспечени кредити всичко ще си дойде на мястото.
  • 26 абв

    8 8 Отговор
    пролем е по-скоро кредитирането и печалбата на банките, така кредита се връща 2 и 3 пъти, което не е нормално. Предполагам, пазара да се раздвижи зависи от банките
  • 27 познава

    17 4 Отговор
    Яко надценени . На половина от парите в БГ може да се купи в други държави без неконтролирано увеличаване на ромското население.До 2 години ще се наблудава опити за отчаяно спасение /продажба/ на апартаменти в незаселени кооперации.Съжителство с клошари и др..Увеличение и то на индивидуални къщи след 10 години. И то като се изчерпят заебаните имоти в селата с по малко ромско население около големите градове. Собствениците на панели ве4е са преебани яко. Там ще има продажби на 20 - 50 евро на квадрат от копува4и от малцинствата или от емигранти от африкакоито ще започнат да пълнят БГ след около 2 години. Наемите вече удариха 100 - 150 лв за гарсонивера 150- 250 лв за двустаен. и ще продължат да падат. Естествено ще има и екзотика 400 е за гарсониера -но това ще са изклучения . На строители и предприемачи скоро ще им уврат мутренските мозъци /естествено с 3 години закъснение/ че е по изгодно да направят тия паметници в които апартаментите нямат продаване- общежитие за отдаване под наем по западен модел. с отговорник за блока ./подръжка и събиране на наемите/ ниски наеми за продължителен период от време.Така отдаваните квартири ще паднат още. Стигане на нивата от 08 - 09 чак когато минималната заплата в БГ стане 900 евро . И не разчитаите на това че банките почнаха да кредитират пак. На тях това им е работа -да търсят балъци. София намалява. Идва десетилетието на гонене на софииския стандарт от глухата провинцепърва там ще се строи /не жилища/ тепърва там ще се прави реална икономика. Урока гърция ще бъде разбран от ЕС .
  • 28 sds

    10 3 Отговор
    Пазара ще се раздвижи не от банките,те могат само да подпомогнат процеса.Основният играч на терена това са хората с свободни пари които купуват жилища или офиси на достъпни за тях цени.
  • 29 vlp

    4 13 Отговор
    До "познава".Ти да не си незаконен син на Баба Ванга бе.По големи глупости не бях чел.Изобщо мислите ли преди да пишете бе галфони или защото не мислите просто си пишете някой да ви забележе или чуе.Какво следва 2012 иде края на света,живейте си живота не работете,харчете парите си,не инвестирайте.Е това е апокалипсис.
  • 30 vlp

    8 3 Отговор
    Ето ви още една истина.В последната година от пазара банките дръпнаха голямо количество пари без да отпускат такива или по точно казано капитала вървеше еднопосочно от клиента към банката.На това му се вика преструкториране на капитала.Това действие се наблюдава в световен мащаб и именно заради това се създаде тази криза.Говорим за крайният клиент потребителите.Когато парите започнат да се връщат тогава ще има и съживяване на икономиката и то мащабно.Това касае всички дребни играчи на пазара.Големите са добре за тях няма криза.Имотите не са най главният проблем.Стандарта на живот на хората,безработицата,непрекъсното задлажняване следствие на всичко изброено по горе.Гърците са зле но отстояват правата си,ние сме по зле и не правим нищо само се плюем по форумите.Това правителство е с "добри намерения....",но пътя към войната е осеян с добри намерения.Сега ако пестиме и страдаме за ограбеният и източен бюджет и напълним хазната на наш гръб пак,какво ще стане след това правителство.Сценария се повтаря,едни харчат нашироко нашите пари,други ги събират на наш гръб и освем да даваме нищо друго не остана то и далаверите ни взеха.Битието определя съзнанието.За да живеем добре трябва да се променим.БЪЛГАРИЯ е прекрасно място за живот стига ние да си го направим да живеем по добре от нас зависи.Каквото и да си говорим то сиренето е с пари и много хора от третата възраст не могат да си го позволят с пенсиите от 220лв. на месец.
  • 31 sds

    5 5 Отговор
    Парите няма да се върнат на пазара,това означава огромна инфлация,банките си научиха урока,а световната криза стана защото някакви хора си продадоха нивите и ливадите на баба и се събудиха милионери без реално никакво производство или бизнес,други изтеглиха огромни ипотеки,коли на лизинг и заживяха като милионери с заплати от 650лв,няма как да стане.
  • 32 vlp

    3 4 Отговор
    Няма как да не се върнат.Въпроса е как ще се разпределят.Световната криза е следствие на дърпане на капитала от крайният потребител.Ако се печатат повече пари и се пуснат на пазара тогава ще има хипер инфлация.Парите са напечатани и в обръщение.Механизма за контрол върху икономиката е именно насочването на този капитал от власт имащите.Иструмента за това са банките.Крайният потребител движи икономиката с дейсвията които извършва,банките контролират този процес.В момента плащаме финансираните от държавите начинания през последните години включително и войната в Ирак.Това че някой станаха милионери от земите си няма нищо общо с това което се случва в световен мащаб защото ако власт имащите решат утре да сменят валутата то тогава кофти за тези които имат кеш и са продали и добре за тези които са инвестирали в недвижима собственност.Ако доиде краят на еврозононата тогава не ми се мисли какво ще става и тези милионери ще пляскат с ръце.
  • 33 sds

    1 5 Отговор
    Парите ще се върнат когато,пристигащи голи и боси латиноамериканци върнат къщите и колите и започнат да работят а не да живеят като кинозвезди само от социални помощи,тук е същото , само мащаба е по малък.
  • 34 vlp

    6 5 Отговор
    Ма те са прибрани бе човек.Парите са средство и като такова банките нямат сметка да ги задържат.Както казах въпросът е как ще се разпределят.Трябват мозъци на тази държава.Ние и сега не можем да усвоим качественно еврофондовете,било то от корупция или от невежество.Бъдещето на тази държава е в селското стопанство,туризма и леката промишленност.Парите ще са насочат натам предполагам.В строителството ще останат най големете,малките с опит в тази област ще се насочат към екостроителството и дребни строежи,там където големите нямат интерес.За да развием по горе споменатите дейности и да усвоим пари от тях трябва коренно да променим действията и манталитета си.Ако го постигнем това тогава всичко ще е добре макар че се съмнявам за това и ще е жалко ако се провалим.Пример.Вижте какво направи кмета в Каварна.Ако всички имахме тази анбиция нещата ще се наредят чудесно.Трябва да използваме максимално ресурсите които имаме.
  • 35 Икономист

    16 2 Отговор
    Драги дами и господа, живеем в пазарна икономика и както се знае от уроците по Микроикономика от 1ви курс - пазарът ще каже надценени ли са имотите или не и по-точно - търсенето и предлагането. Ясно е, че по време на строителния бум очакванията на строителните предприемачи бяха доста оптимистични и можеха да се надяват на цени от периода 2006 - 2008 г. Не трябва да се подценява и факта, че в този период на българския пазар се появиха и доста чужди банки, които правеха кредитна експанзия посредством ипотечни и потребителски кредити при промоционални лихви, т.е. имаше лесно финансиране. Сега това не е така. Търсенето е ограничено и по много други причини, които могат да се обобщят с едно име - песимизъм в купувача и желание за задържане на инвестиционни покупки до достигане на желани нива, т.е. отприщен е ефекта на доминото - криза е - следователно цените ще падат - ако не падат - ще изчакаме още - цените падат - могат да паднат и още - допълнително чакане - още падане на цените. Това е една игра на нерви между купувач и строител, като кой ще издържи докрай не е ясно. Ясно е, че засега в много сегменти на строителния отрасъл има свръхпредлагане и съчетано с очаквания за понижение на цените ще има още падане на цени.
  • 36 Икономист

    14 2 Отговор
    Накратко - цените ще падат дотогава докато търсенето и предлагането не достигнат равновесната си точка. Това е най - фундаменталния принцип на пазара, а всичко друго са емоции и комплекси. Както съм писал по-горе има и чисто психологически причини, но в крайна сметка всичко опира до търсенето и предлагането.
  • 37 Yerdna

    12 8 Отговор
    Абе не разбрахте ли - ПАРИ НЯМА! И не се очертава скоро да има. Преди месец-два излязоха данни за депозитите на населението - във всички банки има общо 59 000 влога на стойност над 50 000 лева. Те това са ви потенциалните купувачи. И ако сметнем, че е напълно възможно един човек да има няколко влога, а също така че голямата част от тия вожители вече имат собствени жилища, остава една цифра от няколко хиляди, максимум 10 000 човека в цялата държава, които могат да си купуят жилище или поне имат достатъчно пари за самоучастие. Какви повишения, какви пет лева - банките заториха кранчето и преценяват внимателно всеки клиент, преди да му отпуснат кредит. И изведнъж се оказва, че истински платежоспособните кредитополучатели са много, ама много малко.
  • 38 sds

    8 5 Отговор
    Повтарям,не могъщите(на деня),банкерите и техните производни , само хората могат да решат на какви цени да купуват.Другото е евтина измама.
  • 39 БГ

    16 6 Отговор
    Пари и да има и да няма не е толкова голям проблем от пренасищането. Пълно е с къщи тип краварник около София които се продават на цена на къща в САЩ с басейн 4 спални 3 бани с тоалетни, гараж и красив двор. Отделно няма каквато и да е инфраструктура - пътища, канализации, води ... всичко е като в Африка. Апартаментите са пълна скръб, но обичаме да ги сравнпваме с тези в Брюксел и им искаме майка си и баща си... всичко ни е толкова зле, но за сметка на това е толкова пренаситено че вече си имаме по две от всичко. Е какви цени и за кое?
  • 40 Шмотлю

    7 1 Отговор
    Аз нещо не ги разбирам работите с агенциите за недвижими имоти.Но явно нещата при тях са повече от розови.Отправих запитване за 3 имота от този сайт и никой не благоволи даже да отговори(става дума за имоти от 70 000-80 000Евро). Ако на някой му е ясно защо брокерите са толкова безхаберни (или просто мързеливи) моля да ми го обясни.
  • 41 Опитен

    10 3 Отговор
    до г-н Шмотлю, Истинските купувачи се обаждат по телефона, интересуват се и са нетърпеливи. Това обаче по никакъв начин не оправдава тези брокери. Ако работеха в моята компания, вече щяха да са безработни. Успех с търсенето.
  • 42 брокер

    5 3 Отговор
    абе чудно, при толкоз много рзбирачи що сички сме на тоя хал, айде и аз да се изкажа: кумонистите изкрадоха държавата и ядът луканки и карат коли за по половин милион, мани това ами и криза докараха а ние, честните брокери умираме от глад. ама сега като скочат цените ще видим кой се смее последен. много ми хареаа едно мнение по- горе, за музейте и парковете: в тия смотани музей никой не влиза, а парковете са напълно излишни. ех да можеше да пипна аз борисовата градина- да видите вие как се МОЛ строй и какво е БИЗНЕС ПАРК, леле какви офисни и търговски площи, майко, а каква логистика само ще ви направа , а на южния парк какво му мисля, лелейййй
  • 43 коско

    8 0 Отговор
    Дръжте си миризливите панелки.След година,две ше се молите някои да ви ги купи за по 100 е м2
  • 44 toni-29

    7 0 Отговор
    А бе хора, че скоро няма да се качват цените, то е ясно. По-важният въпрос е, кога цените ще спрат да падат?
  • 45 една от вас

    12 0 Отговор
    Каквото и да пишете един предприемач строител е далеч по-ценен като човек, защото се труди и произвежда. А банкерите са лихвари и изсмукват труда ни като си плащаме жилището при тях тройно и при лихви, които незнайно как все се покачват без писмено предупреждение от тяхна страна.Отговорете си на въпроса защо гонението на евреите е започнало още по време на Римската империя. Държава без инвестиции в строителния сектор няма икономика. По-добре е лизингово плащане директно от строител, отколкото от банка. Истинските лешояди са банките и няма друга държава в Европа с такива колосални лихви и такси от всякакъв характер.
  • 46 vlp

    8 0 Отговор
    До една от вас.Много умно казано евала.Наистина тази схема е най-добра от всички,истината е,че банките са кръвопийците в днешно време.Проблема е,че повечето строители не разполагат със собствен капитал в такива размери и те самите дърпат кредити от банката.
  • 47 брокер

    0 6 Отговор
    айде сега, банките ви виновни, утре ще поискате безплатно здравеопазване, а други ден - сички да сте добре, а накрая и кумонизма да се върне. такъв филм нема, не стига че 5 години имахте възможност да забогатеете при нулев риск, че сте и недоволни, че банките били кръвопиици. като не ти харесват лихвите, оди изкопай имането на прадядо си
  • 48 vlp

    7 0 Отговор
    До брокер.Не гледаш ли телевизия,не четеш ли вестници какво става с лихвите.Банките са се зазтраховали, крайният клиент страда и не го облекчават с нищо по време на криза пият му кръвта до последна капка.Относно имането на прадядо ми,не ми трябва понеже сам постигам целите си и отдавна не вярвам в Дядо коледа(Дядо мраз).
  • 49 брокер

    1 2 Отговор
    гледам и чета, ама между редовете, и там чета: - цените от наесен почват яко да растат. постигаш дръжки, що тогава се оплакваш от лихви или банки.- кво ти дреме за балъците, важното е ти да си добре, бизнеса ти нали върви, пука ти за другите. гадни комуняги, ей не се наядога толкоз години
  • 50 human

    3 3 Отговор
    хаха харесват ми някои от коментарите по горе :) и друг път съм го казвал, тук и там.... тези които имат пари не им требват имоти - именно те са тези които продават (или се опитват)... тези които имат нужда от имот първо не са много такива, второ те нямат пари.... и вероятно никога нема да имат дори и апартаментите да станат по 15,000 EUR, а те ще станат, дори и в София, колкото и да не ви се вярва,,, а това кога ще стане, нема значение... може и след 5 години може и след 2, а може и след 10, все тая... тези от Вас които са били по света ще разберат какво имам предвид... че хората по света дори и не знаят какво е България пък камо ли къде е... и че за цените които се искат тука за една относително хубава къща (това е единственото което има неква стойност) е като за цена на къща в California с басейн или пък за не лоша къща на Френската ривиера... скоро гледах един замък със 14 спални в централната част на Франция за E800,000 с незнам си колко хектара парк към нея (който невярва да види тук: http://chateausavennes.com/)... ... сега не ми казвайте колко е зле в California след като само една компания (а те са толкова много че ... Intel, Google, Apple, HP, стотици са само в California които правят обороти от порядъка на $30-$50 милярда на година) от големите им такива прави продажби на година колкото целият брутен вътрешен продукт на цяла БГ... има още доста други причина защо цените на недвижимите имоти ще спадът в БГ, но нямам време да обяснявам пък и не ми и пука ... поздрави на всички ...и успех с продажбите :-) има толкова манипулации на БГ пазара на имоти.. че немам думи.... хора не им се връзвайте на предприемачите, брокерите, инвеститори и спекуланти... цените са много надути с оглед на икономиката и стандарта на живот в БГ...
  • 51 брокер

    1 2 Отговор
    както казах, не се сравнявйте с щати и европа. в БГ пазара има собсвена българска логика. а тя е че цените растат. живеееш и бачкаш в бг, що те брига цените в калифорния и франция. тук растат, а там не ме интересува- купувай народе , че сега е евтино, а наесен- цените тройни. банките отвориха кредитирането, купувш сега, плащаш утре.
  • 52 Жмурдъвчев

    4 1 Отговор
    Пичове, вервайте ми!Нема по-извратена и нещастна държава от нашата в Северо-южното полукълбо. Да не говорим за Европа, или за Еврозоната.И още нещо, цените на имотите са само част от миманса, само "A Momentary Lapse of Reason",както са казали Азърбейджанците. Това е само поредното извращение, поредната поза от безкрайния полов акт-Измислен, режисиран и реализи ран със садистично удоволствие от болните мозъци, които ежедневно през последните двайсе години ни е....т мамата. Защото това не е нито първото нито последното грозно прецакване, на което сме подложени. Иначе всеки от вас е налучкал по нещо вярно в коментара си. Само дето ви се губи главното:Да сме улисани в ежедневни боричкания, да се гризем един други, да бъде хаос и беззаконие. Защото докато това статукво съществува всяко партийно келеме ще може с оправдано чувство за недосегаемост ежедневно да осъществява орален полов акт с майка ти пред собствените ти очи, а ти накрая дори ще питаш учтиво и с поклон дали е останал доволен. (Щото ти имаш и жена всепак...) След двайсет, може би и след по-малко години в учебниците по история ще пише, че първият случай, в който Мафията си е напазарувала цяла държава, при това на безценица е България. Просто се огледайте и помислете! Ще видите, че няма да се сетите за нито едно нормално нещо случило се, или съществуващо у нас през последните 20 години. А ние се плюем настървено в тоя форум, кой бил клошар кой бил имал 50 000 и кой 500 000 евро.По тоя начин ние, лично и персонално им гарантираме дългогодишен ресурс от време за да стоят на власт (без значение дали са в опозиция или в правителството). Тяхната цел е точно това.