21 Ноември, 2003 00:00 601 0

50 млн. евро ще инвестират израелци в търговски център в София

  • център-
  • проекта-
  • разположени-
  • бизнес-
  • търговски
Търговски и развлекателен център ще се построи в центъра на София до 2005 г., съобщи "МЗ комюникейшън груп". Инвеститори в проекта са компаниите "ИТ интернешънъл тиатър" и "Авив канстракшънс енд пъблик уъркс". Двете компании влизат в проекта с равни дялове, общата стойност на обекта е 50 млн. евро. Строителството ще започне в началото на 2004 година.

Бъдещият бизнес център ще се разпростре върху 10 декара на ъгъла на ул. "Опълченска" и бул. "Стамболийски". От 20-ина години на това място стои пустеещо скеле на недовършена сграда, оградено с ограда. В момента скелето се разрушава. Теренът е собственост на инвеститорите. Сумата, за която е купен, е търговска тайна. По данни на агенции за недвижима собственост израелците са купили имота през 1997-1998 г. от "Алианц" за сумата от около 10 млн. долара. Германското застрахователно дружество пък беше купило терена от общината с намерението също да строи бизнес център.

Проектът на бъдещия търговски център е разработен от международен екип от специалисти, като от българска страна участник е "Студио 17.5". Главният изпълнител на проекта ще бъде избран чрез търг. Бизнес комплексът ще бъде с разгърната застроена площ от 78 хил. кв.м. Търговският център е двуетажен, с двоен вътрешен пасаж. В него са разположени около 160 магазина с различна площ от 20 до 800 кв.м. На третия етаж се намира мултиплексът с 12 киносалона с различна големина. Там ще има и салон за триизмерно кино IMAX с 800 места. В мултиплекса ще бъдат разположени и заведенията за бързо хранене, както и компютърни и игрални зали. Над 3-етажното тяло има административен блок на 6 етажа, на който ще бъдат разположени офисните площи. Комплексът има и три подземни нива, част от които са предназначени за супермаркет, а останалите са подземен паркинг със 700 места.

Инвеститорите са сключили договори с български партньори, които ще им сътрудничат в различни области: компанията за недвижими имоти "Колиърс" е ексклузивен посредник по отдаване на площите в обекта, "Ес тийм бейтс" ще отговаря за рекламното обслужване, KPMG са одитори на проекта, а МЗ ще управлява публични комуникации.

"Авив канстракшънс енд пъблик уъркс" е създадена през 1963. Занимава се със строителство на високотехнологични офис и обществени сгради и на модерни жилищни сгради. Компанията е построила в Тел Авив най-високата сграда в Близкия изток на 69 етажа с височина 255 м, се посочва в съобщението на МЗ.
"ИТ интернешънъл" е ексклузивен оператор за Централна Европа на триизмерни кина IMAX и притежава мултиплекси в Полша, Унгария, Чехия и Израел с общо 350 киноекрана. Дружеството има и два търговски центъра във Варшава и Тел Авив.



Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА