Половината от купените в периода януари-септември 2013 г. жилища в Турция са придобити с помощта на ипотечен заем. С 30.9% се е повишил обемът на средствата, заделен за покупката на недвижим имот за първите девет месеца на тази година в сравнение със същия периодна миналата и вече представлява 53.3 млрд. USD, съобщава Hurriyet Daily News.
По данни на Националния статистически институт на южната ни съседка за въпросния период са продадени 862 154 имота. За сравнение, година по-рано обект на сделка са били 701 621 имота, като тогава 41.8% от тях са придобити с помощта на банков заем.
Истанбул заема първо място в класацията на най-предпочитаните турски градове за покупка на недвижим имот. От януари до септември 2013 г. там са били купени 174 835 жилища и къщи. При това количеството на покупките с ипотека е под средното за страната – 34.3%. В същото време обемът на ипотечното кредитиране в града разположен на два континента отчита значителен ръст – 28% на годишна база, или 18.1 млрд. USD. На второ място по обем на кредитиране остава столицата Анкара – 6.83 млрд. USD. Бронзовият медал е за Измир – 3.9 млрд. USD.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Бай Иван
07:45 27.11.2013