Кметовете на Самоков, Несебър и Смолян, в които попадат някои от деветте селища, реагираха остро още преди правителственото решение. Строителните предприемачи и повечето от самите курорти обаче намират решението за правилно.
Курортните комплекси Албена, Златни пясъци, Св. св. Константин и Елена, Слънчев бряг, Международен младежки център-Приморско, Пампорово, Боровец и ваканционните селища Елените и Дюни са обявените селища с национално значение.
С получаването на този статут единствено министърът на регионалното развитие и благоустройството в изпълнение на правомощията си, посочени в Закона за устройство на територията, ще може да възлага или да разрешава изработването на общи и подробни устройствени планове или техните изменения, както и да ги одобрява след задължително съгласуване със съответния общински съвет и Националния експертен съвет по устройство на територията и регионалната политика.
Като резултат на решението се очаква да бъдат създадени по-добри условия и по-добра координация за осъществяването на единната национална стратегия за развитието на туризма като водещ отрасъл в националната икономика и ефективен инструмент за социално-икономически растеж. Мотивацията на правителството обяснява решението и като съответстващо на управленската програма на кабинета.
Решението е съгласувано с всички заинтересувани страни, твърдят от МРРБ. Според пресцентъра на Министерството на икономиката идеята се подкрепя заради устойчивото развитие на инфраструктурата, без която развитието на туризма е немислимо.
Очаква се решението да проработи чрез създаването на междуведомствена експертна група от представители на икономическото, регионалното и земеделското министерство, твърдят от МИ.
Реакцията на кметовете
предхождаше решението на правителството. В писмото на кмета на Самоков Ангел Николов се казва, че ако решението бъде прието, местните власти ще потърсят правата си не само пред нашите съдилища, но и пред международни организация.
Смолян и Чеперале са категорично против проекторешението на МРРБ да се обявят курортите за селищни образувания с национално значение, се казва в протестните им декларации. Те съзират във взетото решение мярка, насочена към териториите със засилен инвестиционен интерес. Според тях решението дава неограничени права на министъра на регионалното развитие, като решава кой и как да строи в курортите. Основното обвинение от страна на кметовете на засегнатите общини е липсата на консултации с общините и браншовите организации, твърдят Дора Янкова и Тодор Бозуков. Особено бурно реагира кметът на Несебър, но мотивите му не са много по-различни.
Отнетите права на местните органи са нарушение на конституцията, пише и управата на Самоков до премиера и сдружението на общините. Решението е в противоречие с политиката на децентрализация, пишат самоковци. Изземането на правомощията представлява погазване на принципите на местното самоуправление, се казва в писмото на кмета и общинския председател. Според Ангел Николов решението на правителството ще повлияе в значителна степен на реализацията на проекта за развитие на Боровец. Според предприемачи
за строителните фирми няма особено значение
Единствено процедурата ще бъде по-мудна, защото министерствата нямат достатъчно кадри да реагират в указания от закона 14-дневен срок за изменения в плановете. От друга страна обаче, в министерствата е по-добре, защото в общините се работи трудно, твърдят хора от бранша.
Според закона за устройство на територията с общия устройствен план на общината или на част от нея се определят общата структура на територията, предмет на плана и преобладаващото предназначение на съставните и структурните части. В общия план се казва и кои терени са публична държавна и публична общинска собственост и какъв е режимът на тяхното устройство.
С общия устройствен план на град с неговото землище или на селищно образувание с национално значение се определят общата структура на територията, предмет на плана.
Подробните устройствени планове от своя страна определят конкретното предназначение, допустимите дейности и застрояване в дадена територия.
Законът допуска изработването на този вид планове да се възлага и от заинтересувани лица след съгласие от кмета на общината.
Текстът, на който се позовава атакуваното от кметовете решение обаче, гласи, че за селищни образувания с национално значение общите и устройствените планове се одобряват със заповед на министъра на регионалното развитие, но се съгласуват с общинския съвет.
Проблемът се дефинира най-точно от сдружението на общините. Организацията логично не излъчва генерално послание за казуса, но не скрива, че отново е прескочена в диалога с властта.
Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА