30 Януари, 2013 11:44 7 879 0

Порцеланови кукли отиват на изложба

  • изложба-
  • кукли-
  • нели капралова

Изложба на порцеланови кукли от колекцията на доц. Нели Капралова открива столичната Арт къща „Куклите“ на 2 февруари. Уникална експозиция, отразяваща Викторианската епоха и Бел епок, е част от сбирката на Капралова, съдържаща над 2400 изящни порцеланови играчки.

Модата на ония времена - красиви шапки, рокли с кринолини, пристегнати с корсети талии, високи бюстове под пищни деколтета, придава особена женственост на експонатите. Както и свободно падащите дълги поли, ръкавиците, шапките с периферии, чантичките, бижутата... Дантелата, мънистата и перата са в изобилие.

Изложбата на Нели Капралова ще бъде представена в 3 тематични цикъла:
 
„Ревю” – Блясъкът на Викторианството и Бел епок (2 февруари – 25 март)
 
„Седянка” – Народни костюми от цял свят (1 април – 29 май)
 
„Деца, елфи, феи” – Романтичното детство през ХХ век (1 юни – 15 юли)
 
Консултант на изложбата е доц. Миррела Дечева, гл. експерт-етнограф в Музея за история на София. Куратор е Жени Костадинова.

 

За колекционерката

Доц. Нели Капралова работи в Института за българска литература на БАН. Преводач е от френски език. Изучава историята на френската цивилизация, култура и архитектура. Влюбена е в Париж - оттам през 1997 г. тръгва колекционерската й страст, след като купува първата си кукла. Където и да пътува по света, Нели търси кукли – по пазари и оказиони, магазини и антиквариати.

За колекцията

Първата кукла - Изабел, е купена през 1997 г. от магазин за кукли на емблематичната парижка улица „Mouffetard”. Тя е с разкошна бална рокля. По-късно Нели се озовава в Брюксел, а престоят й съвпада с един от големите местни пазари на стари вещи. Приятелка белгийка й показва как се пазарува на такова място и успява да й спазари 10 прекрасни кукли за... 10 долара.

Капралова винаги избира куклите според израза на лицата им – ако й хареса излъчването, купува ги. Впоследствие започва да ги групира в серии – според материала, епохата, темата и пр. Установила е, че старите европейски фабрики за кукли са закрити и производството им е пренесено в Китай.

От известните френски производители е останал „Petitсollin”, но в столицата на Лотарингия – гр. Мец, на един традиционен за провинцията пазар Marché aux puces Нели открива ателие, което е подновило традиционното за региона куклопроизводство.

Повечето порцеланови кукли, които се продават дори и в антиквариатите, са предназначени за масовия потребител. Колекционерските порцеланови кукли са скъпи и носят печат с името на фабриката, в която са изработени и индивидуален номер, понякога и името или подписа на автора – това е техният паспорт за оригиналност. На кутиите им пише, че не са за деца под 14 години – т..е. не са кукли за игра. Нели се сдобива с такива екземпляри случайно – понеже по пазарите се изхвърлят и много ценни вещи от хора, които нямат понятие за тяхната стойност.

По-голямата част от куклите й са любителски колекционерски кукли от Франция и Германия – традиционни производители на тези играчки. Лицата, ръцете до лакътя и краката им до коленете са фабрични, направени от двойно изпечен порцелан  busquit. Роклите им са от тафта, тюл, дантела, мъниста, полускъпоценни камъни, изработени ръчно.

Колекционерските кукли, които са произведения на изкуството и струват хиляди долари, са уникати, изцяло ръчна изработка, в единични екземпляри и обикновено се продават или от авторите им, или на търг. Такива Нели не притежава.

Най-старата й кукла е от края на ХIX век и се казва Марета. Произведена е в немска фабрика, но е чехкиня, облечена в бохемска носия. Най-скъпата й кукла се казва Мари-Анж и представлява ангел.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА