Last news in Fakti

22 Юли, 2022 13:24 1 231 1

Гранде Финале на 8-то издание на фестивал АЛЕГРА

  • фестивал-
  • алегра

рамките на няколко дни, в периода 15-22 юли, столичната зала България стана домакин на истинско музикално пиршество

Гранде Финале на 8-то издание на фестивал АЛЕГРА - 1

Унгарският виртуоз Ласло Феньо и концерта, обединен под тематичната шапка Жар Птица (включващ изпълнение на произведения на Верди, Чайковски и Стравински), слага надписа ГРАНДЕ ФИНАЛЕ на осмото издание на музикалния фестивал Алегра днес.

В рамките на няколко дни, в периода 15-22 юли, столичната зала България стана домакин на истинско музикално пиршество. Световноизвестни музиканти и млади надежди – професионалисти в началото на кариерата си си партнираха на сцената на зала България като продължение на традицията, заложена от организаторите на фестивала – приемственост между поколенията. Една голяма част от тях участваха и в майсторските класове в успоредната програма на фестивала – неговата Академия.

Музикалната критика нарича Ласло Феньо – „един от най-известните музиканти в световен мащаб“. През последните няколко години, Ласло Феньо концертира на най-големите сцени по света и за голяма радост на българските меломани и неуморната работа на екипа, който организира фестивала, ще свири и на родна сцена. В родната му страна, Унгария, Феньо е от много години един от най-търсените солисти. Неговите солови рецитали и концерти камерна музика или с оркестри, се излъчват на живо и записват от Унгарското радио. Той е свирил с повечето от унгарските оркестри и диригенти. През 2005 г. получава високопризнатата награда на името на Ференц Лист, присъдена от унгарското министерство на културата, както и наградата Junior Prima през 2008 г.

Ласло Феньо започва обучението си по музика в Унгария, като още на 13 годишна възраст става студент на проф. Ласло Мезьо в Музикалната академия „Ференц Лист“ в Будапеща. По-късно продължава образованието си при професор Давид Герингас в Любек, където брилянтната техника, верният усет за стил и извънредно широкият репертоар му донасят редица награди от важни конкурси. Сред тях са Международният музикален конкурс в Женева, конкурсът Ростропович в Париж, The Adam International Cello Competition в Крайстчърч както и конкурсът на унгарското радио в Будапеща. След като завършва обучението си, той убедително разширява музикалните си хоризонти под ръководството на Бернард Грийнхаус.

Интересна подробност от музикалната биография на Ласло Феньо е, че свири на чело, изработено от Матео Гофрилер през 1695 г. Точно преди година, в България бе представена и вълнуващата книга на професор Венцеслав Николов (виолончелист, диригент и преподавател в Национална музикална академия,) - „Моят баща е Матео“ (издателство Изток - Запад), в която се разказва магичната история на класическата музика и историите на значими класически композитори като Бетовен и Бах, а виолончелото разказва във формата на аз повествование за атмосферата на Венеция, Париж и Виена от 18-и век.

„Какво би разказало едно виолончело от 1726 година, ако можеше да говори? През чии ръце е преминал грифът му, кои мелодии са прозвучали от дървения му гръден кош?“, се пита професор Николов, а един от изящните отговори дават изпълненията на Ласло Феньо. Заедно с фестивалния оркестър Алегра под диригентството на Йоханес Шлефли, виолончелото на Ласло Феньо ще ни пренесе в увертюрата към операта „Силата на съдбата“ на Джузепе Верди, сюитата из балета „Жар-птица“ на Игор Стравински и вариации по тема „Рококо“ на Пьотр Илич Чайковски. Концертът е на 22 юли, а на 19 юли, Ласло Феньо ще се включи в звездния състав на концерта „Паралели“ с участието на Сергей Малов, Григори Асс, Нимрод Гуез и Петър Найденов

Вече сте свирили пред българска публика, заедно с оркестъра на Софийската филхармония, а сега сте част от осмото издание на престижния музикален фестивал Алегра. Пътувате много, срещате се с различна публика. Как си обяснявате магичното влияние на музиката върху хората?

Много съм щастлив, че ще се срещна отново с българската публика и, че фестивал от ранга и значимостта на АЛЕГРА се случва за пореден осми път, в София. Поздравления за екипа на фестивала, който работи неуморно, за да се случи толкова важно събитие. Музиката е универсален език и в момент като днешния тя има своето наистина магично влияние върху публиката. Днес повече от всякога трябва да останем хуманисти и музиката е една добра и сигурна основа за това.

Музиката е и вашият живот. Започнали сте да се занимавате с музика от много малък, както традиционно се случва в живота на всеки музикант. Не усетихте ли липса на детството?

Никога не съм имал усещането, че музиката краде детството ми, защото винаги съм балансирал двете неща. За мен, като дете, а и сега, е особено важно да имам приятели, да поддържам тези приятелства. Разбирам същността на въпроса ви, защото обикновено децата, които се посвещават на класическата музика, нямат истинско детство и са отдадени само на музиката. За мен обаче, нещата са различни. Винаги съм имал нужда от добрия баланс между музиката и нормалния живот и съответно нормалното детство.

Участвахте ли в създаването на артистичната рамка на фестивала?

Петър Найденов, създателят и двигател на фестивала, е гениален организатор и ние всички имаме огромно доверие в него. В началото, разбира се, обсъждахме концепцията, артистичната рамка и казахме да, а после той направи всички останало. Както споменах и в началото, той има талант на организатор и артистичен директор и се погрижи сам за всички останало.

Кой е вашият любим композитор?

Моят любим композитор е Йоханес Брамс, но това, разбира се, не означава, че ако трябва да изпълнявам Шостакович или Бах, не мисля за Брамс. Но нека ви кажа нещо интересно, ако свиря Брамс, винаги си мисля за Бах, защото за мен той е базата, корените и това се отразява и усеща в работата на всеки един от другите композитори.

Участвате и в майсторските класове на Алегра. Какви съвети бихте дали на бъдещите музиканти?

Имам много идеи и съвети за младите музиканти, но най-важното е това, което казах преди – да поддържат здравословен, колоритен личен живот и разбира се, трябва да работят, да пракиткуват, да слушат музика, да имат уроци с различни учители, за да научат различни стилове, техники. Най-важинят обаче е да останат човеци, да запазят хуманността и в творчеството си, да не се фокусират само върху едно нещо. Да са изпълнени с любов към всичко, което изпълва живота им.

Повече детайли за фестивалната концертна програма и за академия Алегра, може да намерите на официалния сайт на фестивала - https://www.allegrafestival.com/

Билети в системата на Eventim и на касата на зала България, както и на:

https://www.allegrafestival.com/bg/program-2022/

Организатор на Фестивал и академия Алегра е Фондация „Алегра“. Фестивалът се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ и с финансовата подкрепа на Столична община – Столична програма „Култура“, Фондация „Америка за България“ и Институт Лист – Унгарски културен институт София.


Поставете оценка:
Оценка 3 от 2 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Ехото...

    1 1 Отговор
    Тюууу..... като прочетох , " Гранде финале " , и помислих , че ще има някакво чутовно секс съревнование , но като започнах да търся адреса , за да се запиша , видях , че то друго било ! Язък !