Два пъти исках да се откажа от участие в „Евровизия“, а след това спечелих конкурса, каза победителката в Евровизия Дара пред BBC за предаването „Нюзбийт“.
Дара разказа, че е обмисляла да се оттегли, за да запази психическото си здраве. Тя призна, че е изпитала панически страх, след като е обявена за представителя на България в песенния конкурс „Евровизия". Дара отбеляза, че това се е случило, след като е била диагностицирана със Синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ) и имала притеснения, че състоянието ѝ ще се обостри с участие в надпреварата във Виена, пише БТА.
„Така реагира тялото ми“, каза 27-годишната изпълнителка пред Би Би Си и разкри: „В продължение на три часа се опитвах да се успокоя“.
През май Дара спечели „Евровизия“ с рекордна преднина, въпреки че не беше сочена за един от фаворитите, отбелязва медията.
Изпълнението ѝ на песента Bangaranga– колкото професионално изпипано, толкова и ексцентрично – преливаше от индивидуалност, а грабващата му мелодия се оказа една от най-запомнящите се в историята на конкурса, допълва BBC. Тази историческа победа за България обаче едва ли щеше да бъде факт, ако звездата беше задействала плана си да се откаже, коментира британската медия.
„Първия път казах „не“, защото в договора имаше неща, с които не бях съгласна“, каза Дара. За вече утвърден изпълнител като нея, проблемите започват да се трупат, когато я обявяват за първия представител на България на „Евровизия“ от 2022 г. насам. „Веднага усетих, че съм направила нещо лошо, че не съм достойна“, допълни тя пред Би Би Си. „Не исках да рискувам психическото си здраве до степен, от която да не мога да се възстановя“, каза още певицата.
„Евровизия“ е шеметно преживяване, което подлага изпълнителите на истинско изпитание. От тях се изисква не просто да излязат пред огромната аудитория и да се справят с претоварения график, но и да лавират в една все по-политизирана среда, отбелязва Би Би Си.
Когато коментаторът Греъм Нортън попита британския певец Оли Александър какъв съвет би дал на участниците въз основа на собствения си опит през 2024 г., отговорът беше показателен: „Намерете си наистина добър терапевт“, припомня британската медия.
Дара каза, че професионалната помощ, която е получила след диагнозата си за СДВХ, я е подготвила за конкурса. „Работя с терапевт и тя ми помогна с това как да се чувствам на място, пълно с хора“, разкрива победителката в тазгодишното издание на „Евровизия“. „Мисля, че свърши страхотна работа. Наистина се чувствах в свои води, където и да отидех“, коментира Дара. Тя допълни, че дихателните упражнения, рисуването, воденето на дневник и медитацията са ѝ помогнали „да остане балансирана“.
„Евровизия“ е толкова, толкова голяма – най-голямото нещо, което един артист може да направи“, коментира тя. „Но никога не съм се чувствала по-спокойна на сцена, по-сигурна“, допълни певицата.
Виена запази най-великия си момент за Дара най-накрая – една от най-категоричните победи в историята на „Евровизия“, отбелязва Би Би Си.
„Просто бях спокойна“, казва Дара, припомняйки си как се е чувствала, докато точките са пристигали от целия свят. „Отворих сърцето си и просто продължавах да повтарям: „Благодаря ти, Господи, че ме постави на тази сцена и за тези хора около мен“.
Еуфорията в Австрия едва се беше успокоила, когато Българската национална телевизия (БНТ) потвърди София за град домакин през следващата година.
Дара беше посрещната от множество хора при завръщането си в българската столица, където ще играе ключова роля във всичко, което страната планира за 2027 г., допълва британската медия. Но след като си осигури място в залата на славата на „Евровизия“ във Виена, идеята на Дара за бъдещ успех е малко по-лична. „Искам да имам деца някой ден“, разкрива тя. „Искам да бъда здрава, а това е много по-важно от успеха в кариерата ми. Да бъда успешна като човешко същество е доста напред в списъка ми“, пожелава си изпълнителката.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Куковица
12:49 06.06.2026
2 бушприт
Коментиран от #14
12:50 06.06.2026
3 Дон
12:50 06.06.2026
4 Факти
Коментиран от #36
12:50 06.06.2026
5 Ооофффффф
12:52 06.06.2026
6 Коко
12:54 06.06.2026
7 опала
Коментиран от #25
12:55 06.06.2026
8 бушприт
12:55 06.06.2026
9 Стас
12:59 06.06.2026
10 цербер
Коментиран от #20
13:02 06.06.2026
11 Сандо
13:03 06.06.2026
12 Ивелин Михайлов
13:03 06.06.2026
13 Здрасти
13:03 06.06.2026
14 Сандо
До коментар #2 от "бушприт":
Ами на български омраза звучи някакси страшно и лошо.А виж "хейт" си е съвсем друго нещо - такова едно нещо миличко,нежно,пък и модерно,чак ти иде да го прегърнеш и заобичаш.13:05 06.06.2026
15 глоги
13:05 06.06.2026
16 Мюню
13:06 06.06.2026
17 бушприт
13:10 06.06.2026
18 ДАРА ГИ ЗАКОВА
Коментиран от #32, #34, #37, #38, #39, #40
13:13 06.06.2026
19 Цингарела
13:31 06.06.2026
20 Максуда-Варна
До коментар #10 от "цербер":
Не БезДара е пред Максуда.13:33 06.06.2026
21 естествен процес
13:47 06.06.2026
22 Софийски селянин,
Каква реално е ползата от нея, НИКАКВА...
13:48 06.06.2026
23 2015/2016
Изпълнителката е успяла да се оправдае пред униформените по време на разпита, че дрогата случайно е попаднала у нея. Дара се е спасила от тежки санкции, но вече ще бъде строго следена от полицията.
Още преди месеца някои медии гръмнаха, че Дарина се е похвалила, че е опитала от най-скъпия наркотик.
Наскоро тя шмъркала кокаин. На парти в столицата приятел й предложи да си разделят една линия и тя с охота я изшмъркала с ноздрата си, а малко по-късно усетила и ефекта на белия прах върху организма си.
Приятелки на талантливото момиче разказват, че след риалитито тя се променила много, и то в негативна насока. Дарина набързо сменила компанията си с по-лоша, забравила момичетата, с които до вчера пяла народни песни. За издръжката си пък разчитала на различни момчета, които я спонсорирали срещу регулярни срещи.
Коментиран от #49
13:50 06.06.2026
24 Тома
13:57 06.06.2026
25 Уфффф
До коментар #7 от "опала":
Тук коментират много некадърни завистливци! Защо бе, пРезиденте?Коментиран от #33, #41
14:06 06.06.2026
26 Дотук
14:11 06.06.2026
27 Този коментар е премахнат от модератор.
28 Този коментар е премахнат от модератор.
29 Айляк
14:28 06.06.2026
30 Синдром на розовите понички
14:49 06.06.2026
31 Неможеш мила
Коментиран от #48
14:50 06.06.2026
32 Улав
До коментар #18 от "ДАРА ГИ ЗАКОВА":
Не те слуша главатаКоментиран от #46
15:16 06.06.2026
33 КaлЪфффе,
До коментар #25 от "Уфффф":
презрението не е завист, но "умен" безДаролюбец като тебе с какво да го схване?!?15:18 06.06.2026
34 ТИ ОТДАВНА ЗАКОПА
До коментар #18 от "ДАРА ГИ ЗАКОВА":
в дъното със суперлативите по адрес на безДарието;-)!Коментиран от #45
15:24 06.06.2026
35 Звездоброец
16:05 06.06.2026
36 Старшина Сирослийски
До коментар #4 от "Факти":
"... БезДара ,ще пее на София ПРАЙД!"Това е целта на "занятието", другарю боец!
16:11 06.06.2026
37 Този коментар е премахнат от модератор.
38 Този коментар е премахнат от модератор.
39 Мнение
До коментар #18 от "ДАРА ГИ ЗАКОВА":
Къв "хейт" кви 5 левро???ВЪПРОСНАТА ИЗПЪЛНИТЕЛКА "СПЕЧЕЛИ" НАГЛАСЕНАТА ВИЗИЯ С ЧУЖДА ПЕСЕН (ПОНЕЖЕ АВТОРСКИТЕ ПРАВА СА ОТ ГЪРЦИЯ), КАКТО И С ТЕКСТ ВЪЗХВАЛЯВАЩ НЕЩО ОТ СОРТА НА "ЩАСТЛИВА АНАРХИЯ" ("БАНГАРАНГ")???
...
Коментиран от #44
16:36 06.06.2026
40 Мнение
До коментар #18 от "ДАРА ГИ ЗАКОВА":
...СЛЕДОВАТЕЛНО ЧУЖДИ ИНТЕРЕСИ НАГЛАСИХА БЪЛГАРИЯ В НЕКВА 3|\0BEЩА ВИЗИЯ С НЕКЪВ МЕКО КАЗАНО СТРАНЕН ТЕКСТ, НЕОДОБРЕН И НЕПОДКРЕПЕН ОТ НАШИЯТ НАРОД, КОГОТО УЖ ТРЯБВА ДА ПРЕДСТАВЛЯВА???!!!
ДАРАТА ДА СЕ БЕШЕ ОТКАЗАЛА, ОГРОМНА УСЛУГА ЩЕШЕ ДА НАПРАВИ КАКТО НА СЕБЕ СИ ТАКА И НА СТРАНАТА НИ!!!
Коментиран от #43
16:39 06.06.2026
41 Я виж ти...
До коментар #25 от "Уфффф":
На Нейно безДарие можете да завидите само екземплярите с нейната "ценностна" система.17:04 06.06.2026
42 Ромев
17:12 06.06.2026
43 ДАРА ГИ ЗАКОВА
До коментар #40 от "Мнение":
Това е песен за ЕВРОВИЗИЯА не за фестивала Ален мак
17:13 06.06.2026
44 ДАРА ГИ ЗАКОВА
До коментар #39 от "Мнение":
Важно е че БЪЛГАРИЯ ПЕЧЕЛИДали другите песни са нямали МЕЖДУНАРОДЕН екип. Ти как мислиш
Това е конкурс ЕВРОВИЗИЯ
А не фестивал Ален мак
Коментиран от #52
17:16 06.06.2026
45 ДАРА ГИ ЗАКОВА
До коментар #34 от "ТИ ОТДАВНА ЗАКОПА":
България е първа на ЕвровизияТи кво направи за това постижение
Коментиран от #51
17:17 06.06.2026
46 ДАРА ГИ ЗАКОВА
До коментар #32 от "Улав":
България ПЕЧЕЛИТИ кво направи България да печели
Само ХЕЙТ.
Коментиран от #58
17:18 06.06.2026
47 ех тази дара
17:19 06.06.2026
48 Я пъ тая
До коментар #31 от "Неможеш мила":
Около 40 милиона души са гласували за нея.Похарчените за нея пари ша са върнат само от ТВ права и стрийминг платформи в интернет.
Отделно турнета и концерти, реклами
А рекламата за БГ е неоценима.
Коментиран от #53
17:21 06.06.2026
49 Я пъ тая
До коментар #23 от "2015/2016":
Няма официални или потвърдени данни певицата DARA (Дарина Йотова) да е била арестувана или осъждана за притежание или разпространение на наркотици.През годините около нейното име в публичното пространство са се появявали няколко различни теми и спекулации, свързани с тази дума:Дара ТА ЗАКОВА
17:25 06.06.2026
50 Без име
17:44 06.06.2026
51 "ПОСТИЖЕНИЕ"?!?
До коментар #45 от "ДАРА ГИ ЗАКОВА":
За да наречеш позора "постижение", определено трябва да притежаваш изключително свежо чувство за хумор 👍❗Коментиран от #54
18:35 06.06.2026
52 Я виж ти...
До коментар #44 от "ДАРА ГИ ЗАКОВА":
Някаква принципна разлика между "Ален мак" ои евровизията?!?Коментиран от #56
18:41 06.06.2026
53 Я виж ти...
До коментар #48 от "Я пъ тая":
"А рекламата за БГ е неоценима." Реклама - за пред кого? За пред хората, чиято любов не води до продължение на човешкия род? За мъжете, които някога си въобразяваха, че са Наполеоновци, и ги въдворяваха нейде си, но днес, когато си въобразяват, че са жени, трябва да им ръкоплещим?Всъщност...да, рекламата е неоценима за продължаващата деградация на българското общество.
Коментиран от #55, #57
19:19 06.06.2026
54 Я пъ тоа
До коментар #51 от ""ПОСТИЖЕНИЕ"?!?":
Ти кво постигна за България.Ако за теб Дара е позор,си е твой проблем.
Ще организираме Евровизия.
Мечта на всеки участник в надпреварата.
19:30 06.06.2026
55 Я пъ тоа
До коментар #53 от "Я виж ти...":
Деградацията на БЪЛГАРИЯ е в твоята глава.Остави хората да живеят както си искат
Без НАС света нема да свърши, Вервай ми.
19:31 06.06.2026
56 Я пъ тоа
До коментар #52 от "Я виж ти...":
Разликата е, че Ален мак е по сценарии на другарите, строго цензуриран и журиран.Евровизия е точно обратното.
Ограниченията са минимални, а че на теб не ти харесва е твой проблем.
19:35 06.06.2026
57 Дендролог
До коментар #53 от "Я виж ти...":
"...но днес, когато си въобразяват, че са жени..."Да си въобразяваш, бидейки мъж, че си жена, вече е твърде тривиално. Виж, че си храстче или палмичка - това е много иновативно;-), че и прогресивно;-)!
Субектът, с когото си кореспондирате, ще да е от тези - иновативните;-) и прогресивните;-), въобразяващ/а/о си, че е nън. Всъщност...дали само си въобразява?
20:48 06.06.2026
58 Мебелист
До коментар #46 от "ДАРА ГИ ЗАКОВА":
Знакови си талпата, че ти похлопнува сегиз-тогиз!Коментиран от #59
22:25 06.06.2026
59 Мебелист
До коментар #58 от "Мебелист":
Да се чете: "Закови..."03:40 07.06.2026
60 Нормално е да искаш
08:14 07.06.2026
61 К.О.Т.а.р.А.К 🐱
16:29 07.06.2026
62 ДАРА ГИ ЗАКОВА
16:31 07.06.2026