Last news in Fakti

20 Март, 2023 16:15 545 1

Хуманоиден робот отговаря на въпросите на посетителите в Археологическия музей в Солун

  • хуманоиден робот-
  • археологическия музей-
  • солун-
  • изкуствен интелект

Роботът е разработен специално за музея

Хуманоиден робот отговаря на въпросите на посетителите в Археологическия музей в Солун - 1
Снимка: Shutterstock

Хуманоиден робот отговаря на въпросите на посетителите в Археологическия музей в Солун и играе с децата, предаде АНА-МПА, цитира БТА.

Роботът с изкуствен интелект е новият ценен помощник на Археологическия музей в Солун и най-модерната част от проекта „Кълчър Ай Ди (CultureID): Интернет на културата: Интегриране на технологията за радио-честотна идентификация (RFID, Radio Frequency Identification) в музея“.

Роботът е разработен специално за музея. В паметта му е прехвърлена информация за всички основни културни ценности в музея. Посетителите могат да му задават произволни въпроси и да получат подходящи отговори, изразени с ясна и разбираема реч.

В същото време автоматизираната машина умее и да играе с по-младите посетители. Ежедневно разпределя учениците на групи и им дава задачата да търсят отговорите на различни въпроси из музея. Тъй като на участниците се дава преносимо устройство, колкото по-близо са до целта, то реагира, подобно на играта „Топло и студено“. Щом открият нужната информация, участниците се връщат при робота и му я предават.

Загадките на робота обаче не винаги са елементарни. Понякога той изисква да бъдат разпознати и асоциирани конкретни предмети с дадена тема, като по този начин учениците се принуждават да търсят, да разсъждават, да се групират, да си сътрудничат.

Всички довършителни дейности по проекта за цифрова модернизация в музея ще приключат през юли. Тогава всеки посетител ще може да получава звукова и писмена информация за 46 избрани музейни предмети посредством личния си телефон, без да е нужно да изтегля приложение, а само свързвайки се с безжичния интернет на Археологическия музей в Солун.

По този начин ще могат да се проследят интересите на хората, за да се подобряват впоследствие предлаганите услуги, обогатяващи историческите и културни познания.

Друга ценна част от модернизацията на музея ще представлява база данни с подробен доклад за всеки предмет – за местоположението му, за състоянието му, размерите му, направените изследвания и анализи, библиографията му, за да бъде гарантирана повече сигурност.


Поставете оценка:
Оценка 1 от 3 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Мама мия

    2 0 Отговор
    Скоро време те ще заменят хората в учрежденията и във всички отрасли на обществените услуги. Няма да се учудя ако и в медицината навлязат. И сега се използват при сложни операции на някои пациенти. И без друго това е целта на някои природозащитни организации които уж са загрижени за здравето на хората и опазване на природата. А всъщност получават средства от производители на зелена енергия и други организации, които са основните и най големи замърсители на природата. По големи от производствата, фермите отглеждащи добитък и птици, както и транспортните средства и горивата от изкопаеми източници.