В Обединените арабски емирства експерти по психично здраве развенчаха митовете за здравето на мъжете и казаха, че мъжете също страдат от "типично женски" заболявания като следродилна депресия и анорексия.
Според лекарите наложените от обществото стереотипи пречат на мъжете да потърсят навреме медицинска помощ. И така, медицински специалисти казват, че 8-10% от всички бащи изпитват симптоми на следродилна депресия поради липса на сън и появата на нови отговорности.
25% от мъжете страдат от хранителни разстройства, въпреки че в обществото се смята, че те засягат предимно жените. В резултат на това мъжете получават медицинска помощ по-късно, което увеличава риска от влошаване на ситуацията, дори до смърт.
Друг разпространен мит е, че бракът е лекарството за психичните заболявания на мъжете. Всъщност бракът може да има отрицателно въздействие върху психичното здраве и на двамата партньори. Поради факта, че мъжете свързват чувството за вина и срам с психични разстройства, те са по-склонни да прибягват до самолечение.
В 21 век мъжете все още са подвластни на половите стереотипи. Фактът, че културата изисква от тях да бъдат твърди, независими и неемоционални, ги предпазва от емоционално разкриване и възпрепятства изцелението им. Най-често срещаните диагнози при мъжете са тревожни разстройства, разстройства на настроението, особено депресия, посттравматично стресово разстройство и шизофрения.
Високите социални очаквания също могат да доведат до злоупотреба с вещества. Въпреки, че мъжете все още са резистентни към лечението, все повече мъже напоследък започват да търсят медицинска помощ и психотерапия.
Заедно с това симптомите на психични разстройства при мъжете са много по-трудни за разпознаване, отколкото при жените, тъй като те всячески се опитват да ги скрият, в резултат на което стават по-ядосани и агресивни. Също така често техните емоции се изразяват чрез соматизация, включително под формата на болка в различни части на тялото и загуба на чувствителност.
Борбата със стигматизацията на психичното здраве изисква, казват лекарите, повишаване на осведомеността, оспорване на половите норми и създаване на подкрепяща среда за търсене на помощ, където това се разглежда като знак за мъжка сила.
Източник: Al Arabiya English
Превод и редакция : Оля Ал-Ахмед
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Зеленски съм - жужи бандерюхата
Тия мъже от ОАЕ-то явно са някакъв нов модел.
16:45 16.06.2023
2 Да, така е...
17:07 16.06.2023
3 Ами
17:07 16.06.2023
4 Този коментар е премахнат от модератор.