5 Август, 2024 12:58 915 15

Могат ли учените да построят Ноев ковчег за опазване на животните на Луната?

  • ноев ковчег-
  • ноевият ковчег-
  • луна-
  • луната-
  • опазване-
  • опазване на околната среда-
  • животински видове-
  • съхранение

"Лунното биохранилище", както го наричат изследователите, ще съхранява криоконсервирани проби от най-застрашените видове на Земята

Могат ли учените да построят Ноев ковчег за опазване на животните на Луната? - 1
Снимка: Shutterstock

Учените имат иновативно предложение за спасение на изчезващия живот на Земята, като го съхранят на Луната в съвременен космически Ноев ковчег. Според нова статия в списание BioScience в това "лунно биохранилище" могат да се съхраняват криоконсервирани проби от най-застрашените видове на Земята, за да се опази нейното биоразнообразие.

Пробите ще бъдат защитени от земните проблеми, вариращи от природни бедствия и климатични промени до геополитически конфликти, поради това, че се намират далеч, на Луната, пише vesti.bg, позовавайки се на Newsweek.

Това необичайно решение е предложено от изследователи от Националния институт по зоология и консервационна биология на Смитсониън, като се предполага, че най-застрашените видове на Земята могат да бъдат запазени дълго в бъдещето.

"Поради безбройните антропогенни фактори голяма част от видовете и екосистемите са изправени пред заплахи от дестабилизация и изчезване, които се ускоряват по-бързо от способността ни да спасим тези видове в естествената им среда", пишат изследователите в статията.

Според Червения списък на Международния съюз за защита на природата (IUCN) над 45 300 вида в света са застрашени от изчезване, което представлява 28% от всички 163 040 вида, които сме оценили. В тях над 18 000 вида са обявени за "застрашени", а други 10 000 - за "критично застрашени". Някои групи животни са по-застрашени от други: 41% от видовете земноводни и 37% от акулите и скатовете са застрашени от изчезване, в сравнение с 26% от бозайниците и 12% от птиците.

Изследователите предлагат да се съхраняват криоконсервирани проби от животинска кожа и фибробластни клетки, които са вид клетки, намиращи се в съединителната тъкан в цялото тяло. Те са започнали да тестват проби от звездоброец (Asterropteryx semipunctata), за да видят дали техниката за криоконсервация ще проработи.

Криоконсервацията е процес, използван за запазване на клетки, тъкани или цели организми чрез охлаждането им до много ниски температури. При тези температури биологичната активност, включително биохимичните реакции, които биха довели до клетъчна смърт, ефективно се прекратяват.

Преди замразяването биологичните материали се обработват с криопротектори - вещества, които предпазват клетките от увреждане по време на процеса на замразяване. След това материалът се охлажда бавно до изключително ниска температура, което помага да се предотврати образуването на ледени кристали, които могат да увредят клетъчните структури.

Изследователите предполагат, че Луната е идеалното място за съхраняване на тези материали, тъй като в някои райони близо до полюсите е много студено. Това би могло да позволи използването на по-малко енергия за съхраняването на пробите и по-малко човешка намеса.

Разбира се, този лунен ковчег е далеч от нас. Изследователите отбелязват, че няколко предизвикателства включват запазването на пробите в безопасност по време на транспортирането им в космоса, международното сътрудничество и въздействието на космическата радиация. Въпреки това един ден на Луната може да се намират последните бастиони на някои от най-застрашените ни видове.


Поставете оценка:
Оценка 5 от 1 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 според заглавието

    6 0 Отговор
    ще се опазват животните които живеят на луната?!?!?

    Коментиран от #4, #10

  • 2 Пещера в регулация, обзаведена

    8 0 Отговор
    Учените, нищо не могат да построят, а вече направиха достатъчно за унищожаването та живота, така че по-добре да не се занимават повече.
  • 3 летец пилот

    1 0 Отговор
    Могат. На Луната ще има всякакви животни.От маймуняци до пчели и бръмбари. Стига учените да се научат да произведат достатъчно кислород и да образуват лунна атмосфера,която да се задържи там. Да вали дъжд,да порастне трева и дървета,да се образуват реки и езера и да ходим там за риба.
  • 4 Оператор на права лопата

    3 0 Отговор

    До коментар #1 от "според заглавието":

    Завършват с тройки и стават журналисти. После чакат на Посолството и на разни НПО-та. Не им се сърдете, толкова си могат.
  • 5 Ми то не ли ги опазим на земята

    3 0 Отговор
    Защо ще бъдат в космоса ???? Явно Всички са полудели !!!!!
  • 6 Абе Събинке завърши ли първи клас

    3 0 Отговор
    Или си по програма за асимилиране на малцинствата ????
  • 7 ами,

    1 0 Отговор
    Това вече е правено но от много по-напреднали не земни цивилизации.Така е посят и живота на нашата планета.Не вярвам съвременните (учени) да могат да постигнат това.

    Коментиран от #13

  • 8 мда

    3 0 Отговор
    Той живота е съществувал милиони години и сега някакъв Тпак решил че той ще спасява Земята. Тези които искат да спасяват Земята ще унищожат човечеството.
  • 9 Моряка

    1 0 Отговор
    А за хората не мислят ли?Щото тука на земята бъка от всякакви боклуци- Зелю,прибалтийски пинчери,побеснели поляци,и френска джендънърия,не се знае ,кога ще драснат кибрита.
  • 10 Хмм

    0 0 Отговор

    До коментар #1 от "според заглавието":

    В не прав текст казват, че са съхранили биологични данни на всички животни(вкл. нас) за новия ноев ковчег, който ще се отвори след апокалипсиса, т.н. край на света. И разбира се сътворението ще се рестартира, със ново клониране на земните обитатели, със същата/подобна приказка за адам, реброто ева и забранената ябълка, ако ли не круша или каквото там решат за символ, номериращ пореден рестарт на земната популация..
  • 11 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 12 Фбн

    1 0 Отговор
    Не знаех, че на луната има добитък.
  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 14 4️⃣4️⃣5️⃣5️⃣

    2 1 Отговор
    Това биохранилище има смисъл, само докато съществува човешката цивилизация! Само тя има технологията да възстановява видове по генетичен път. Там на Луната не е бар Занзибар, условията са много тежки, радиация, голяма температурна разлика, метеорити. Доста е рисковано.
  • 15 Иве

    0 0 Отговор
    Извратени!