Физици за пръв път заснеха свободно движещи се атоми (СНИМКИ)

14 Май, 2025 11:58 1 354 5

  • атоми-
  • атом-
  • физика-
  • учени-
  • наука-
  • изследване

Откритието разкри редки квантови явления

Физици за пръв път заснеха свободно движещи се атоми (СНИМКИ) - 1
Снимка: Shutterstock

Американски учени за първи път успяха да заснемат свободно движещи се атоми, което открива нови хоризонти за изучаване на отдавна предсказани квантови феномени. Откритието е направено чрез изключително прецизна система за микроскопия, способна да замразява и снима отделни атоми, докато те свободно взаимодействат помежду си.

Изследователите от Масачузетския технологичен институт (MIT) са създали сложна камера с „атомна резолюция“, която първоначално поставя атомите в облак, където те могат да се движат свободно. След това, с помощта на лазерна светлина, атомите се „замразяват“ и се заснемат.

Сега можем да наблюдаваме единични атоми в тези интересни атомни облаци и техните взаимодействия помежду им, което е забележително“, обяснява физикът Мартин Цвирлайн от MIT.

Тази нова техника позволява изучаването на веществата на най-малките възможни мащаби, в квантовия свят, и учените вече са успели да разгледат отблизо няколко редки квантови явления. Сред тях е състоянието, известно като кондензат на Бозе-Айнщайн, образувано от бозони, и двойките фермиони. Също така е директно заснета и т.нар. вълна на Дьо Бройл – феномен, описан за първи път от френския физик Луи дьо Бройл, който стои в основата на съвременната квантова механика.

„Досега съществуващите техники позволяваха да се наблюдава само общата форма и структура на облак от атоми, но не и отделните атоми вътре в него“, уточнява Цвирлайн. „Това беше като да наблюдаваш облак в небето, без да виждаш отделните водни молекули, които го съставят.“

Проследяването на атоми е изключително трудно, тъй като те са едва една десета от нанометър – приблизително една милионна част от ширината на човешки косъм. Именно затова са необходими сложни системи за микроскопия и визуализация.

След успеха на първоначалния експеримент учените планират да използват тази технология за изследване на други типове взаимодействия и поведения на атомите. Особен интерес представляват най-редките и малко изследвани явления като квантовия ефект на Хол, където електроните проявяват необичайни взаимодействия с магнитни полета.

„Когато виждате подобни изображения, всъщност наблюдавате в реалността неща, които доскоро съществуваха само в математическия свят“, казва физикът от MIT Ричард Флетчър. „Това е красиво напомняне, че физиката изучава реални, физически явления.“

Изследването е публикувано в авторитетното списание Physical Review Letters.


Поставете оценка:
Оценка 5 от 12 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 праз голям

    3 2 Отговор
    Мозъкът ви е с ограничен капацитет, който дори да наблюдава, не може да обработи толкова информация и да разбере наблюдаваното. 😏
  • 2 Мегапиксел

    4 2 Отговор
    Широко разпространените детайлни снимки на различните щамове на ковид вируса, също са заснети с подобна техника.
  • 3 Бай Петко

    4 2 Отговор
    А аз сека вечер киризим, как свободни електрони щъкат в празната ми рИкиена чаша. Сипем ли по още едно...и земат та се кротнат! Казано е, природата празно не търпи!
  • 4 Българин 🇧🇬

    2 1 Отговор
    Невероятно ! Браво !
  • 5 Илчо Мустакат

    5 1 Отговор
    На двата кадъра на заснетите бозони има две сини лампи сравними по големина с бозоните.
    Много убедителни са публикуваните снимки, толкова са убедителни, че няма съмнение за истинското им коригиране с фотошоп програми за ефект.