Коментар на Райко Байчев
Забележете: Да се говори за бедността отдавна е десета глуха на медиите. Мухлясала стена в лабиринта от теми, която няма как да издържи на сензационния порой от прихващачите на внимание като катастрофи, кражби, убийства, търкалящи се в складове репортери, изписването на "Локо София" на мемориала на мира в Хирошима.
В такава конкуренция данните на Евростат, че над 2 милиона българи живеят на ръба на социалното изключване в поголовна бедност, са някаква маргинална тема и фонов шум, който буди досада и бързо потапяне с натъпкани в джобовете камъни в новинарския поток.
Как бедността стана безинтересна? Ето как: политическата адженда се фокусира върху прилепчиви теми в няколко оси - неолиберализъм-консерватизъм, Сорос и Антисорос, Путин и Тръмп и серията от битови инциденти, с които настъпателно се започва новинарска емисия. Eжедневната размазана кола по магистрала "Тракия" се превърна в информационен дар и рейтингообразуващ фактор, от който никой не иска да си лиши.
Но вероятно най-големият проблем е, че новите леви движения се концентрираха върху проблемите за правата, ЛГБТ общностите, сексуалните издевателства на #MeToo и един креслив порив към виктимизация, в който оскърбените и унижените не са презряната работническа класа, която продължава да съществува и да се пържи в собствен си сос на 500 лева заплата и 700 лева разходи, а онези, чиито в повечето случаи безпроблемно икономическо съществуване е накърнено от терзанията по смяна на пола.
В това отношение новите леви извършиха изключително наивна подмяна по пирамидата на Маслоу, а и на самия Маркс - фокусът попадна върху високите стъпала, когато самите основи продължават да стоят разнебитени, но всеки гнусливо бяга от досега с тях. Бедността стана немодерна. И не само немодерна: стана неразбираема и неразказуема. В политическия наратив бедността е резултат не от несправедливост, а от сто процентов погрешно изживян живот.
Провалът не е системен, а личен. Вместо сбъдване на тоталитарната амбиция за монетарен успех, си се сгромолясал на дъното и сега трябва да теглиш така, както се тегли в ада, но приживе, че да се подготвиш навреме. А медиите комфористки удостиха социалното изключване с невнимание: На бедността се гледа само отгоре, през статистика.
Дроново наблюдение. Един Карбовски не е достатъчен, друг няма. А за него лекомислено се махва с ръка, че видиш ли все по дъната ходил, нямало ли друга работа. Два милиона маргинали изглежда не са ви достатъчни. Абе мани, дай да видим какво е рекъл Путин, Орбан и Барозу и да помислим как да се ориентираме геополитически. Дезориентация.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Питамщ
19:34 19.10.2018
2 месара
Коментиран от #7
19:50 19.10.2018
3 Batushka
20:00 19.10.2018
4 Браво!!!
20:16 19.10.2018
5 Гост
За тукашните стандарти заплата ми е над средната на жена ми под-средната.След като се платят дължими те разходи и вноски нс края на месеца не остава почти нищо!Мисълта ми е,че вече нсвсякъде е едно и също!Ок може би разликата е,че не се налага да се лишаваш от храна и да пестиш от образование на децата.Най-гадното в България е,че пенсиите са обидно ниски!
20:51 19.10.2018
6 krasen
Коментиран от #8
22:31 19.10.2018
7 Усмивката
До коментар #2 от "месара":
Там е работата, че много хора вече вярват, че Борисов дойде„ поръчково” на власт .За да обслужи следпривазационния (кражби) период ,който авторът на статията посочва, че се допуща и бунт на маргиналите .Той е ченге.Методите, мисленвто е на полицай. В него няма нищо от очакваният ореол на спасител.Той дойде в точното време и се задържа на власт угодно политическият елит на „прехода” .Самият той е ръководен и управляван без да подозира че е последният който решава .....ето това е държавата ни.Останалото е фауна,и тук таме малко флора....01:51 20.10.2018
8 Аха
До коментар #6 от "krasen":
Пък може и поради липса на квалифицирани кадри да не идват. Как си представяш на мястото на шивашки цех завод за микроелектроника?09:40 20.10.2018
9 Георги
10:13 20.10.2018
10 Шаран БГ
09:24 21.10.2018
11 Дедо1
19:54 21.10.2018