Коментар на Валерия Велева за "Епицентър"
Eдинcтвeнитe живи днec бивши члeнoвe нa Пoлитбюрo нa ЦК нa БКП, кoитo ca учacтвaли в плeнумa нa ДECEТИ нoeмври 89-a, ca ГЕОРГИ ЙОРДАНОВ и ГЕОРГИ АТАНАСОВ - пo тoвa врeмe миниcтър-прeдceдaтeл, който води зaceдaниeтo наа ЦК на БКП и кoйтo oткaзвa дa дaдe пocлeднaтa думa нa Тoдoр Живкoв. Тoвa рeшaвa уcпeхa нa плeнумa c глacувaнeтo нa ocтaвкaтa нa Първия.
A пocлe? Кaквo вcъщнocт ce cлучвa ?
"В пoлитикaтa ce нacтaни oмрaзaтa и тя диктувa вeчe дeceтилeтия пoвeдeниeтo нa пoлитици и държaвни инcтитуции. Нитo eднo прaвитeлcтвo дoceгa нe пoкaзa вoля дa cмaжe кoрупциятa и бaндитизмa. Cтoтици хиляди бългaри нaпуcнaхa cтрaнaтa, cринa ce рaвнищeтo нa рaждaeмocттa. Cривaт ce цeннocтнaтa ни cиcтeмa, здрaвeoпaзвaнeтo, oбрaзoвaниeтo. Кaтo чe ли ни зaвлaдявa пcихикaтa нa eдин измoрeн нaрoд, кoйтo върви нeудържимo към cвoя зaлeз...", е оценката на Георги Атанасов.
Имa три фaктoрa зa прoмянaтa нa 10 нoeмври 1989-a, по оценката на Георги Атанасов:
Първият − другoмиcлиeтo в бългaрcкoтo oбщecтвo ce пoяви първo в БКП. Втoрият − вce пo-яркитe изяви нa диcидeнтитe, кoитo дeклaрирaхa cвoитe цeли, ocoбeнo прeз прoлeттa нa 1989-a.
И трeтият − рoлятa нa гeoпoлитичecкитe прoцecи. Oщe в нaчaлoтo нa 70-тe гoдини coциaлизмът в Цeнтрaлнa и Изтoчнa Eврoпa вeчe бe зaгубил жизнeнocт.“
По следите на историята преди 31 години
ДЕСЕТИ НОЕМВРИ 1989 година по коридорите на властта
Като обикновено, на 10 ноември 1989-та Тодор Живков става рано, не изневерява на спартанския си начин на живот. Събира на кафе служителите в резиденцията в „Банкя“, където в последните години живее. Съобщава им, че ще подаде оставка на пленума, който започва в 10 часа.
В 9.30 идва да го вземе началникът на УБО ген. Георги Милушев, за да го отведе на заседанието, което се провежда в резиденция "Бояна". В колата пътуват мълчаливо. Живков е умислен.
В асансьора към третия етаж на Дом №1 в „Бояна“, който отива директно в кабинета на Генералния секретар на ЦК на БКП, Живков обяснява на ген. Милушев за решенията на заседанието на Политбюро, взети предишната вечер. Самият Милушев научава в този момент, че Живков си е подал вече оставката пред Политбюро, а пленумът на ЦК на БКП, трябва да я приеме. „Нека дойде по-млад човек, по-енергичен“, казва Живков и допълва: „Ще видим на пленума.“ Не споменава, че е е решено Петър Младенов да го наследи.
Заседанието на пленума на ЦК на БКП започва в 10. 00 часа
Тодор Живков държи едночасова импровизирана реч. С нищо не подсказва, че е готов да подаде оставка - нещо, което е декларирал предишната вечер пред Политбюро. Надява се с речта да завладее пленума, както го е правил години наред. Някои вече се чули за оставката, но повечето членове на ЦК - не.
В обедната почивка Живков се оттегля заедно с медицинската сестра Ани Младенова и ген. Милушев в офис, отделен само за него. Мълчи. Не се докосва до яденето.
След това ляга да почине малко. В последните години Живков има проблеми със съня. Пие дормикум. Крие хапчетата и по джобовете, за всеки случай. В този ден на обяд таблетка му дава Ани Младенова. Все пак успява да поспи около час.
В 15.30 ч. започва втората част на пленума - решителният сблъсък.
По време на почивката Добри Джуров, Петър Младенов, Андрей Луканов, Георги Атанасов водят драматични разговори, притеснени от сутрешната реч на Живков, в която той изобщо не споменава пред пленума, че предишната вечер си е подал оставката пред Политбюро. "Съзаклятниците" решават да действат енергично по време на второто заседание на пленума.
В началото се изказват членове на ЦК, които хвалят Живков.
Водещ на заседанието е Георги Атанасов. Минали са повече от два часа с изказвания.
В един момент на проточилата се дискусия Георги Атанасов дава думата на Димитър Стоянов, който прочита решението на Политбюро от 9 ноември – за приетата оставка.
Живков дава знак на Георги Атанасов, че иска да говори отново, че е подготвил заключителна реч.
Георги Атанасов съобразява, че при това настроение в залата е възможно Живков да произнесе реч, с която да обърне пленума. И отказва да му даде думата.
Нещо повече - веднага поставя на обсъждане въпроса с оставката като съобщава, че тя е дадена предишната вечер пред Политбюро.. От всички постове, включително и като Председател на Държавния съвет.
Живков е шокиран. Именно тогава долната му челюст увисва, очите му блуждаят в огромното учудване, неразбиращ какво става - исторически миг, запечатан от тв камерите. Живков се опитва да каже, че е подал оставка само от партийния пост, но никой не го чува, защото Георги Атанасов не му дава микрофон. В този миг Живков разбира, че най-близките му са го предали.
През това време руският посланик Шарапов и Фьодоров нетърпеливо звънят на ген. Милушев, шефа на УБО. Избран ли е Младенов, питат, човекът, когото лично Горбачов е предложил за наследник на Живков.
Но се налага да чакат.
В залата на пленума тече оживена дискусия. Иван Масларов (1912-1992, главен секретар на Министерството на външната търговия, свекър на Емилия Масларова - б. а.) категорично се обявява срещу Младенов. Предлага за наследник на Живков другаря Лилов.
Думата взема философът акад. Николай Ирибаджаков (1920-2008) и иска да се отложи приемането на оставката.
Георги Атанасов реагира светкавично. Прекратява дискусията. Изказали са се 15 души. Стига!
Дава отново почивка. За допълнителна обработка на участниците в пленума, които са се разделили в мнението си дали Живков трябва да си ходи и дали Петър Младенов е подходящият човек, който да го наследи..
След почивката Георги Атанасов веднага подлага на гласуване оставката на Генералния секретар на ЦК на БКП от всички постове.
Пленумът гласува.
Малко преди 18 ч. оставката на Живков е приета.
От всички постове...
Половин час по-късно ген. Милушев отвежда Тодор Живков в "Бояна".
Ето денят ДЕСЕТИ НОЕМВРИ през погледа на Георги ЙОРДАНОВ, член на ПБ на ЦК на БКП.
Четем стенограмата на този ден в книгата му "Откровения", втората част от трилогията "Притаени мигове".
Публикуваме текста без съкращения.
6.00 ч. Спортни занимания.
7.45 ч. В Министерския съвет. Преса. По информацията до Политбюро за българо-турската среща в Кувейт.
9.45 ч. Бояна. Дом № 1 – за пленума на Централния комитет на БКП..
Николай Жишев ми каза, че идва от срещата на Георги Атанасов и Димитър Стоянов с първите секретари на областните партийни комитети. Присъствал и Продан Стоянов. Информирали ги за снощното заседание на Политбюро.
Попита ме:
- Вие единодушно ли решихте Петър Младенов да замени др. Тодор Живков?“
- Разбира се. По принцип и по традиция всички решения на Политбюро се утвърждават с консенсус на участниците в заседанието.“
Н. Жишев сподели, че решението на Политбюро ги изненадало. Някои от колегите му прибрали предварително подготвените си изказвания в чантите. Уверили Г. Атанасов и Д. Стоянов, че заедно с членовете на ЦК от областите им ще подкрепят решението на Политбюро.
10 ч. Заседание на Централния комитет в пленарната зала на Дом № 1. Присъстват и гости: Постоянното присъствие на БЗНС, поканени отговорни дейци от науката, изкуството, стопанския живот, управлението.
Др. Тодор Живков изнася доклад за по-нататъшното развитие на страната в сегашната сложна политическа обстановка. Докладът му е повторение на тезисите, публикувани на 29 октомври - датата, за която пленумът на ЦК на БКП бе насрочен. Поглежда към писмения текст, но повечето време говори свободно. Мисълта му е ясна. С поведението си не подсказва, че е разстроен или смутен след снощното заседание на Политбюро. На моменти дори се опитва да се шегува.
12.15 ч. Обяви се обедна почивка.
......................
Следващото заседание на пленума ще бъде закрито – само за членове и кандидат- членове на Централния комитет и членовете на Централната контролно-ревизионна комисия.
Обяд в ресторанта на Дом № 2. Небивало оживление… Новината за оставката на др. Тодор Живков вече бе известна на всички.
15.00 ч. Закрито заседание на ЦК на БКП. Георги Атанасов дава думата на Димитър Стоянов, който чете решението на Политбюро от 9 ноември – за приетата оставка на др. Тодор Живков като генерален секретар на ЦК на БКП и предложението др. Петър Младенов да бъде избран за генерален секретар на Централния комитет.
Кратки изказвания в подкрепа на решението на Политбюро направиха Ганчо Ганев – бивш ректор на Академията за обществени науки и социално управление (АОНСУ), Стефан Нинов – председател на Столичния народен съвет, Пантелей Пачов и Минчо Йовчев – първи секретари на областните комитети на БКП в Пловдив и Хасково.
Иван Масларов заяви, че приема оставката на др. Т. Живков. Не познава добре Петър Младенов и предлага да се обсъди и кандидатурата на Александър Лилов.
Академик Николай Ирибаджаков заяви, че поради голямата значимост на длъжността генерален секретар на ЦК заседанието е добре да се отложи, а решението за смяната да се вземе след двайсетина дни – на следващо заседание на Централния комитет. Залата зашумя.
Георги Атанасов обяви 30 минутна почивка и съобщи, че пръв след нея ще говори Лазар Причкапов – първи секретар на Софийския областен партиен комитет.
Край масите, заредени с безалкохолни напитки и плодове – небивало оживени разговори.
При мене дойдоха академиците Ангел Балевски, Георги Джагаров и Пантелей Зарев. Бяха възбудени. Бачо Ангел каза, че „шефът“ (Тодор Живков – б.м.) им предложил някой от тях да се изкаже. „Посочих Жоро (Георги Джагаров). Той смотолеви нещо, но отказа. Зарев мълчеше. Живков ни изгледа и се оттегли, без да каже дума. Сигурно ни се разсърди…“
Заобиколиха ме и други мои приятели. Работниците – герои на социалистическия труд Ради Кузманов, Стефан Рангелов, Константин Джатев, Тенчо Кънев споделиха, че Милко Балев им казал някой от тях да се изкаже от името на работническата класа. Ради Кузманов, към когото гледаха другарите му, отсече: „Вече сме поели по тоя път. Решението на Политбюро трябва да се изпълни“…
След тях акад. Илчо Димитров пък ми сподели, че Гриша Филипов агитира да има изказвания по предложението на Николай Ирибаджаков.
Потърсих Георги Атанасов. Той бе в помощната стая. Заедно с Тодор Живков, Петър Младенов и Йордан Йотов пиеха кафе и спокойно разговаряха. Дадох знак на Георги Атанасов, че трябва да говорим. Тодор Живков ме изгледа с остър, изпитателен поглед.
Георги Атанасов изслуша разказа ми за тревогата на академиците и героите на труда, но нищо не каза…
Ангел Балевски, Пантелей Зарев и Георги Джагаров отново ме намериха. Бяха разтревожени. Джагаров бе развълнуван: „Никакво отлагане на решението! Има опасност да се пролее кръв...“
Илчо Димитров мислеше, че обстановката се усложнява: „Напрежението сред хората продължава да расте…“
Отново потърсих Георги Атанасов. Преценихме, че е добре Лазар Причкапов да предложи изказванията да се прекратят.
Срещнах се с Л. Причкапов. Той не възрази след краткото си изказване да предложи разискванията по решението на Политбюро да приключат. Така и стори.
Георги Атанасов: „Който е съгласен с решението на Политбюро… моля да гласува… Решението се приема.“
Генерал Славчо Трънски и още няколко другари поискаха да говорят, но Георги Атанасов не ги забеляза и даде думата на новоизбрания генерален секретар Петър Младенов.
Петър Младенов благодари за доверието и изказа сърдечна благодарност на Тодор Живков за повече от тридесетилетната му успешна ръководна дейност начело на партията и държавата.
След като Г. Атанасов закри заседанието на ЦК, Продан Стоянов покани Политбюро в кръглата зала за кратко заседание.
Петър Младенов предложи на Тодор Живков да се предостави за обитаване служебна вила в Бояна, лека кола и шофьор, сътрудник, охрана и две лица за здравно и битово обслужване. Сподели, че е правилно пенсията му да бъде равна на заплатата на председател на Държавния съвет и да остане член на Комисията по изменение на Конституцията.
Политбюро прие предложенията на новия генерален секретар на ЦК на БКП без възражения.
Разделихме се с бодро настроение...
20 ч. Телевизия.
21 ч. Класическа музика – CD.
Литература...
-------------------------
ЕДИНАДЕСЕТИ ноември 1989 г. Заседание на Политбюро на ЦК на БКП.
Обсъжда се пенсията на Тодор Живков.
Досега е получавал 2500 лева заплата като генерален сектерар на ЦК на БКП и още 1500 лева като Председател на Държавния съвет.
Младенов предлага пенсията на Живкова да остане колкото е била заплатата му - 2500 лева и никой не възразява.
След това се обсъжда заплатата на новия генерален секретар.
Предлага се да бъде 2500, но Младенов отказва и заявява, че 1500 лева му стигат. В крайна сметка се взима решение заплатата му да бъде 1800 лева.
Разправата
Противно на всички обещания на другарите Тодор Живков остава в резиденцията в Банкя само седмица - до 16-17 ноември. След това започва лашкането му от вила на вила. Първо - във вила „Калина“ в "Бояна". През декември е изолиран. Достъп до него получават само внучката му Евгения Живкова и синът му Владимир.
Започват обиските в домовете на Владимир, на зет му Иван Славков, на Евгения.
По-нататък събитията се развиват с главоломна бързина.
На 18 януари 1990 година Живков е арестуван. През 1992-ра - осъден на 7 години затвор, през 1996-а - оправдан като държавен глава. Срещу него се водят общо пет дела. През 1997-а домашният му арест е заменен с подписка".
------
През 1997-а, 8 години след историческия пленум на Десети ноември 89-та, който преобърна живота в България, ТОДОР ЖИВКОВ ми каза в едно от интервютата, които в годините на неговия арест съм правила:
"Не допусках, че срещу мен ще се завърти машината, за да се роди един гнусен съдебен процес. Повярвах, че ще остана председател на Комисията за промяна на конституцията. Допусках и в това отношение някои съмнения, но онова, което стана с мен, ме шокира. И досега не мога да си обясня поведението и морала на тези „герои”.
Навремето аз дори за миг не помислих да тръгна на разправа нито с Червенков, нито с Югов, макар че открито им се противопоставях.
Не отстъпих от принципите си, не можех да плюя на лицето си.
А моите съдници се отрекоха от всичко.
Ако бяха им поставили задача да се отрекат от майка си и от баща си – щяха да го направят.
И от жените и децата си щяха да се отрекат.
Такова падение!
Онова, което не ми дава покой и най-много ме измъчва, е, че много хора, в това число ръководни кадри, бяха подложени на оскърбително охулване...
... Обвиняваха ме, че като Председател на валутната комисия съм отговорен за изтичането на средства в чужбина. Да, валутният резерв, който аз създадох през 1962-а година, бе под мой контрол, но до 1985-а, когато прехвърлихме комисията към Министерския съвет и тя бе оглавена от Андрей Луканов. Спомням си малко след това при мен дойде Васил Коларов, тогавашният председател на БНБ, и ми каза: „Другарю Живков, похарчени са 500 милиона долара”.
След известно време пак ми каза: „Похарчени са 200 милиона долара”. Така че още преди да бъда освободен от длъжност, от резерва са били изтеглени 700 милиона долара. Оставаха 1 милиард и 300 милиона, които бяха в чуждестранни банки.
Питам сега къде отидоха тези пари?
Още в края на 1988-а започнахме изграждането на фирмена организация. Беше утвърден Указ 56. Аз съм го подписал. Дадохме оборотни средства на фирмите. Всичко, което им бе необходимо за работа, го получиха.
И оттук започна разграбването.
Луканов наредил да се приберат оборотните средства и да се предоставят за създаването на частни банки.
Вложените в чужбина средства също бяха разграбени. (Прав се оказа.) Всичко изчезна, потъна. Окрадоха го разбойници.
Към това трябва да се прибави и ограбването по времето на Филип Димитров, което набра още по-голяма скорост. Бяха ликвидирани контролните функции на държавата, търговските организации, митническите ограничения.
Кое ме мъчи най-много сега?
Хората, които ме заместиха, не си дадоха сметка за последиците (има предвид Петър Младенов и Луканов – б.а.). Държавността е разбита и това трябва да се каже на народа..."
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 !!!?
12:05 10.11.2020
2 CFC
12:09 10.11.2020
3 оставете
12:10 10.11.2020
4 Българка
Как ви звучат тези думи на Т.Живков? Кой окраде милиардите, след като го свалиха от власт на 10.11.1989? Борисов като негов охранител дали знае?
Казваме Т.Живков бил диктатор. Неговият охранител, член на БКП, сикаджия, шофьор на Маджо НАДГРАДИ МНОГО ДИКТАТУРАТА, БЕЗЧИНСТВАНЕТО И ГРАБИТЕЛСТВОТО
Коментиран от #6
12:13 10.11.2020
5 Българина
12:14 10.11.2020
6 Де Факто
До коментар #4 от "Българка":
Коментара се приема С ПЪЛНО ЕДИНОДУШИЕ.12:16 10.11.2020
7 ЦЪЦЪЦЪ
12:27 10.11.2020
8 MGewehr
ОФчарино става излишен и дори им пречи!
12:28 10.11.2020
9 ха ха
Иначе ще докарат от 100 кладенеца вода да ни убеждават,че това е скорошен процес!
12:29 10.11.2020
10 Този коментар е премахнат от модератор.
11 !!!?
12:36 10.11.2020
12 Софиянец
13:01 10.11.2020
13 Бай Тошо крадец
13:04 10.11.2020
14 Стефан
13:13 10.11.2020
15 Къде са парите
13:24 10.11.2020
16 От 10 ноември започна
13:24 10.11.2020
17 no name no face no number
13:26 10.11.2020
18 Ами сега
13:29 10.11.2020
19 Агент на КГБ
13:33 10.11.2020
20 Банкера
Никой журналист няма да може да отговори, първо защото е некомпетентен в тази област, второ, защото е в ущърб на нашите "партньори".
Според действуващата до 1990 година Конституция на страната банковото дело е изключителен монопол на държавата / в Китай това конституционно изискване е в сила и до днес!/. Въпреки това, в края на 1990 г. в нарушение на Конституцията започва регистрацията на частни банки.
През същата 1990 година са отменени редица "лоши" комунистически закони, възпиращи кражбите и се появяват, по препоръка на групата "Ран -Ът", изменения в Конституцията, Наказателния кодекс, ЗЗД и най-вече в Указ 56 на МС и др., отменящи наказателните санкции за тоталния грабеж- Приватизация, в името на "свободата" и "свободния" пазар. Без Закон за банките, се появяват нови банки ,които "в игра без правила" започват спекулации с милиарди...
...раздават над 15 млрд. ам.долара по курс 1:2,02 в лева и долари, т.е. сума, която е над два пъти по-голяма от целия брутен валутен "тодорживковски" външен дълг за 45 години управление на страната. Народните държавни финансови средства - налични, вложени в произведена продукция и като оборотни - само за една година се приватизират от "избраните" и стават частни! С емитираните обигациите по ЗУНК правителството в края на 1993 г. получава за своите държавни 13 милиарда ам.долара, призчислени по курс 1$:2,02лв. сумата от 810 милиона ам.долара по курс 1$:32,5 л
14:11 10.11.2020
21 Банкера
И всичко това под зоркия поглед на новите ни "партньори" в България.
Каква е тази "демокрация","свобода","свободен" пазар, уж раждащ "справедливост"? Това е поръчково унищожаване на един цял народ! Това е "разкостване" на една система за броени месеци! Днес, тридесет години след "сърбането на демократичната попара" можем да кажем: това е национално предателство, опаковано като една огромна "демократична " лъжа!
14:13 10.11.2020
22 Хаджиментов
И oттук зaпoчнa рaзгрaбвaнeтo.
Лукaнoв нaрeдил дa ce прибeрaт oбoрoтнитe cрeдcтвa и дa ce прeдocтaвят зa cъздaвaнeтo нa чacтни бaнки.
Влoжeнитe в чужбинa cрeдcтвa cъщo бяхa рaзгрaбeни. Вcичкo изчeзнa, пoтънa. Oкрaдoхa гo рaзбoйници.
Към тoвa трябвa дa ce прибaви и oгрaбвaнeтo пo врeмeтo нa Филип Димитрoв, кoeтo нaбрa oщe пo-гoлямa cкoрocт. Бяхa ликвидирaни кoнтрoлнитe функции нa държaвaтa, търгoвcкитe oргaнизaции, митничecкитe oгрaничeния.
"Хoрaтa, кoитo мe зaмecтихa, нe cи дaдoхa cмeткa зa пocлeдицитe (имa прeдвид Пeтър Млaдeнoв и Лукaнoв – б.a.). Държaвнocттa e рaзбитa и тoвa трябвa дa ce кaжe нa нaрoдa..."
Живков си го казва просто и ясно още през 90-те години на миналия век. Още до 1988 са изчезнали 700 милиона долара, а после и още. Всичко това отива в назначените за бизнесмени, милионери и олигарси.
В сравнение с тези пладнешки хайдуци ограбили България ББ е като пионерче.
Коментиран от #26
18:43 10.11.2020
23 ВОЖДА
21:27 10.11.2020
24 Пешо
00:09 11.11.2020
25 Капиталист
Коментиран от #30
09:21 11.11.2020
26 Капиталист
До коментар #22 от "Хаджиментов":
Можеш ли да посочиш къде Живков казва през 90-те години на миналия век, че още през 1988 са изчезнали 700 милиона долара?Щото това нешо съм го пропуснал.
Коментиран от #27
09:22 11.11.2020
27 Хаджиментов
До коментар #26 от "Капиталист":
Валерия Велева:"Прeз 1997-a, 8 гoдини cлeд иcтoричecкия плeнум нa Дeceти нoeмври 89-тa, кoйтo прeoбърнa живoтa в Бългaрия, ТOДOР ЖИВКOВ ми кaзa в eднo oт интeрвютaтa, кoитo в гoдинитe нa нeгoвия aрecт cъм прaвилa:
..............
..............
... Oбвинявaхa мe, чe кaтo Прeдceдaтeл нa вaлутнaтa кoмиcия cъм oтгoвoрeн зa изтичaнeтo нa cрeдcтвa в чужбинa. Дa, вaлутният рeзeрв, кoйтo aз cъздaдoх прeз 1962-a гoдинa, бe пoд мoй кoнтрoл, нo дo 1985-a, кoгaтo прeхвърлихмe кoмиcиятa към Миниcтeрcкия cъвeт и тя бe oглaвeнa oт Aндрeй Лукaнoв. Cпoмням cи мaлкo cлeд тoвa при мeн дoйдe Вacил Кoлaрoв, тoгaвaшният прeдceдaтeл нa БНБ, и ми кaзa: „Другaрю Живкoв, пoхaрчeни ca 500 милиoнa дoлaрa”.
Cлeд извecтнo врeмe пaк ми кaзa: „Пoхaрчeни ca 200 милиoнa дoлaрa”. Тaкa чe oщe прeди дa бъдa ocвoбoдeн oт длъжнocт, oт рeзeрвa ca били изтeглeни 700 милиoнa дoлaрa. Ocтaвaхa 1 милиaрд и 300 милиoнa, кoитo бяхa в чуждecтрaнни бaнки.
Питaм ceгa къдe oтидoхa тeзи пaри?
Oщe в крaя нa 1988-a зaпoчнaхмe изгрaждaнeтo нa фирмeнa oргaнизaция. Бeшe утвърдeн Укaз 56. Aз cъм гo пoдпиcaл. Дaдoхмe oбoрoтни cрeдcтвa нa фирмитe. Вcичкo, кoeтo им бe нeoбхoдимo зa рaбoтa, гo пoлучихa.
И oттук зaпoчнa рaзгрaбвaнeтo."
Коментиран от #28
10:53 11.11.2020
28 Бай Стойчо
До коментар #27 от "Хаджиментов":
"Обвиняваха ме, че като Председател на валутната комисия съм отговорен за изтичането на средства в чужбина. Да, валутният резерв, който аз създадох през 1962-а година, бе под мой контрол, но до 1985-а, когато прехвърлихме комисията към Министерския съвет и тя бе оглавена от Андрей Луканов. Спомням си малко след това при мен дойде Васил Коларов, тогавашният председател на БНБ, и ми каза: „Другарю Живков, похарчени са 500 милиона долара”.След известно време пак ми каза: „Похарчени са 200 милиона долара”. Така че още преди да бъда освободен от длъжност, от резерва са били изтеглени 700 милиона долара."
--------
Точно така, още преди 1989 стотици милиони изчезват когато идва Луканов, а след 1989 когато американците стъпват на българска земя той покани 22-мата специалисти от Фондацията на националната камара на САЩ, начело с Ричард Ран и Роналд Ът в България, и те с охота приеха точно с него да работят.
Толкова ли е сложно да съберете две и две, и разберете защо нарочно се фалира страната ни??
Коментиран от #29
12:10 11.11.2020
29 Хаджиментов
До коментар #28 от "Бай Стойчо":
Много елементарно е да събираш 2 и 2.Нещата са по-сложни и включват:
- Още в средата на 80-те на миналия век много верни на БКП и ДС хора бяха насочени да учат финансови и икономически специалности. Също така много "перспективни" младежи бяха изпратени на Запад да учат и работят, т.е. да се внедряват и да усвояват западните знания за финанси и мениджмънт.
- частни банки бяха тайно открити още преди 1989г за да се улесни трансфера на откраднати и мръсни пари. ТЖ също го споменава. За да оперират и със Запада, те трябва да имат капитал от милиони.
- куфарчетата с пари на назначените за милионери
- начален капитал (много по-голям от куфарчетата) на фирми и частни банки в България. Например Мултигруп още в началото на 90-те притежаваше огромен брой предприятия не само в България, но и в други държави. Историята на И. Павлов, че рязал бракувани подводници за скраб и е събрал парите е точно толкова вярна, колкото тази на Е. Кюлев, че с едно безплатно вестниче и фирмичка за недвижими имоти е събрал капитала за банката си. Т.е. пълна измишльотина.
Коментиран от #31
12:56 11.11.2020
30 Този коментар е премахнат от модератор.
31 Бай Стойчо
До коментар #29 от "Хаджиментов":
Отклоняваш темата. Видно е, че при Луканов започват да изчезват стотици милиони долари.А Лукaнoв бe oбявeн зa "Дeмoкрaт № 1" oт aмeрикaнцитe, и тoгaвaшния aмeрикaнcки пocлaник Coл Пoлaнcки кaзa, чe глaвният aнтикoмуниcт, c кoйтo щe прoдължaт дa cи cътрудничaт, ce кaзвa Aндрeй Лукaнoв.
Лукaнoв пoкaни 22-мaтa cпeциaлиcти oт Фoндaциятa нa нaциoнaлнaтa кaмaрa нa CAЩ, нaчeлo c Ричaрд Рaн и Рoнaлд Ът в Бългaрия.
Кoгaтo (1990) бългaрcкaтa дeлeгaция e в Западна Европа, зa дa търcи крeдити и да отсрочи плащанията си рaзбирa, чe Бългaрия oбявявa мoрaтoриум и нямa дa cи плaщa дългa cи. Изнeнaдa е огромна, cтaвa яcнo, чe рeшeниeтo e eднoличнo нa Лукaнoв, без гласуване в парламента. Oбявявaнeтo нa мoрaтoриумa нa прaктикa cпря дeйнocттa нa търгoвcкитe бaнки и cринa икoнoмикaтa.
Луканов в началото на 90-те даде интервю пред анадолската агенция, в което “признава” наличието на турско национално малцинство в България. В ущърб на комунистите, които гонеха турците до 1989.
Луканов пусна Сорос в България, който изгради всичките си структури у нас по негово време - освободи го да не плаща данъци в България...
И не ми казвай, че е много елементарно е да събираш 2 и 2, след като не можеш, или не искаш. От ясно по-ясно е, за чий интереси е работил вербувания Луканов.
Коментиран от #32
14:05 11.11.2020
32 Хаджиментов
До коментар #31 от "Бай Стойчо":
Погледни кой управлява и в кой са парите и ще разбереш кой за какви интереси е работил тогава.Колкото дао обвързването със САЩ - след рухването на СССР, Варшавският договор и СИВ ние останахме без защита, без суровини, материали и енергия и без пазари. СССР/Русия ни захвърли и тръгна да спасява себе си и трябваше някой да ни подаде ръка. Между другото, по-късно щатите помагаха и на Русия. Луканов си беше агент на Кремъл, но си работеше и за собствена сметка - с американците, а може би и с други.
Накратко е това.
14:21 11.11.2020
33 безпартиен
11:39 12.11.2020