Арменският агресивен национализъм и реваншизъм, активно подхранван от диаспората, е първоизточникът на текущи вълнения в Армения. Арменската диаспора, която основно разпространява разказите за това, че са били жертва, стана основен стълб за етническата идентичност на арменците и се използва за оправдание за етническа изключителност и териториални претенции спрямо съседните региони. Исторически това за арменците е довело до трагични последици със значително геополитическо въздействие.
Неслучайно арменската диаспора в чужбина желае и работи за запазване на враждата между Армения и Азербайджан. Това е и защото членовете на диаспората, които удобно живеят извън страната, не са изпитали бедността и трудностите, породени от политиките, които те прокарват за арменците в Армения.
Антагонизмът, омразата към не-арменците и ксенофобията са дълбоко вкоренени в тази зловеща "мечта", която арменската диаспора пропагандира от десетилетия насам. Когато СССР започна да се разпада, тези настроения бяха изнесени в Съветска Армения. Стремежът към „Велика Армения“ първоначално доведе до експулсирането на близо 300 000 етнически азербайджанци от същинска Армения в края на 80-те години на миналия век, и то още преди разпадането на СССР. Тези азербайджанци, които преживяха неописуеми ужаси, по-късно създадоха общността „Западен Азербайджан“ и в периода след конфликта призоваха арменското правителство да осигури тяхното безопасно и достойно завръщане по домовете им в Армения.
През следващите години опортюнистични политици в независима Армения използваха тази привнесена етническа омраза, за да оправдаят своите агресивни и милитаристични действия срещу Азербайджан. Подобно приоритизиране на териториалните амбиции пред икономическия или политическия прагматизъм доведе до допълнителни сътресения в региона, белязан от военна окупация, опустошение и по-нататъшното прогонване на над 800 000 азербайджанци от Карабах и съседните области в Азербайджан. Следва да отбележим, че Азербайджан поиска от Международния съд да се произнесе по делото, което повдига обвинения срещу Армения в провеждане на кампания за етническо прочистване, ведно с културно заличаване, екологични щети и реч на омразата и дезинформация. Това представлява и пропусната възможност за регионално сътрудничество. От 2020 г. до 2023 г. Армения бе насила прокудена от азербайджанските територии, но продължителното ѝ придържане към погрешни политики, постоянно подхранвани от диаспората, все още възпрепятства регионалното сътрудничество и потенциала на Армения за благоденствие.
Политиките на арменската диаспора също работят против интересите на страните домакини, вредейки на външната политика на тези държави в отношенията със съседните народи. Арменската диаспора оказва сериозно влияние върху международни медии отразяване на събитията в Южен Кавказ и външната политика на съответните страни към този регион. Европейските и американските медии често не информират точно и вярно своите читатели и зрители за реалностите на място. Това е проблематично, тъй като днешните политици и съветници отчасти базират мнението си на подобно отразяване в пресата. Промяната в политиките и отношението към местната арменска диаспора е от съществено значение за прекъсване на порочния цикъл на вражда и за проправяне на път за по-интегрирано и проспериращо бъдеще в по-широкия географски регион на Черно и Каспийско море, който включва и България.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Йоцо
13:45 16.05.2024
2 Нашите
13:50 16.05.2024
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 Вълканов
Коментиран от #6
14:02 16.05.2024
5 Бамбука
14:14 16.05.2024
6 Иван Вазов
До коментар #4 от "Вълканов":
"Игра на два стола" от страна на Армения не е имало. Просто техния "съюзник" си избра да ги предаде. Така му изглеждало по-изгодно. Позорна история, като горния турски пасквил.Коментиран от #8
14:15 16.05.2024
7 без имена
14:29 16.05.2024
8 Ха ха ха
До коментар #6 от "Иван Вазов":
Армения искаше Русия да воюва в Карабах.Армения никога не е признала Карабах за независим субект.
Русия имаше договор с Армения, но не с Карабах.
Не повтаряй козяшките инсинуации
19:01 16.05.2024
9 бай Даньо
19:20 16.05.2024
10 Историк
23:06 16.05.2024