Коментар на Емилия Милчева:
В България горят 240 пожара*, но 240‑те народни представители излизат в летен отпуск от 1 август. Пушекът от горящите къщи, ниви, гори не стига до жълтите павета. Безводието, в което, по данни на Зелено движение, живеят над 151 000 души в 88 общини, също не тревожи Народното събрание.
Вместо да преразгледат и реформират звената, които отговарят за бедствия и аварии, и да преосмислят тяхното място и капацитет в контекста на острите климатични предизвикателства, депутати разказват от трибуната цинични историйки за разходка на партиен лидер и влогърка до Гърция. Те се оказват фейк, затова пък успешно пожълтяват политическия дебат и го принизяват до воайорство в социалните мрежи.
Политика на "пожарогасител"
Политическият дневен ред отново се разминава с проблемите на гражданите. Партиите са се разделили на лагери коя чий вот на недоверие да подкрепи, а също и във възгледите си за антикорупционната комисия и нейното бъдеще - да я бъде ли или не, за тях това е "висока политика", защото осигурява дългосрочно влияние. Тази тема е важна и от имиджова гледна точка, тя е медийно атрактивна и може да бъде използвана за атака срещу опонентите или за демонстриране на антикорупционна позиция.
Но част от хората искат да бъде намерено трайно решение на дългогодишни проблеми. За лош късмет, те не живеят в големите градове, а в малки населени места и политиците са калкулирали, че няма да спечелят големи дивиденти от "селските пожари".
Проблемът обаче отдавна не е само в пожарите, а в управлението на кризи. Честите избори и липсата на устойчиво управление водят до политика в стил "пожарогасител" - политиците развиват визия на къртици, като мислят в рамките на месеци, а не години. Теми като бедствия, климатична устойчивост или водоснабдяване изискват реформи и дългосрочни инвестиции, които политиците избягват.
Празни обещания
В България съществува Национална стратегия за адаптация към климата и план за действие, но липсват… действия, типично по български. А температурите се покачват - службата за изменение на климата "Коперник" отчете лятото на 2024 година като най-топлото в историята на Земята и най-горещото в Европа. Температурите са били с над 1.54 градуса над средносрочната средна стойност за периода 1991-2020 и са били рекорда от 2022. Тазгодишното лято може и да постави нови рекорди - и още пожари.
Преди 13 месеца, по време на служебния кабинет на Димитър Главчев, Народното събрание гласува решение за предприемане на мерки за ликвидиране на пожарите, като задължи правителството да планира и финансира специализирана летателна техника за гасене на пожари за нуждите на МВР.
МВР предпочете да пусне обществени поръчки за икони срещу пътните катастрофи (по-късно спряна заради скандала) и за автомобили и боди камери, които парламентът така и не направи задължителни, но пък стойността е внушителните 200 милиона лева. Въпреки че през февруари т.г. военният министър Ангел Запрянов обеща военновъздушните сили (ВВС) да разполагат с удвоен капацитет за гасене на пожари тази година, пак два хеликоптера поливат с вода, както и миналото лято. Иначе България поддържа общо три - два "Кугър"-а и един Ми-17, и нито един от тях не е специализиран.
Оперативният капацитет за справяне с бедствия остава силно ограничен и затова е задействан Механизмът на ЕС за гражданска защита, по линия на който пристигат четири хеликоптера от Чехия, Словакия, Унгария и Франция и два самолета от Швеция, за да гасят българските пожари. "Колко от депутатите ще се сетят, че България изгаря и че без авиозвено за борба с пожарите няма да мине?", запита във Facebook бившият заместник-министър на екологията Тома Белев.
Но освен авиозвеното, необходима е и друга техника, а защо не и институция. По данни на WWF-България, Гърция разполага с 90 самолета и хеликоптера за гасене на пожари, както и със стотици нови превозни средства за противопожарната служба. Към 2024 в страната има около 14 100 пожарникари, допълнителни 2500 се наемат за летния сезон и разполага с около 4100 доброволци. Пожарникарите в България са около 6500 според ΕUROSTAT, а доброволците - под 300.
Съществува концепция на ВВС за развитие на способностите за гасене на пожари от въздуха, в която се предлага закупуване на 2-3 самолета "Спартан" със системи за гасене на пожари с капацитет 7950 л. Но за 2025 не са планирани средства в бюджета на МО - нито за самолетите, нито за дронове, които да дават информация за обхвата на пожарите.
Според проучване на WWF Турция разполага с общо 776 пожаронаблюдателни кули, които са част от системата за ранно откриване и оповестяване. В постоянна готовност са 26 самолета, 14 дрона и 105 хеликоптера. Използва се и метеорологична система за ранно предупреждение, която генерира тридневни карти за риска от пожари на базата на данни за вятъра, температурата и влажността.
Президентът "жъне" рейтинг
Държавният глава Румен Радев не пропусна да се вклини, за да покаже съпричастност с проблемите при посрещането на чуждестранната летателна техника в помощ на България на летището в Пловдив. Така той отново се позиционира срещу сегашните политически елити, които не се справят, подчертавайки, че е критично необходимо да има навременна информация за възникването на пожарите, още самолети и автомобили за гасене. "Призовавам управляващите да се излезе от режим на говорене за хората, а да се направи нещо за хората. Не само с пожарогасенето, но и с водоснабдяването."
Но депутатите се отчитат с по някой въпрос по време на парламентарния контрол, колкото за пред избирателния си район. МВР се е фокусирало върху смъртта по пътя, а пожарите ще си минат, като свърши лятото. Но статистиката показва сериозен ръст - от 222 през 2010 почти се утрояват още на следващата, за да стигнат средно 474 за изследваните от WWF 15 години.
Затова и онези, които слушат говоренето на президента, кимат в знак на съгласие. "Високата" политика трудно среща "ниските" проблеми - а помежду им пепел.
*По данни на премиера Росен Желязков
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Мислител
Огромни пари за стари самолети? - има!
Няма да купувате евтин газ от Русия, за да им накривите на шапката! - вашите помисли са заповед за нас!
Огромни пари за закупуване на старо непотребно оръжие от другия край на света? - изведнъж се намериха!
5% от БВП за въоръжаване? - намагнитените казват Да!
Ще си подарявате златото! - марионетките казват Да!
Ще си закриете "Южен поток"! - yes!
Ще купите 2 нови реактора на десет пъти по-скъпа цена! - на господарите не се отказва!
Ще се откажете от лева, за да гепим борда и го вложим в оная бандеровска каца без дъно! - няма проблем, както заповядате!
За награда ви разрешаваме да теглите 6 милиарда заем и си го раздадете помежду си, между Тикви и Прасета, Фараони, Перфектни Продажници, Циркови шоу мени, ЛГБТ демократи и фалшиви комунисти.
А заемът ще го плащат онези 70% които от инат и простотия не отидоха да гласуват.
Живееха по тези географски места навремето смели хора, които воюваха на 3 фронта и побеждаваха. Сегашните марионетки? - на трима господари лъскат бастуня и им благодарят с мазна усмивка, че им е разрешено да го докоснат!
Време е за Възраждане!!!
Коментиран от #8
21:03 28.07.2025
2 Боко пожарникара
21:05 28.07.2025
3 Росен Желязков
Коментиран от #15
21:05 28.07.2025
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Мими
21:07 28.07.2025
6 1488
21:08 28.07.2025
7 гост
21:09 28.07.2025
8 Този коментар е премахнат от модератор.
9 1337
пий си хапчетата бе0лигуфрен
21:09 28.07.2025
10 Да,бе
21:10 28.07.2025
11 селяк
21:12 28.07.2025
12 Глиган
21:15 28.07.2025
13 На Черно море много е добре
21:16 28.07.2025
14 Този коментар е премахнат от модератор.
15 БЕЗ МАЙТАП
До коментар #3 от "Росен Желязков":
СЛАВА УКРАЙНА- СЛАВА РУСИЯ -.СЛАВА БЪЛГАРИЯ-СЛАВА ПРОПАГАНДАТА-да му мисли народа.21:20 28.07.2025
16 Цвете
21:25 28.07.2025
17 КОСТИН
21:26 28.07.2025
18 Цвете
21:27 28.07.2025
19 Цвете
21:27 28.07.2025
20 Абе
21:49 28.07.2025
21 Гечко
Коментиран от #22
21:49 28.07.2025
22 Македонец
До коментар #21 от "Гечко":
Плюй не на нас, а на огъня, белким изгасне.Навремето Русия пращаше безплатно самолети и гасяха безпроблемно.
22:03 28.07.2025
23 Депутатско кюфте
22:08 28.07.2025
24 Този коментар е премахнат от модератор.
25 РИТОРИЧНО
УКРАЙНА ТРИ ГОДИНИ ГОРИ
И ВИНАГИ НА МЯСТО ИМА
И ПОЖАРНИ И ЛИНЕЙКИ ГР.ЗАЩИТА
А ТУК ЗА ДВАЙСЕ КИРПИЧА
„СМОГ ОН ДЪ УОТЪР” ОРЕВАХА ЦЯЛ ЕС..!!!!!!
22:31 28.07.2025
26 Гост
22:33 28.07.2025
27 Супер!
22:37 28.07.2025
28 Факт
Коментиран от #30
22:52 28.07.2025
29 Диверсия
Не депутатите ръководят държавата а правителството!
Коментиран от #34
23:00 28.07.2025
30 Този коментар е премахнат от модератор.
31 Социалистка
Изгоря много гора сигурно и къщи .Аз живея в Кресна Няма да спим ,никой не гаси -нощ е .Ненавиждам дебили ,на които не им пука .Дано Бог им го върне Моя Пирин гори ,най красивата планина Плача
23:11 28.07.2025
32 Дибилян Пейфски
00:56 29.07.2025
33 DW дежурните Лъжци и маниполатори!!
06:28 29.07.2025
34 ганю
До коментар #29 от "Диверсия":
Решението е следнотоот 240 депутата да станат 100 и то нови
а тези 240 в Затвора.Радев да свика военен трибунал е нужно
Тогава ке се оправите иначе нема
06:14 27.08.2025