Много може да се говори за подобряване на облика на съда, но реалните ефективни способи са малко. С тези думи председателят на Върховния административен съд (ВАС) Георги Колев откри дискусия посветена на Комуникационната стратегия на ВАС и на предложения за подобряване облика на съда сред широката общественост във връзка с изпълнение на проект „Повишаване на прозрачността и ефективността в работата на ВАС“, финансиран по Оперативна програма „Административен капацитет“.
Ръководителят на проекта Александър Николов очерта неговите приоритети, като подчерта, че непосредствената му цел е качественото и бързо правораздаване.
На срещата, в присъствието на съдии, представители на неправителствени организации и медии, бяха представени резултатите от проучени европейски практики, както и проведени анкетни проучвания сред съдии и представители на медиите за публичния образ на ВАС.
Проучването показва, че във водещите европейски страни административното правораздаване ефективно се превръща в електронно, като в Германия, например, е предвидено след 2020 г. хартиеният формат на делата да остане в историята.
Присъстващите се обединиха около мнението, че е необходимо да бъде повишена правната култура на гражданите. Така мислят и две трети от анкетираните съдии.
Съдия Нели Куцкова разказа за полезния опит на Съюза на съдиите в България с ученици. По думите й това е един ефективен начин да се повиши правната грамотност на гражданите, а децата са били истински заинтересовани от работата на правосъдната система. Съдия Куцкова каза още, че една от причините прокуратурата в България да е по-чуваема сред обществеността е фактът, че говорителите й са прокурори и те по-добре обясняват работата на институцията в която работят. Би могло да се помисли, на доброволен принцип, разбира се, административните съдии да имат подобни говорители, избрани сред самите тях, предложи тя.
В хода на дискусията беше разказан и немският опит. В Германия административните съдии са говорители на ротационен принцип, като се сменят на три месеца. Присъстващите на дискусията съдии обаче изразиха умерен скептицизъм по отношението на въвеждането на подобна мярка у нас.
Съдия Владислав Славов, който беше първия председател на ВАС след възстановяването му преди 16 години, се изказа критично по отношение на въвеждането на софтуер в институцията. Той припомни, че още през 1998 г. е въведен работещият софтуер на съда и че ВАС е сред пионерите в електронното управление. По-късно, по думите му, работата в това отношение не е вървяла с необходимите темпове. Съдия Славов разказа още, че принципът за случайно разпределение на делата е въведен първо във ВАС още през 2002 г., а работещият по това време програмист дори не е взел пари за това допълнение към софтуера. За сравнение, в момента, в различните съдилища има 6 софтуерни продукта за случайно разпределение на делата, които струват милиони левове. И въпреки това спрямо тях има много обосновани критики.
Съдията от ВАС Лозан Панов посочи, че причините за забавянето на електронното правосъдие са много. По думите му то изключително много ще улесни съдиите, но при всички случаи въвеждането му ще е поетапно и ще е необходимо време. Панов коментира и въвеждането на Централен административен съд, като посочи, че е необходимо обществеността да бъде информирана за необходимостта от подобна институция, която, важно е да се знае, няма да наруши двуинстанционността на административното производство.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА