Днес, 2 юни, една от най-ярките фигури на българския шахмат – Нургюл Салимова – отбелязва своя 23-ти рожден ден. Родена през 2003 година в малкото село Крепча, област Търговище, Салимова се превърна в символ на упоритост, талант и вдъхновение за младите шахматисти у нас и по света.
Още от ранна възраст Нургюл демонстрира изключителни умения на шахматната дъска. С времето тя се утвърди като международен майстор (IM) и гросмайстор за жени (WGM), а нейните успехи я нареждат сред най-успешните български шахматистки в историята.
Тя има впечатляващи постижения на международната сцена:
- Сребро от Световната купа (2023)
- Европейска шампионка с националния отбор (2023)
- Триумф в Grand Prix Букурещ (2026)
- Участие в Турнира на претендентките (2024)
Към момента Нургюл Салимова продължава да впечатлява с изявите си на Европейското индивидуално първенство за жени, където се намира сред първите 20 в класирането. С всяка изминала партия тя доказва, че бъдещето на българския шахмат е в сигурни ръце
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Хайдеее
Момичето се състезава все още за България!
Коментиран от #4, #7, #8
13:45 02.06.2026
2 29,05,1989
Коментиран от #10
13:46 02.06.2026
3 Сюpгюнoглy Мехмедов
13:46 02.06.2026
4 Почвам
До коментар #1 от "Хайдеее":
То и оня пигмей щангиста се състезаваше за НРБ, ама после си отиде в турцияКоментиран от #9
13:47 02.06.2026
5 ДрайвингПлежър
Ето една българка с която аз лично се гордея - не с разни друсащи се (във всичките му значения) бангаранги!
Коментиран от #19
13:47 02.06.2026
6 Перо
13:48 02.06.2026
7 Чакай да се освестят малко
До коментар #1 от "Хайдеее":
Сега треперят от злоба и яд и не уцелват буквите. Да е живо и здраво момето и дълго да ни радва!!!13:48 02.06.2026
8 Този коментар е премахнат от модератор.
9 Хайдеее
До коментар #4 от "Почвам":
А знаеш ли защо?Или ти си далече от тия неща?
Коментиран от #12
13:50 02.06.2026
10 Този коментар е премахнат от модератор.
11 Поглеждаж Нургюл, поглеждаш и Емили тро
13:52 02.06.2026
12 Този коментар е премахнат от модератор.
13 На теб
До коментар #10 от "20.05.1453":
колко пъти ти сменихме името, кьопек въшлив? аз 1453 не я помня, ама помня 89та как виехте като чакали. Всички да отивате при туркиянКоментиран от #21, #30
13:54 02.06.2026
14 Този коментар е премахнат от модератор.
15 Няма такъв град
До коментар #10 от "20.05.1453":
Какъв Истанбул?!? Имаш предвид - Константинопол?!?13:56 02.06.2026
16 Ботев
Коментиран от #25
13:57 02.06.2026
17 Кога заминеш и ти за монголските степи
До коментар #12 от "Знам":
От дето си се довлякло ма. нго тогава и аз🤣🤣🤣13:58 02.06.2026
18 Трол
14:00 02.06.2026
19 Този коментар е премахнат от модератор.
20 Този коментар е премахнат от модератор.
21 Аз името си го върнах
До коментар #13 от "На теб":
Ама ти още сънуваш константинопол🤣🤣🤣🤣🤣14:03 02.06.2026
22 Този коментар е премахнат от модератор.
23 Юлия
14:14 02.06.2026
24 Този коментар е премахнат от модератор.
25 Оруел - 1984
До коментар #16 от "Ботев":
Но кълни, майко, проклинай,тъз чумна красна робия,
дето и млади и стари прокуди,
по тъз тежка чужбина.
15:41 02.06.2026
26 Този коментар е премахнат от модератор.
27 сюргил
16:37 02.06.2026
28 Този коментар е премахнат от модератор.
29 ОнябайзъБ
18:41 02.06.2026
30 Този коментар е премахнат от модератор.