• евроволей 2011-
  • полша

„Лъвовете” победиха с 3:1 настоящия еврошампион

България надви Полша и продължава на Евроволей - 1

Волейболистите на България победиха европейския шампион Полша с 3:1 гейма и така си осигуриха участие в следващата фаза на Евроволей. След вчерашното поражение от Словакия и загубен първи гейм днес, „лъвовете” се съвзеха и надвиха полския отбор. – 19:25, 25:22, 25:22, 25:23 - в много оспорван мач. Това бе достатъчно, за да продължим напред в турнира, от чието предишно издание си тръгнахме с бронзов медал.

Срещата тръгна равностойно, но в средата на гейма поляците направиха разлика от 6 точки – 8:14, което принуди Радостин Стойчев да поиска прекъсване. С няколко грешни отигравания се отличи Тодор Алексиев, а противниците ни показаха изключителна защита и перфектно посрещане. Първото техническо прекъсване дойде при резултат от 10:16, а Стойчев отново спря играта при 20:13. Промяна не последва и поляците взеха гейма с 19:25. Съперниците ни направиха осем блокади срещу две за българския тим.

Във втория гейм българите започнаха по-уверено и дръпнаха с 8:4. Поляците не се дадоха, поеха инициативата и изравниха с мощна серия от сервизи на Кубиак – 12:12. А след това бързо поведоха – 13:16. Българите отговориха с атаки на Матей Казийски. В края на гейма резултатът стана 22:22, след което българите направиха три точки и взеха гейма. В игра успешно се включи Цветан Соколов, който замени капитана Владо Николов.

Третият гейм започна с аут на Бартош Курек, а България поведе с 8:6. Полският треньор Андреа Анастази прекъсна играта при 13:9, след като на сервиз бе Виктор Йосифов. Именно силният му начален удар даде възможност за контраатаки на „лъвовете”. Втората пауза дойде при аванс за нашите- 16:12, българите продължиха с натиска – 20:14. Радо Стойчев поиска прекъсване след серия на поляците, които смъкнаха пасива си на три точки – 23:20. Нашите взеха гейма с 25:22 след завършваща атака на Тодор Алексиев.

Българите продължиха да мачкат в четвъртия гейм и бързо поведоха с 8:2. Матей Казийски заби няколко мощни атаки, включително и срещу тройни блокади. Поляците не се предадоха, заложиха на рисков сервиз и смъкнаха пасива си- 11:7, а след това до 13:11. Втората техническа пауза дойде при разлика от три точки – 16:13. Поляците тръгнаха на риск и успяха да стопят пасива до точка – 21:20. Радо Стойчев взе прекъсване, когато серия от мощни начални удари забиваше Кубиак. Това даде резултат и той сбърка – 22:20. Поляците изравниха, след като Тодор Алексиев не можа да завърши успешно атака. Курек направи грешка и така стигнахме до мачбол. Преди развръзката и Анастази взе прекъсване, а след него Грушка заби. Въпреки усилията, "Дружина полска" не успя да наддее  и загуби гейма – 25:23 за нас.

Срещата се игра пред около 6000 полски зрители, но и родната подкрепа не успя да помогне на съперниците ни.

Утре България среща Германия, която инкасира две загуби.