• голям шлем-
  • ролан гарос

Сърбинът обърна Анди Мъри на финала и постигна Шлем

Джокович отново записа името си в историята - 1

Новак Джокович спечели „Ролан Гарос“ за първи път в кариерата си, след като на финала се наложи над Анди Мъри след обрат с 3:6, 6:1, 6:2, 6:4.

С този успех Джокович постигна нещо, което не се беше случвало в мъжкия тенис от Род Лейвър през 1969 г. - спечели последователно четирите турнира от Големия шлем. Сърбинът в момента е актуален шампион от „Уимбълдън“, Ю Ес Оупън, Аустрелиън Оупън и „Ролан Гарос“.

Освен това Ноле стана едва осмият тенисист в историята, спечелил и четирите турнира от Шлема. Останалите са Фред Пери, Дон Бъдж, Род Лейвър, Рой Емерсън, Андре Агаси, Роджър Федерер и Рафаел Надал.

Анди Мъри от своя страна не успя в опита си да стане първият британски тенисист, триумфирал на „Ролан Гарос“ след Фред Пери през 1935 година.

Първи сет
Двубоят започна добре за Джокович, който още в първия гейм проби Мъри на нула. Британецът обаче възстанови равенство след брейк още в следващия гейм. Мъри спечели четири поредни точки и поведе с 4:1, като този аванс му позволи да вземе първата част с 6:3.

Втори сет
Новак Джокович отговори на предизвикателството и след три поредни гейма поведе с 3:0 във втория сет. До края на частта сърбинът позволи на Анди Мъри да вземе само един гейм, а с втория си пробив в сета и последвалия спечелен собствен сервис гейм Ноле изравни резултата в мача.

Трети сет
Тази част също протече под диктовката на Джокович. Сърбинът проби подаването на Мъри в третия и петия гейм, като затвърди брейковете при собствен сервис. Това му позволи да вземе аванс от четири точки, които не изтърва до края. Ноле спечели сета, въпреки че британецът отрази два сетпоинта.

Четвърти сет
Джокерът започна и тази част с пробив в сервиса на Мъри, а след това направи още един брейк и поведе с 5:2. Шотландецът веднага върна пробива и спечели подаването си, за да намали изоставането си на 4:5. Дкокович обаче демонстрира класата си и стигна до успеха в сета и мача, въпреки че Анди Мъри успя да отрази два мачбола.