3 Юли, 2016 21:38, обновена 4 Юли, 2016 00:09 4 621 1

• евро 2016

Петлите победиха силния тим на северняците в голово шоу на Стад дьо Франс

Исландската приказка свърши, Франция се скъса да бележи - 1
Снимки: БТА/АР

Франция се класира на 1/2-финалите на Евро 2016, побеждавайки с категоричното 5:2 Исландия в голов трилър на "Стад дьо Франс".

Домакините влязоха в срещата в ролята на изявен фаворит и оправдаха очакванията на всички рано-рано. В 13-ата минута Оливие Жиру откри със силен диагонален изстрел от малък ъгъл, а седем по-късно Пол Погба удвои с глава след центриране от корнер. В края на първата част "петлите" нанизаха още два гола, дело на Димитри Пайе и Антоан Гризман.

Въпреки огромния пасив, Исландия показа характерния си "боен" дух и не се отказа. Колбейн Сигтурсон върна едно попадение за тима на Ларк Лагербак в 56-ата минута преди Жиру да накаже нова груба грешка в отбраната на северняците за 5:1. Дори и в този момент Исландия игра агресивно, макар да оставяше куп пространства за французите в оголената си защита. Ново почетно попадение добави Биркир Бярнасон в 84-ата минута. Сякаш пет минути преди края "викингите" все още вярваха, че могат да постигнат немислим обрат. Те заслужиха всички аплодисменти, но чудото, разбира се, не се случи.

Така "петлите" си осигуриха място в битката към финала, където ги чака отборът на Германия. Вчера "Бундестима" надигра драматично Италия със 7:6 след изпълнение на дузпи (в редовното време и продълженията 1:1).

Франция - Исландия минута по минута:

1' - Начало на срещата! Свободен удар в полза на Франция след само 30 секунди игра. Топката бе изсипана в наказателното поле на исландците, но Пол Погба извърши нарушение срещу Рагнар Сигурдсон.

3' - Възможност за Исландия! Гилфи Сигурдсон се освободи от опеката на френската защита и стреля, но Юго Лорис не бе затруднен и улови.

6' - Опасен изстрел на Димитри Пайе отдалеч след многоходова комбинация на "петлите", но стражът Халдорсон се справи.

9' - Северняците отново "показват зъби". Бирки Бярнасон овладя дълъг пас пред границата на наказателното поле на Лорис, завъртя се и стреля, но ударът му премина встрани от целта.

12' - ГОЛ за Франция. Оливие Жиру получи пас от дълбочина, измъквайки се зад отбраната на Исландия, и "разстреля" Халдорсон от малък ъгъл.

19' - Второ попадение за Франция. Пол Погба бележи с глава за 2:0 след корнер. Халфът на Ювентус се извиси високо във въздуха, освободи се от исландските бранители и насочи неспасяемо топката в горния десен ъгъл на вратата.

Исландците са в "нокдаун" след двете ранни попадения, които допуснаха, а възпитаниците на Дидие Дешан продължават да ги притискат в собствената им половина.

25' - Шанс за Исландия. Сякаш от нищото, Йон Дади Бьодварсон получи топка в наказателното поле на "петлите". Той се хвърли на шпагат и успя да отклони кълбото, но малко не му достигна да отбележи.

Няколко опита за постепенни атаки на исландските футболисти, но именитият им противник е добре групиран в отбрана.

34' - Партис Евра спринтира по лявото крило, спечели терен, след което падна при съприкосновение със защитник на Исландия, но главният съдия е безмълвен.

39' - Французите отново установиха контрол в центъра на терена и уверено владеят топката в по-голямата част от игровото време. Изстрел на Блез Матюиди от воле излиза в аут.

43' - 3:0 за Франция! Интригата в мача сякаш приключва още преди края на първата част, след като Димитри Пайе отново доказва високата си класа. Играчът на английския Уест Хям бе оставен непокрит извън наказателното поле и опъна мрежата зад Халдорсон с премерен шут по земя.

45' - Четвърти гол за "петлите"! Тотален крах за Исландия, чиято приказка на Евро 2016 приключва почти сигурно, след като Антоан Гризман наказва нова груба грешка в отбраната на северняците. Нападателят се откъсна сам срещу срещу вратаря и с елегантен прехвърлящ удар реализира четвъртото си попадение в турнира.

45' - Край на първата част!

Двойна смяна за Исландия на почивката. Сверир Ингасон и Алфред Финбогасон заменят Йон Дади Бьодварсон и Ари Арнасон.

49' - Домакините от Франция започват второто полувреме както завършиха първото - с тотално превъзходство над противника си. Опасна атака на "петлите", но ударът на Пайе е неточен.

52' - Натискът пред пеналта на Халдорсон продължава. Пол Пога отправи нелош изстрел от 30-ина метра, но малко го раздели от целта. Докосвайки 1/2-финала, французите играят с голямо самочувствие.

56' - Исландия връща едно попадение - 4:1! Колбей Сигторсон засече успешно остро центриране в наказателното поле, разстрелвайки Лорис от около два метра.

59' - ГОЛ за Франция! 5:1! Прокрадналата се исландска надежда за чудо отново е "попарена". Димитри Пайе изсипа топката пред вратата на Халдорсон, който тръгна да боксира, но излизането му бе неразчетено и Оливие Жиру нямаше проблем да вкара в опразнената врата. Втори гол за нападателя на Арсенал в мача.

63' - Фантастично спасяване на Юго Лорис! Показвайки завиден рефлекс, френският страж изби удар с глава на исландски футболист, който стреля от упор след корнер.

В последните няколко минути двата отбора вдигнаха оборотите, а атаките и към френската, и към исландската врата, не стихват. Съдията Бьорн Куйперс подмина явна игра с ръка на Патрис Евра в собственото си наказателното, а сякаш претенциите на Исландия за дузпа бяха оправдани.

70' - Нова френска атака. Добра игра на Димитри Пайе, който напредна и си спечели корнер, но от центрирането не последва нищо сериозно.

72' - Дидие Дешан вади от игра Лоран Кошчелни, предпазвайки го от жълт картон. Подобно официално предупреждение би го извадило от наближаващия полуфинал срещу Германия. Влиза Еяким Мангала.

75' - Жълт картон за централния защитник на франция Самюел Умтити, който днес замества Адил Рами.

79' - Хубава атака на Исландия, олицетворяваща силния борбен дух на момчетата на Ларс Лагербак. Дори и при пасив от четири гола те не се предават и затрудняват френската защита.

80' - Димитри Пайе напуска игра, влиза Кингсли Коман.

84' - ГОЛ за Исландия! Биркир Бярнасон връща втото попадение за северняците. Какъв мач само!

86' - Поредна атака за Франция, но Сисоко праща топката високо над вратата. Мигновена контра на исландците, които достигат до два поредни корнера вляво от Лорис.

90+2' -Край на мача! Франция е на 1/2-финал на Евро 2016.

Стартовите състави:

Франция: Юго Лорис, Бакари Саня, Лоран Кошчелни, Самюел Юмтити, Патрис Евра, Пол Погба, Блез Матюиди, Муса Сисоко, Антоан Гризман, Димитри Пайе, Оливие Жиру

Исландия: Ханес Халдорсон, Биркир Севарсон, Кари Арнасон, Рагнар Сигурдсон, Ари Скуласон, Йохан Гудмундсон, Арон Гунарсон, Гилфи Сигурдсон, Бирки Бярнасон, Йон Дади Бьодварсон, Колбейн Сигторсон

Стадион: "Стад дьо Франс", Сен Дени

Главен съдия: Бьорн Куйперс (Холандия)