• абрахамян-
  • нейков-
  • златева
Четири медала от "Дан Колов" и "Никола Петров" за нашите - 1

Четири медала - злато, два сребърни и бронз спечелиха борците ни в първия ден на турнирите по свободна и класическа борба „Дан Колов" и „Никола Петров" в зала „Универсиада".

В кат. до 74 кг на класическия стил със злато триумфира Илиян Георгиев, който на финала надигра грузинеца Манухар Кадия с 2:1 части (0:5, 2:0, 2:0). Преди това националът ни взе три победи - срещу Ивайло Съйков, шведа Робер и арменеца Боканян.

37-годишният ветеран Серафим Бързаков обаче имаше малшанса да се контузи във финала срещу румънеца Георге Букур при 66-килограмовите на свободния стил. Двукратният световен и 4-кратен европейски шампион получи разкъсване на мускулни влакна на бицепса по време на втората част и се отказа. Така Финката остана със сребро.

В същата категория Леонид Базан взе бронза, като в малкия финал надделя над европейския шампион Алберт Батиров (Беларус) с 2:1 части (1:0, 0:1, 1:0).

Освен Серафим Бързаков със сребро остана и Калоян Динчев (96) при класиците. На финала бронзовият медалист от световното през 2006-а отстъпи на грузинеца Сосо Жабидзе с 1:2 части (1:0, 0:1, 1:0).

В същата категория скандалният швед Ара Абрахамян, за когото това бе първо състезание след олимпиадата в Пекин, отпадна загуби още в първия кръг от гръцки борец и приключи учатието си. На игрите преди 4 г. той бе наказан за неспортсменско поведение, а отличието му отнето от МОК.

Турнирите „Дан Колов" и „Никола Петров" бяха открити от спортния министър Свилен Нейков, президента на БФ Борба Валентин Йорданов, както и шефа на Европейската централа по борба Цено Ценов.

Утре схватките продължават с останалите категории, като на тепиха ще излязат Станка Златева (72 кг) и европейският вицешампион и бронзов медалист от световното при класиците Иво Ангелов (60).