• квалификации-
  • баскетбол-
  • загуба

Националите ни отстъпиха на Русия със 73:77

Баскетболистите от националния тим на България преследваха нова сензация в световния квалификации след тази срещу Франция преди няколко дни, но загубиха със 73:77 при визитата си на Русия в Химки. След това поражение балансът на националите вече е 3 победи и 5 загуби, защото се зачитат и мачовете от предишната фаза, а руснаците са с 4-4.

Домакините водеха през повечето време, но въпреки това баскетболистите на Любомир Минчев играха равностойно и имаха шанс до последно спечелят, но нямаха късмет. След първите десет минути резултатът бе 30:20 за руснаците, които водеха с 47:40 на почивката.

След паузата играта бе много равностойна и националите не позволяваха на опонента си да се откъсне с голяма разлика, която все пак ставаше на моменти и двуцифрена. В началото на последната част руснаците имаха аванс от 7 точки, но по-малко от минута преди края България се доближи само на две след тройка на Павел Маринов. Последваха оспорвани минути, а след два успешни наказателни удара на Алексей Швед Русия поведе със 77:73 при оставащи 14 секунди. Станимир Маринов и Дий Бост направиха пропуски от тройката и мачът приключи.

Александър Везенков завърши с „дабъл-дабъл“ - 22 точки и 12 борби. Павел Маринов отбеляза 14 точки, а Димитър Димитров добави 12.

За Русия най-резултатен бе Алексей Швед с 22 точки. Сергей Карасьов се отчете с 13, а 10 добави Семьон Антонов.

В края на ноември и началото на декември България посреща Босна и Херцеговина и гостува на Франция.