• малис-
  • налбандян
Григор Димитров влезе в историята! - 1
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Григор Димитров влезе в историята на българския тенис.  21-годишният хасковлия стана първият българин, достигнал до полуфинална фаза на турнир от ATP, след като победа на четвъртфиналите на Queen's Club в Лондон поставения под номер 9 Кевин Андерсън (ЮАР) с 4:6, 6:4, 6:3.

Стартът на мача се забави заради дъжд, а освен това на два пъти бе прекъсван поради капризите на времето.

Двубоят започна равностойно, като и двамата вземаха подаванията си. В десетия гейм обаче се стигна до 40:15 в полза на Андерсън при сервис на Димитров. В крайна сметка южноафриканецът проби и спечели частта с 6:4.

Вторият сет започна като първия. Двамата тенисисти печелеха сервиранията си до 2:2 гейма. Тогава Гришо успя да пробие силния начален удар на Андерсън и поведе с 3:2. Последва затвърждаване на пробива от страна на българина, а до края на частта двамата не сбъркаха при подаванията си - 6:4 за Димитров и 1:1 сета.

В решаващия трети сет Димитров и Андерсън отново започнаха с размяна на геймове, като всеки вземаше подаването си. При 2:2 обаче Гришо успя да пробие съперника и стигна до 3:2 в своя полза. Последва нов гейм за нашето момче за 4:2. Андерсън, който направи 15 аса, спечели сервиса си и намали до 3:4, а при началния удар на Григор имаше възможност за изравняване на резултата в сета. Няколко пъти №9 в схемата пропускаше шанса си за пробив, за да може хасковлията да поведе с 5:3 и да бъде само на гейм от историята. Българинът стигна до 2 мачбола, но те бяха спасени от Андерсън. При третия опит Димитров успя и влезе в историята на българския тенис.

На полуфинала Гришо ще се изправи срещу победителя от двубоя между Ксавие Малис (Белгия) и Давид Налбандян (Аржентина). С днешната победа Григор си осигури 25 940 евро от наградния фонд, както и 90 точки за ранглистата.