• базел-
  • лига европа
Тотнъм разгроми Интер, Базел отказа Зенит - 1
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Английският Тотнъм направи за смях италианския Интер, смазвайки го с класическото 3:0 в първи 1/8-финален двубой между двата отбора от втория по сила европейски клубен турнир Лига Европа.

Срещата, играна на "Уайт Харт Лейн" започна чудесно за момчетата на Андре Вилаш-Боаш, които откриха резултата още в 6-ата минута чрез Гарет Бейл. Гилфи Сигурдсон центрира от корнер, а уелската звезда на тима засече топката с глава и се разписа за 1:0.

В 19-ата минута :шпорите" удвоиха преднината си, като този път самият Сигурдсон довкара топката във вратата на Интер, след като Ханданович отрази мощен удар на Джермейн Дефоу.

През второто полувреме друго от летните попълнения на лондонския тим - Ян Вертонген, направи резултата класически и от там нататък мачът просто се доиграваше.

Отборът на Интер от своя страна не показа почти нищо в атака и съвсем обяснимо не стигна до попадението на чужд терен.

Най-добрият играч на "нерадзурите" бе вратарят Самир Ханданович, който отрази няколко чисти голови опасности, благодарение на което унижението за Интер не стана дори по-голямо.

В друг мач от същата фаза на ЛЕ, руският грант Зенит Санкт Петербург поднесе голямата изненада, губейки с 2:0 при гостуването си на Базел.

Швейцарският тим, който през миналата година на същата фаза победи Байерн (Мюнхен), надигра тактически звездния състав на Лучано Спалети и закономерно взе солиден аванс преди мача-реванш в Русия.

След много пропуски преди почивката, Базел нанесе двойния си удар в последните минути с голове на Марсело Диас и появилият се като резерва Александър Фрай. Попадението на Фрай пък падна в 94-ата минута и бе от дузпа, а за нарушението в наказателното поле защитникът на Зенит Луиш Нето получи и директен червен картон.

Зенит от своя страна имаше едва 1 по-сериозно положение за гол и изглеждаше безпомощен през 90% от срещата, заслужено загубвайки я в края й.

Ето и останалите резултати в първите мачове от 1/8-финалната фаза на ЛЕ, играни днес:

Анжи - Нюкасъл 0:0

Виктория Пилзен - Фенербахче 0:1

Щутгарт - Лацио 0:2

Стяуа - Челси 1:0

Бенфика - Бордо 1:0

Леванте - Рубин Казан 0:0