Приземяване: Англия ни изхвърли от ЕВРО 2012

• евро 2012-
  • англия-
  • българия

Едно полувреме беше достатъчно на гостите, за да ни покажат къде се намираме като футболна сила

Приземяване: Англия ни изхвърли от ЕВРО 2012 - 1
БГНЕС

Приземяване, приземяване, приземяване! Едно полувреме беше достатъчно на Англия, за да попари надеждите ни за класиране на ЕВРО 2012 г.

С класическото 3:0 отборът на България беше разгромен в шестата си европейската квалификация от група "G" пред около 32 000 зрители на стадион "Васил Левски". По този начин тимът ни окончателно отпадна от ЕВРО 2012, след като изгуби и теоретичния шанс при успех днес да запази шансове преди следващите последните две срещи с Швейцария и Уелс.
Всички попадения паднаха преди почивката, като звездата на островитяните и „Манчестър Юнайтед” Уейн Рууни отбеляза два гола (21, 45), а футболистът на „Болтън” Гари Кейхил откри в 13-ата минута след красиво разиграване след ъглов удар.

След центриране от ъглов удар Джон Тери свали с глава към Тио Уолкът, но ударът на крилото на "Арсенал" беше блокиран. Топката обаче попадна в Гарет Бари, който намери в наказателното поле Гари Кейхил. Защитникът се измъкна от българската отбрана и технично стреля покрай Михайлов за 1:0
Осем минути по-късно при следващия ъглов удар Уейн Руни се извиси над защита ни и  опъна мрежата зад Николай Михайлов.

Секунди преди края на полувремето светкавична контраатака на англичаните започната от Тео Уолкът мина през Ашли Йънг, който вместо да стреля намери връхлитащия си съотборник от Юнайтед Рууни, който се разписа за втори път и резултатът стана 0:3. Попадението бе негово 28-о за „трите лъва” в 71 мача.
През второто полувреме Англия значително намали оборотите. В отговор националите ни показаха, че нямат идея как да застрашат вратата на гостите. Азбучни умения във футбола като отигравания, точен пас, борба за първа топка си остават непознати за нашите национали.

Всеки път, когато англичаните решаваха да вдигнат оборотите, стигаха с лекота до нашата врата.
В 55 минута Англия можеше да направи победата си още по-голяма. Късметът ни помогна след като изстрел на Стюарт Даунинг с глава срещна страничната греда. Малко по-късно и Николай Михайлов показа страхотен рефлекс и спаси силен удар на Скот Паркър, който без проблем преодоля защитата ни преди това.
Две минути преди края на мача Рууни беше близо до своя хеттрик, но се размина с топката на метър пред българската врата след центриране на Джеймс Милнър.

Безидейността на „трикольорите” изнерви хората по трибуните и над 10 000 напуснаха още преди да е свършил мача.

Останалите пък изпратиха с освирквания играчите на Матеус, който записа първа загуба като селекционер на България в квалификациите след победата на Уелс и равенствата с Швейцария и Черна гора.
Националният селекционер все пак в началото на мача беше подготвил изненади за Фабио Капело.
Нападателят Цветан Генков води атаката на тима, а зад него действаше Ивелин Попов.

Другата изненада бе включването на Живко Миланов. Той действа отдясно заедно с Иван Бандаловски. Капитанът Стилиян Петров и Благой Георгиев бяха  дефанзивните халфове.
Резервите Георги Сърмов, Георги Божилов и Маркиньос с нищо не промениха ситуацията на терена. Бившият полузащитник на ЦСКА пък се отличи с много груба проява срещу Джо Харт, но се размина без наказание.

БЪЛГАРИЯ  - АНГЛИЯ 0:3
0:1 Кейхил (13)
0:2 Рууни (21)
0:3 Рууни (45+1)

БЪЛГАРИЯ: Николай Михайлов, Иван Бандаловски (46-Георги Сърмов), Николай Бодуров, Иван Иванов, Петър Занев, Живко Миланов, Стилиян Петров (к), Благой Георгиев, Ивелин Попов (81-Маркиньос), Мартин Петров, Цветан Генков (62-Георги Божилов)

АНГЛИЯ: Джо Харт, Крис Смолинг, Джон Тери, Гари Кейхил, Ашли Коул, Скот Паркър, Гарет Бари (80-Франк Лампард), Стюарт Даунинг, Ашли Йънг (62-Джеймс Милнър), Тио Уолкот (83-Адам Джонсън), Уейн Рууни

Съдия: Франк Де Блеекере (Белгия)
Жълти картони: Сърмов, Миланов - Б, Паркър - Анг,