• олимпиада-
  • хокей на лед-
  • пекин 2022-
  • олимпийски игри

Селекцията на старши треньора Юка Ялонен стигна до победата след обрат и завърши турнира с шест победи в шест мача

Първа историческа титла за Финландия в хокея - 1

Първа историческа титла спечелиха хокеистите на Финландия. Във финала те се наложиха с 2:1 (0:1, 1:0, 1:0) над защитаващия титлата си отбор на Руския олимпийски комитет в Националния закрит стадион в Пекин "Суоми" .

Селекцията на старши треньора Юка Ялонен стигна до победата след обрат и завърши турнира с шест победи в шест мача. Това бе и четвърта поредна победа на Финландия над руски отбор на олимпийски игри.

Хокеистите на Руския олимпийски комитет поведоха с 1:0 още в 7-ата минута след гол на Михаил Григоренко. Попадението стана факт точно 17 секунди, след като руските хокеисти използваха численото си преимущество.

Отборът на Финландия изравни резултата 1:1 в 23-ата минута на мача. Виле Покка получи пас на синята линия и и стреля към вратата, а Саку Мяеналанен се бореше пред вратата и закри видимостта на вратаря Иван Федотов. Шайбата влезе в близкия ъгъл.

Финландия поведе в началото на третата част. Победният гол за Финландия дойде 31 секунди след старта на третата третина. Тогава Марко Антила се завъртя зад вратата и покрай мантинелата, стреля, а шайбата бе отклонена от стика на Ханес Бьорнинен и попадна за втори път в мрежата на Федотов.

Така "Суоми" поведе с 2:1 във финалната среща в 40-ата минута.

В последните минути на мача руснаците заиграха с шестима полеви играчи на леда, но и това не им помогна да пробият отличната защита на Финландия в този мач. Много силен двубой направи и вратарят на победителите Хари Сатери, който завърши с 16 спасявания.

Челната тройка в мъжкия хокеен турнир в Пекин се допълни от тима на Словакия, който в малкия финал победи в събота Швеция с 4:0 и за пръв път спечели олимпийски медал като самостоятелна страна.