• билбао

Шампион стана Мартин Кропко от Унгария

Александър Божилов с бронз при юношите до 19 години на Европейското по акватлон - 1
Снимка: Facebook/triathlon.bg

Българският национален състезател по триатлон Александър Божилов спечели бронзов медал при юношите до 19 години на Европейското първенство по акватлон в испанския град Билбао, предава БТА.

Той финишира за 27:06 минути, след като изплува дистанцията от 1000 метра за 10:57 минути и пробяга трасето от 5 километра за 16:09 минути. Шампион стана Мартин Кропко от Унгария с 26:19 минути, а среброто заслужи представителят на домакините Хулен Валенсия с 26:45 минути.

Надпреварата беше с общ старт за всички възрастови групи, а с постижението си Божилов се нареди 16-и в крайното класиране при мъжете, при които титлата заслужи Кристофър Перъм (Великобритания) с 25:38 минути.

“Изключително сме горди с постиженията, които нашият млад състезател успя да извоюва на престижни международни първенства този сезон - бронзов медал от Европейско, сребърен медал от Световно, сребърен медал от Балканско, рекорд на трасето за юноши на Олимпийската дистанция в Пловдив и др.

"Бих искал да отбележа, че с общи усилия и с подкрепата на нашите партньори изпращаме своя най-силен състезателен сезон”, коментира Марио Илиев, председател на Българска асоциация по триатлон.