22 Ноември, 2013 18:44 1 286 0

Карлсен е новият световен шампион по шахмат

  • грасмайстор-
  • магнус карлсен-
  • световен шампион

Той детронира досегашния първенец на планетата Вишванатан Ананд

Карлсен е новият световен шампион по шахмат - 1
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Норвежецът Магнус Карлсен е новият световен шампион по шахмат. С реми в 10-ата партия от финалите, той детронира досегашния първенец на планетата Вишванатан Ананд.

22-годишният гросмайстор поведе с 6,5:3,5 и си осигури титлата две партии преди края на двубоя, което го превръща в 16-ият световен шампион по шахмат в историята.

Преди ключовата десета среща Ананд изоставаше с 3:6 и се нуждаеше от три задължителни победи, за да съхрани шансовете си, но опонентът му не се пречупи.

Индиецът се бори докрай с черните фигури, но не успя да надхитри съперника си и двамата си стиснаха ръцете на 65-ия ход, а по този начин Карлсен заслужено взе световната титла.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА