• будапеща

Шампионката ни загуби в спора за титлата от Туба Якан (Турция) с 1:8

Ивет Горанова остана със сребро на световното по карате в Будапеща - 1
Снимка: БФ Карате

Олимпийската шампионка от Токио 2020 Ивет Горанова спечели сребърен медал за България на Световното първенство по карате в унгарската столица Будапеща, предава БТА.

В категория 55 килограма "кумите" 23-годишната Горанова загуби в спора за титлата от Туба Якан (Турция) с 1:8.

Това беше исторически първи финал за страната на Световен шампионат по карате за мъже и жени, а сребърното отличие също е първо в историята на спорта. Досегашното най-добро постижение бяха двата бронзови медала на Ивет Горанова от Мадрид 2018 и Дубай 2021.

32-годишната Туба Якан има в кариерата си десет медала от Европейски първенства отборно и индивидуално, от които четири златни.

По пътя си до финала Ивет Горанова записа пет поредни победи, а на полуфиналите победи вицешампионката от Токио Анжелика Терлюга (Украйна) с 6:4 в повторение на финала на олимпийските игри в японската столица преди две години.

В спора за златото обаче българката не успя да се противопостави на Якан, която поведе с 3:1, а до края на срещата взе още пет точки и спечели световната титла.