• роналдо

В редовното време Португалия и Словения завършиха наравно

Словения бе близо до сензацията, но Португалия продължава напред на Евро 2024 - 1
Снимка: БГНЕС/EПA

Португалия се наложи с дузпи над Словения в осминафинален сблъсък на Евро 2024. В редовното време мачът завърши 0:0. Двата отбора не успяха да си вкарат гол и в продълженията.

В 5-ата минута топката стигна до Рубен Диаш на далечната греда след центриране от корнер. Той стреля с десния крак, но покрай вратата на словенците.

В 25-ата минута Бруно Фернандеш пое и навлезе в наказателното, след което стреля по земя. Топката се озова в ръцете на противниковия вратар, но веднага след това последва и сигнал за нарушение - португалският национал бе играл с ръка.

Роналдо изпълни пряк свободен удар в 34-ата минута, като мощният му шут мина опасно над напречната греда на Словения.

Словения отправи първия си точен удар минута преди края на полувремето. Бенямин Шешко напредна с топка в крака и шутира от сериозна дистанция, като не затрудни по никакъв начин Диого Коща.

В последната минута на продължението Португалия беше близо до откриването на резултата след удар на Жоао Палиня, но топката не намери целта. Така двата тима се оттеглиха на почивка при нулево равенство.

Десет минути след подновяването на играта Кристиано Роналдо изпрати истински снаряд от пряк свободен удар, който обаче попадна право в Ян Облак. Стражът на словенския тим успя да боксира топката.

В 72-ата минута отново Роналдо стреля от пряк свободен удар, но прати топката над вратата.

До края на редовните 90 минути двата отбора не успяха да си вкарат гол – 0:0.

В последната минута на първото продължение Португалия получи право да изпълни дузпа. Роналдо застана зад топката и стреля в долния ляв ъгъл, но Ян Облак показа завиден рефлекс и спаси.

И във второто продължение не падна попадение и така се стигна до изпълнения на дузпи.

Словенците не успяха да реализират първите си три дузпи, а португалците бяха безгрешни и триумфираха с успеха, като така си осигуриха мач с Франция на четвъртфиналите.