• биатлон-
  • световна купа

Мартен Фуркад спечели Световната купа

Французин триумфира в биатлона - 1
Красимир Анев завърши на 21-о място в преследването на 12,5 километра от Световната купа по биатлон във финландския зимен център Контиолахти. Най-добрият българин в този спорт допусна по една грешка в първите си две стрелби и финишира за 34:40.9 минути. Владимир Илиев се нареди 47-и със седем пропуска и време от 37:26.0 минути, а третият българин Михаил Клечеров завърши 53-и за 38:19.6 минути с две грешки.

Най-бърз бе представителят на Норвегия Йоханес Тингнес, въпреки че допусна пет грешки при стрелбата. Така той записа пета победа в кариерата си, след като преодоля дистанцията за 33:37.1 минути.

На второ място на 16.3 секунди финишира Мартен Фуркад, който слави 17 от 20 мишени. Французинът си осигури преждевременно Световната купа за трета поредна година, след като вече е недостижим на върха в генералното класиране преди финалите на сезона в Холменколен (Норвегия) през следващата седмица.

"Много исках тази титла и се радвам, че успях да я спечеля", заяви французинът, който спечели две златни олимпийски отличия в Сочи през миналия месец.

Бьорн Фери от Швеция беше трети днес също с три пропуска в стрелбата, но с изоставане от 20.4 секунди от победителя.

В генералното класиране след 19 от 22 старта водач е Фуркад със 798 точки, а Йоханес Тингнес Бьо се изкачи на втора позиция с 560 точки, след като записа три победи в последните четири дни. Емил Хегле Свендсен (Норвегия), който направи девет грешки в първите си три стрелби и се отказа, е трети с 557 точки.